توضیحات Asus پیرامون تقلب در ارائه قدرت واقعی کارت های GTX 1080 و GTX 1070

توضیحات Asus پیرامون تقلب در ارائه قدرت واقعی کارت های GTX 1080 و GTX 1070

همانطور که در مطلبی که دو روز قبل عنوان شد تقلب MSI و ASUS در ارائه قدرت واقعی کارت های گرافیک جدید!، مشخص شده دست کم کمپانی ایسوس و MSI نمونه‌های دستکاری شده‌ای از کارت‌های گرافیک GeForce GTX 1080 و GTX 1070 خود را فرکانس بالا‌تر از نمونه‌های موجود در بازار، برای بررسی (Review) در اختیار برخی وب سایت‌های مشهور گذاشته‌اند. برخی این کار را تقلب، فریب کاری و حتی سوء استفاده از اعتماد مصرف کنندگان خواندند و واکنش‌های بسیار تندی در پی داشت. با این حال اکنون ایسوس در بیانیه‌ای رسمی به تشریح این ماجرا و دلیل آن پرداخته است.

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که سازندگان کارت گرافیک وب سایت‌ها را مجبور می‌کنند تا کارت‌هایشان را در حالت اورکلاکینگ (OC Mode) بررسی کنند که فرکانس بالاتری و در نتیجه آن، کارایی بالاتری در مقایسه با حالت معمول و نمونه‌های عرضه شده در بازار دارند. برای بررسی کردن کارت‌ها با‌‌ همان فرکانس نمونه عرضه شده به بازار، بررسی کنندگان باید نرم افزار جانبی سازنده را نصب و پیکربندی گیمینگ (Gaming Mode) را به صورت دستی انتخاب کنند. تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد و حتی علی‎رغم تاثیر بسیار ناچیز فرکانس بالا‌تر بر کارایی، بررسی کنندگان می‌توانند کارت را با‌‌ همان فرکانس نمونه عرضه شده به بازار بررسی و آزمایش کنند. مشکل اصلی آنجاست که سازندگان کارت‌های گرافیک، بررسی کنندگان را نسبت به ارائه کارت‌هایی با بایوس دستکاری شده که در آن‌ها حالت اورکلاکینگ (OC Mode) به صورت پیش فرض فعال شده، مطلع نکرده‌اند.
هرچند تاثیر این کار نهایتاً از 1 الی 2 درصد فرا‌تر نمی‌رود، اما حس خوبی به بررسی کنندگان کارت‌های گرافیک القا نمی‌کند. در بیانیه رسمی ایسوس در این باره چنین آمده است:

«با کارت‌های گرافیک ROG Strix GeForce GTX 1080 و GTX 1070 ایسوس، نرم افزار انحصاری GPU Tweak II ارائه می‌شود که سه حالت گیمینگ، اورکلاکینگ و بی‌صدا را ارائه می‌کند و کاربران می‌توانند کارایی مناسب با نیاز خود را انتخاب کنند. کاربران می‌توانند به آسانی هر یک از این پیکربندی‌ها را از طریق نرم افزار GPU Tweak II اعمال کنند.
در نمونه‌های ROG Strix GeForce GTX 1080 OC و ROG Strix GeForce GTX 1070 OC ارسال شده برای رسانه‌ها، پیکربندی اورکلاکینگ (OC Mode) به صورت پیش فرض فعال شده است. با هدف صرفه جویی در وقت رسانه‌ها [در هنگام بررسی کارت‌های گرافیک] و ساده‌تر کردن کار آن‌ها، حالت OC mode از پیش فعال شده و ما به خوبی متوجه این موضوع هستیم که کارت‌هایمان با حداکثر کارایی بررسی می‌شوند. در حالت OC mode، ما می‌توانیم به نحو بهتری کارایی و کارآمدی راهکار خنک سازی کارت‌هایمان را نشان دهیم [و با همین هدف حالت OC mode در نمونه‌های ارسال شده برای رسانه‌ها از پیش فعال است].
در محصول عرضه شده به بازار حالت Gaming Mode به صورت پیش فرض فعال است که به گیمر‌ها امکان تجربه تعادل مناسبی میان کارایی و عملکرد در سکوت را می‌بخشد. ما از کاربران می‌خواهیم نرم افزار GPU Tweak II را امتحان کرده و بین حالت‌های موجود، مناسب‌ترین آن‌ها را برای خود انتخاب کنند.
برای هر دو نمونه عرضه شده به بازار و ارائه شده به رسانه‌ها، همه این حالت در دسترس هستند و کاربر خود می‌تواند آن‌ها را از طریق نرم افزار GPU Tweak II انتخاب کند. هیچ گونه تفاوتی چه از نظر سخت افزاری و چه کارایی، میان نمونه عرضه شده به بازار و ارائه شده برای بررسی وجود ندارد.»

تاکنون کمپانی MSI هیچ گونه بیانیه ای در این رابطه منتشر نکرده است.

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.