افزایش هزینه ساخت مادربرد های AM4 بدلیل مشکل پردازنده های AMD ZEN با USB 3.1

افزایش هزینه ساخت مادربرد های AM4 بدلیل مشکل پردازنده های AMD ZEN با USB 3.1

با APU‌ها و CPUهای بر پایه معماری Zen،ا AMD چیپ ست را به طور کامل از سطح مادربرد به درون پردازنده منتقل می‌کند، بنابراین مادربردهای سوکت AM4 فاقد چیپ ست هستند. با حال اکنون شایعاتی به گوش می‌رسد که از معایب این کار بویژه با کنترلر USB 3.1 خبر می‌دهند. پردازنده‌های AMD Zen به طور ذاتی از USB 3.1 پشتیبانی می‌کنند اما به نظر می‌رسد این ویژگی به دردسر بزرگی تبدیل می شود.

AMD طراحی کنترلر مجتمع USB 3.1 را از کمپانی ASMedia خریداری کرده که البته hASMedia خود آن‌ را از سازنده دیگری خریداری کرده است، تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد اما به نقل از منابعی در صنعت مادربرد سازی، DigiTimes ادعا کرده تعبیه کنترلر USB 3.1 درون پردازنده‌های AMD Zen باعث پیچیدگی بیشتر مادربرد‌ها و همچنین افزایش هزینه ساخت آن‌ها می‌شود. ادعا شده از آنجایی با انتقال چیپ ست به درون پردازنده، فاصله میان کنترلر (از سوکت پردازنده) تا درگاه‌های USB 3.1 افزایش می‌یابد، مشکل افت سیگنال و افزایش تاخیر و در نتیجه آن افت پهنای باند رخ می‌دهد، سازندگان مادربرد برای رفع این مشکل ناچار به تعبیه تراشه‌های اضافی بین درگاه‌های USB 3.1 تا کنترلر واقع در پردازنده هستند. حتی گفته شده سازندگان مادربرد در برخی مادربردهای رده بالا به ناچار یک کنترلر USB 3.1 جداگانه با بهره گیری از خطوط PCIe تعبیه می‌کنند که این کار هزینه ساخت را افزایش می‌دهد و هم زمان از تعداد خطوط PCIe قابل استفاده می‌کاهد.

 


با انتشار این شایعات، AMD تاکیده کرده پردازنده‌های Zen و پلتفرم آن طبق زمانبندی‌های تعیین شده پیش می‌روند. در همین حال ASMedia اعلام داشته طراحی کنترلر USB 3.1 ارائه شده به AMD برای استفاده در پردازنده‌های Zen، تاییده‌های لازم را کسب کرده است.

پردازنده ها و چپپ‎ست های SkyLake اینتل فاقد کنترلر USB 3.1 هستند و در مادربردهای دارای این قابلیت از کنترلر مجزای ساخت ASMedia و خود اینتل استفاده شده است اما انتظار می رود با نسل بعد، اینتل این قابلیت را به پردازنده ها و یا چیپ ست های خود اضافه کند.

این افزایش هزینه ساخت برای سازندگان مادربرد بین 2 تا 5 دلار به ازای هر یک عدد مادربرد برآورد شده است.

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.