تقلب MSI و ASUS در ارائه قدرت واقعی کارت های گرافیک جدید!

تقلب MSI و ASUS در ارائه قدرت واقعی کارت های گرافیک جدید!

به نقل از Damien Triolet، کسی که پرده از مشکل حافظه کارت گرافیک GTX 970 برداشت و همچنین وب سایت techpowerup، کمپانی MSI و ASUS، نمونه های دستکاری شده ای از کارت گرافیک های جدید خود را برای بررسی در اختیار رسانه ها قرار داده اند. طبق ادعای دو منبع مذکور، بایوس این نمونه ها از پیش دستکاری شده تا با فرکانس بالاتر، کارایی بهتری به نمایش بگذارند. این دستکاری ها را شاید بتوان 'تقلب' خواند، زیرا محصول نهایی که به دست مصرف کننده می رسد، فرکانس پایین تری دارد.

به ادعای Damien، هم اکنون صنعت پردازنده های گرافیکی از یک مشکل بزرگ رنج می برد و سازندگان کارت گرافیک نمونه های دست کاری شده ای از محصولات خود را با هدف فریب کاربران در اختیار رسانه ها قرار می دهند. این نمونه ها به دلیل برخی بهینه سازی های نرم افزاری، کارایی بالاتری از محصول نهایی که به دست مصرف کننده می رسد، ارائه می کنند. همچنین ادعا شده سازندگان کارت گرافیک بررسی کنندگان را مجبور می کنند تا برخی پیکربندی های نرم افزاری بهینه سازی شده را با هدف ارائه کارایی بهتر، پیش از بررسی اعمال کنند.

به گفته آقای Damien، این بهینه سازی ها باعث افزایش حداکثر فرکانس بوست هسته می شود. هرچند این تغییرات می تواند تاثیری در حد 1 درصد داشته باشد، اما نگران کننده خوانده شده است. در همین حال وب سایت techpowerup واکنش بسیار تندی از خود نشان داده و غیر مستقیم این کار را 'تقلب' خوانده است.

 

 مقایسه فرکانس نمونه دستکاری شده (تصویر سمت چپ) با نمونه معمولی

 

به ادعای وب سایت مشهور techpowerup، هر دو MSI و ASUS نمونه هایی را برای بررسی در اختیار آنها قرار داده اند که در مقایسه با محصولی که به دست مصرف کننده می رسد، فرکانس بالاتری دارند. این کارت ها دارای فرکانس هایی بالاتر از فرکانس اعلام شده در لیست مشخصات محصول هستند. در حقیقت هر دو MSI و ASUS بیش از یک پیکربندی فرکانس برای کارت های خود تعریف کرده اند که فرکانس آنها متفاوت است. هرچند کاربران می توانند بین پیکربندی های تعریف شده سویچ، کنند، اما این کار ملزم به نصب نرم افزار اختصاصی خود آنها است. این رسانه بزرگ در ادامه می افزاید: ما فکر میکنیم این همان محصولی نیست که به دست مصرف کننده می رسد و یک حرکت بحث برانگیز از سوی هر دو کمپانی MSI و ASUS است. این دست از دستکاری های بایوس که هم اکنون به فرکانس محدود می شود، می تواند گسترده تر شده و پارامترهای مهم دیگری نظیر سرعت فن ها با هدف کاهش آلودگی صوتی و یا کاهش مصرف انرژی و ارائه نتایج غیر واقعی دستکاری شود.

کارت گرافیک از پیش اورکلاک شده MSI GeForce GTX 1080 Gaming X دارای سه پیکربندی فرکانس نرم افزاری است که با حالت Gaming Mode شروع می شود و همان پیکربندی پیش فرض بدون نیاز به اعمال به صورت دستی است. حالت دوم OC mode و فرکانس بالاتری اعمال می کند، حالت سوم نیز Silent mode نام دارد که فرکانس را به مقدار مدل مرجع تقلیل می دهد. همانطور که گفته شد، پیکربندی پیش فرض این کارت باید Gaming Mode باشد و کارت هایی که به دست مصرف کننده می رسد، به صورت پیش فرض بر روی هم پیکربندی تنظیم شده است اما در نمونه ارسال شده برای رسانه ها، پیکربندی پیش فرض OC mode انتخاب شده که فرکانس بالاتری دارد. بنابراین اختلاف کارایی بین محصولی که به دست مصرف کننده می رسد و نمونه بررسی شده اجتناب ناپذیر خواهد بود.

پیکربندی Gaming mode کارت MSI GeForce GTX 1080 Gaming X فرکانس پایه هسته را بر روی 1683 مگاهرتز و فرکانس بوست هسته را بر روی 1822 مگاهرتز تنظیم می کند، این مقدار در حالت OC mode  که به صورت پیش فرض در نمونه های ارسال شده برای بررسی فعال است، بیشتر و به ترتیب 1708 مگاهرتز برای فرکانس پایه و 1847 مگاهرتز برای فرکانس بوست است. بررسی های techpowerup نشان می دهد MSI ظرف سال های گذشته این 'تقلب' را بارها تکرار کرده اما ایسوس برای اخیراً دست به چنین کاری زده است.

 

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، انتظار می رود سازندگان کارت گرافیک یا به طور مشخص MSI و ASUS، در بیانیه های رسمی به تشریح این ماجرا بپردازند. در حال حاضر مشخص نیست این تغییرات عمداً صورت گرفته یا صرفاً از روی اشتباه بوده است.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.