نمایشگرهای با نسبت تصویر ۲۱:۹ که به اصطلاح به آنها نمایشگرهای Ultra Wide می گویند، چندی است که در بین کاربران رایانه‌های شخصی‌ از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند. این نمایشگرها که با دو رزولوشن Full HD و QHD تولید شده‌اند، تفاوت اصلی‌شان با نمایشگرهای معمولی‌ که از نسبت ابعاد ۱۶:۹ استفاده می‌کنند، عرض بیشترشان است.

 

نمایشگرهای معمولی‌ Full HD و QHD به ترتیب از رزولوشن‌های ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ و ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ استفاده می‌کنند اما این رزولوشن در نمایشگرهای Ultra Wide تبدیل به ۲۵۶۰ در ۱۰۸۰ و ۳۴۴۰ در ۱۴۴۰ می‌شود. به این ترتیب پیکسل‌های افقی با افزایش ۳۳.۳ درصدی مواجه شده‌اند.در اولین برخوردی که با این نوع نمایشگرها خواهید داشت، عجیب‌ترین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، عرض بیش از اندازه این‌گونه نمایشگرها است و ممکن است کمی برای شما عجیب باشد اما پس از گذراندن چند روز، مطمئن باشید که نمی‌توانید به نمایشگرهای با نسبت تصویر ۱۶:۹ بازگردید.

 

 

Monitor

 

بزرگ‌ترین مزیت این نوع نمایشگرها، ایجاد فضای کاری بیشتر برای کاربران است. اگر شما عادت به استفاه از دو نمایشگر کنار هم داشته باشید، این‌گونه نمایشگرها تا حد بسیار زیادی نیاز شما به دو نمایشگر را از بین می ‌برند زیرا با استفاده از قابلیت ‌Split View  چه در سیستم عامل ویندوز چه در سیستم عامل مک، عملا مانند این می‌ماند که دو نمایشگر کوچک با نسبت تصویر ۱۶:۹  را در کنار هم قرار داده‌اید یا حتی می‌توانید مانند تصویر زیر، برروی ۴ پنجره هم‌زمان کار کنید.

 

medium02

نمایشگرهای آلترا واید علاوه بر کاربران عادی، برای طرفداران بازی‌های رایانه‌ای و عاشقان فیلم نیز بسیار مناسب هستند. خب شاید بخواهید دلیل این امر را بدانید. اگر بازی رایانه‌ای شما از رزولوشن آلترا واید پشتیبانی کند، شما با قرار دادن رزولوشن بازی خود بر روی این حالت، مطمئن باشید که دنیای جدیدی را تجربه خواهید کرد. این رزولوشن بیشتر به شما این امکان را می‌دهد که در بازی‌ها، دید بیشتری داشته باشید. به طور مثال در بازی فیفا ۱۶ شما با انتخاب این رزولوشن، دید بیشتری از زمین دارید و همین باعث می‌شود که بتوانید با دیدی بازتر پاس بدهید. هم‌چنین در بازی‌های شوتر اول شخص نیز این قابلیت به شما کمک شایانی خواهد کرد زیرا به شما این امکان را می‌دهد که دید بهتری نسبت به میدان نبرد داشته باشید و برای پیشروی در بازی‌ها، می‌توانید خیلی با برنامه‌تر جلو بروید. اما شاید بیشترین تاثیر این نمایشگرها را بتوان در بازی‌های سوم شخص مشاهده کرد. بازی‌هایی مانند ‌GTA یا Witcher هنگامی که در این رزولوشن قرار بگیرند،‌ یک اتمسفر سینمایی فوق‌العاده به گیمر ارائه می‌دهند و عملا پس از تجربه بازی‌ها با این رزولوشن، بازگشت به رزولوشن سنتی ۱۶:۹ برای کاربر، تبدیل به کار بسیار سختی خواهد شد.

شاید بخواهید بدانید که برای لذت بردن از بازی‌ها در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۰۸۰، به چه کارت گرافیکی نیاز دارید. خب، در تست‌های انجام شده توسط ما که برروی نمایشگر مدل 25UM65-P کمپانی ‌LG انجام شد، کارت گرافیک Radeon R9 390 کمپانی ای‌ام‌دی و  ‌Geforce GTX970 کمپانی انویدیا، به خوبی از پس اجرای بازی‌ها با تنظیمات بالا در این رزولوشن برآمدند. متاسفانه ما شانس این را نداشتیم که نمایشگری را که از رزولوشن ۳۴۴۰ در ۱۴۴۰ استفاده می‌کند آزمایش کنیم زیرا رزولوشن پشتیبانی شده توسط نمایشگر مورد استفاده ۲۵۶۰ در ۱۰۸۰ بود. در جدول زیر می‌توانید نرخ فریم بازی‌هایی که ما فرصت تست آنها را داشتیم ببینید.

 

  R9 390

 

رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰

R9 390

 

رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۰۸۰

GTX 970

 

رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰

GTX 970

 

رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۰۸۰

Assassins Creed ۵۱.۶ فریم در ثانیه ۴۲.۵ فریم در ثانیه ۵۱.۷ فریم در ثانیه ۴۰.۱ فریم در ثانیه
 Battlefield 4  ۷۴.۱ فریم در ثانیه ۶۲.۴ فریم در ثانیه ۷۴.۶ فریم در ثانیه ۵۹.۳ فریم در ثانیه
 Crysis 3 ۷۵.۱ فریم در ثانیه  ۶۲.۱ فریم در ثانیه ۷۱.۴ فریم در ثانیه ۵۳.۷ فریم در ثانیه
 COD Advanced Warfare ۱۱۰.۹ فریم در ثانیه ۱۰۰.۰ فریم در ثانیه ۱۱۷.۹ فریم در ثانیه ۱۰۶.۶ فریم در ثانیه
Farcry  ۸۲.۱ فریم در ثانیه ۷۴.۶ فریم در ثانیه ۷۷.۴ فریم در ثانیه ۵۸.۲ فریم در ثانیه
 Ryse: Sone of Rome  ۷۶.۶ فریم در ثانیه ۷۰.۴ فریم در ثانیه  ۶۵.۱ فریم در ثانیه ۵۶.۵ فریم در ثانیه

 

خوره‌های فیلم نیز می‌توانند با استفاده از این نمایشگرها، لذت مضاعفی از دیدن فیلم‌های مورد علاقه خود ببرند. شاید شما هم هنگام دیدن فیلم‌ها، با دو نوار مشکی در بالا و پایین صفحه مواجه شده باشید. وجود این دو نوار معمولا به این دلیل است که اکثر فیلم‌های سینمایی برای اکران در سینما، با رزولوشن آلترا واید فیلم‌برداری می‌شوند و این مساله باعث می‌شود که هنگام مشاهده آنها در نمایشگرها و تلویزیون‌های با نسبت تصویر ۱۶:۹ شما دو نوار سیاه را در بالا و پایین فیلم‌ها مشاهده کنید، اما هنگام استفاده از نمایشگرهای آلترا واید،‌ فیلم شما به طور کامل و تمام صفحه پخش می‌شود و دیگر خبری از آن نوارهای سیاه عذاب‌آور نیست. البته لازم به ذکر است که فیلم‌هایی که با فرمت ۱۶:۹ فیلم‌برداری شده‌اند و اکثر سریال‌های تلویزیونی، هنگام نمایش داده شدن در این نمایشگرها به دلیل عدم پشتیبانی از رزولوشن آلترا واید، با دو نوار مشکی در سمت راست و چپ تصویر اصلی پخش می‌شوند. این مساله در مورد بازی‌هایی که از این رزولوشن نیز پشتیبانی نمی‌کنند صدق می‌کند.

 

jpg

 

حال نگاهی هم به نکات منفی نمایشگرهای آلترا واید بیندازیم. شاید اولین مشکل این نوع نمایشگرها، سایز عجیب و کشیدگی بیش از حد معمول آنها باشد و این نکته برای کسانی که دارای فضای محدودی هستند، مشکل ساز خواهد شد. هم‌چنین اگر شما از آن دست از افرادی هستید که عادت دارید کنسول‌های بازی و گیرنده تلویزیون خود را به نمایشگرتان وصل کنید، باید دور این نوع نمایشگرها را خط بکشید زیرا کنسول‌های بازی رزولوشن‌شان برروی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ قفل شده است و بنابراین هنگام وصل کردن کنسول به این نوع نمایشگرها،‌تصویر شما کشیده می‌شود و این باعث به وجود آمدن یک تصویر کاملا قناس می‌شود و باعث خراب شدن تجربه شما از بازی‌های کنسولی می‌شود. این مساله نیز کاملا در مورد گیرنده‌های تلویزیونی هم صدق می‌کند. یکی‌دیگر از نکات منفی این نمایشگرها، قیمت نسبتا بالای آنها در مقایسه با نمایشگرهایی با نسبت تصویر ۱۶:۹ سنتی است.

در انتها انتخاب این‌گونه نمایشگرها کاملا به نوع کاربرد شما بستگی دارد. جدای از قیمت نسبتا بالای این نوع نمایشگرها، اگر شما از آن دست از افرادی هستید که با رایانه شخصی زیاد کار می‌کنید، فیلم تماشا می‌کنید و اهل بازی هستید، نمایشگرهای آلترا واید افق جدیدی به روی شما باز می‌کنند. با محبوبیت روزافزون این نمایشگرها، می‌توانید به زودی شاهد کاهش قیمت آنها باشید و می‌توانید این نمایشگرها را با قیمت معقول تهیه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.