Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

انویدیا با پردازنده گرافیکی Geforce GTX 980 Ti آتش ارتقا به جان خوره های گیمینگ انداخت، کارت های برپایه GTX 980 Ti با نیروی افسار گسیخته خود، بازی ها را در وضوح 4K می بلعند و همین کافی است تا همه به فکر ارتقا بیفتند. در مطلب پیش رو به معرفی و آنباکسینگ گل سرسبد کارت های GTX 980 Ti کمپانی گیگابایت و یکی از بهترین کارت های GTX 980Ti موجود بازار، GTX 980Ti 6GB XTREME GAMING می پردازیم.

با پردازنده گرافیکی Geforce GTX 950، گیگابایت نسل تکامل یافته تری از کارت‌های گرافیک مخصوص گیمینگ خود را تحت سری جدیدی به نام XTREME GAMING معرفی کرد. این کارت‌ها با برخورداری از قابلیت‌های متمایز کننده، به سرعت مورد توجه گیمر‌ها و خوره‌های سخت افزار قرار گرفتند. در مطلب پیش رو به معرفی، آنباکسینگ و نگاهی نزدیک به GTX 980Ti 6GB XTREME GAMING، پرچمدار این سری می‌پردازیم.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

 

GeForce GTX 980Ti از کجا آمد؟!


با سری GeForce GTX 900، انویدیا با نسل دوم از معماری ریزپردازنده گرافیکی Maxwell، مفهوم تازه‎ای به کارت‌های گرافیک بخشید، دیگر برای دست یابی به کارایی بالا، گیمر‌ها و کاربران حرفه‌ای نیازی به تهیه کارت‌های داغ، پرمصرف، آن هم با کولرهای بسیار پرصدا و آزار دهنده حس نمی‌کردند. نسل دوم از معماری Maxwell به ازای هر وات انرژی مصرفی، کارایی فوق العاده بالاتری را نسبت به هر معماری ریزپردازنده گرافیکی دیگری تا آن زمان ارائه می‌کرد و همین کافی بود تا گیمر‌ها مسحور کارت‌های GTX 970 و GTX 980 شوند. کارایی که کارت GTX 970 با قیمت 330 دلار ارائه می‌کرد، تا پیش از آن با کمتر از حداقل 1000 دلار دست یافتنی نبود.
GTX 970 به سرعت مورد توجه قرار گرفت و هر گیمری اگر دست کم یکی از آن را نداشت، جزو آرزو‌هایش بود. در حالی که GTX 970 برای اجرای بازی‌های روز فوق العاده ایده آل بود، اما هیچ چیز نمی‌توانست عطش گیمر‌ها برای فریم‌های بیشتر و بیشتر را فروبنشاند. از آنجایی که GTX 970 و GTX 980 اختلاف قیمت قابل توجه اما اختلاف کارایی کمی داشتند، GTX 980 خیلی مورد توجه قرار نگرفت و اگر کسی خواهان کارایی بالا‌تر از GTX 970 بود، دو کارت GTX 970 تهیه می‌کرد و یا سراغ محصول قدرتمندتری می‌رفت. اما مشکل آنجا بود محصولی که از GTX 970 به طرز چشمگیری قوی‌تر باشد، قیمت بسیار بالاتری داشت.
انویدیا در ماه مارس سال 2015 با کارت گرافیک GTX TITAN X دنیا را به لرزه در آورد. این کارت به 12 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 و پردازنده گرافیکی با 3072 واحد سایه زنی (هسته Cuda) مجهز بود و داشتن‌ آن آرزوی هر کسی، اما GTX TITAN X هم یک مشکل بزرگ داشت و آن قیمت بسیار بالا بود. در ‌‌نهایت انویدیا در ژانویه 2015 رویای گیمر‌ها را تحقق بخشید و کارتی با کارایی بالا‌تر از GTX 970 و GTX 980 و قیمتی کمتر از GTX TITAN X معرفی کرد. GeForce GTX 980 Ti آمده بود تا جان تازه‌ای به معماری Maxwell ببخشد و با برخورداری از 6 گیگابایت حافظه ویدئویی، بازی‌ها را در وضوح 4K اجرا کند.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

تراشه GM200 مورد استفاده در GTX 980 Ti

 

در حقیقت پردازنده گرافیکی GTX 980 Ti برپایه‌‌ همان تراشه بکار رفته در GTX TITAN X است اما با این تفاوت که با هدف کاهش قیمت و ایجاد تمایز میان آن با GTX TITAN، حافظه ویدئویی به نصف و پردازنده گرافیکی نیز تقلیل یافته است اما  با همه این‌ها، GTX 980 Ti با کمی اورکلاک، به راحتی کارت 1000 دلاری GTX TITAN X را پشت سر می‌گذارد و این‌‌ همان رویای دست یافتنی (بله این بار دست یافتنی!) گیمر‌ها با صرف تنها 650 دلار است.
GTX 980 Ti تعداد 2816 هسته CUDA دارد و فرکانس مرجع آن یکسان با GTX TITAN X و 1000 مگاهرتز می‌باشد که در حالت بوست در مدل مرجع به 1076 مگاهرتز می‌رسد. فرکانس حافظه نیز‌‌ همان 7012 مگاهرتز است. کارت‌های مبتنی بر این پردازنده گرافیکی بخوبی از پس اجرای بازی‌های روز در وضوح Ultra HD آن هم با اعمال فیلترهای مختلف بر می‌آیند.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

مشخصات GTX 980 Ti

GTX 980 Ti مبتنی بر تراشه GM200 با لیتوگرافی 28 نانومتری و دارای تعداد 2816 واحد سایه زنی یا هسته CUDA،ا176 واحد TMU و 96 واحد ROP است. توان حرارتی این این پردازنده گرافیکی 250 وات است. کارت های GTX 980 Ti از 6 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 با رابط 384 بیتی بهره می برند.

 

جعبه گشایی


آیتم های موجود در بسته بندی:

 • کارت گرافیک
 • دیسک حاوی درایور و نرم افزار ها
 • کانکتور مبدل MOLEX به PCI-E
 • کارت گارانتی
 • دفترچه راهنما و راه اندازی اولیه

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

همانطور که احتمالاٌ می‌دانید، گیگابایت یک کارت GTX 980 Ti دیگر به نام G1 Gaming دارد، به همین دلیل ممکن است  بپرسید کارت مدل XTREME GAMING چه تفاوتی با مدل G1 Gaming دارد، در لیست زیر مهم‌ترین تفاوت‌های این دو را لیست کرده‌ایم:

 • - رادیاتور بزرگ‌تر و حجیم‌تر با دو لوله ناقل حرارت بیشتر
 • -اورکلاک پیش فرض بالا‌تر
 • - مدار تغذیه قدرتمند‌تر با 6 فاز رگولاتور ولتاژ بیشتر برای پردازنده گرافیکی
 • - محفظه کولر فلزی
 • -کانکتور تغذیه 6 پین اضافی برای اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع
 • - دکمه فیزیکی برای سویچ به پیکربندی مخصوص اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع
 • - گردش فن میانی در جهت معکوس دو فن دیگر برای ایجاد گردش هوای بیشتر
 • - نور‌پردازی LED RGB دور فن‌ها
 • -کولر با توان مهار 700 وات حرارت (در مقابل 600 وات)

 

این‌ها مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین تفاوت‌های مدل XTREME GAMING نسبت به مدل G1 Gaming هستند که به اندازه کافی برای ترجیح آن به مدل G1 Gaming برانگیزنده هستند.

 

نگاهی نزدیک

اگر با کارت‌های پیشین سری G1.Gaming آشنایی داشته باشید، احتمالاً طراحی سری XTREME GAMING خیلی برایتان متفاوت نخواهد بود اما در حقیقت زیر کولر این کارت، تغییرات بسیار بزرگی در مقایسه با سری G1.Gaming نهفته است. این کارت به راهکار خنک سازی بسیار درخشان WINDFORCE 3X مجهز است و با برخورداری از چندین لوله‌ ناقل حرارت مسی، دفع حرارت را بهبود می‌بخشد. این کارت 29 سانتی متر طول و 13.5 سانتی متر ارتفاع دارد و دو شکاف توسعه را اشغال می کند، اما خنک کننده تنومند آن، به شکاف توسعه سوم هم دست درازی می کند.

 Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

طراحی تیغه فن‌ها به گونه‌ای است که علی‎رغم ایجاد گردش هوای بیشتر، آلودگی صوتی کمتری را نسبت به فن‌های معمولی تولید می‌کنند. فناوری 3D-Active fan که برای اولین بار در سال 2007 از سوی گیگابایت معرفی شد، اولین طراحی فن نیمه فعال دنیا با تولید صفر دسیبل صدا است که به گیمر‌ها امکان لذت بردن از گیمینگ در سکوت مطلق را می‌بخشد. فن های این خنک کننده از طراحی گردش ویژه‌ای بهره می‌برند. فن میانی خنک کننده این کارت به منظور بهبود گردش هوا، در جهت مخلاف دو فن دیگر دوران می‌کند. این طراحی نوآورانه به طرز موثری دفع حرارت را از سطح رادیاتور بهبود می‌بخشد. فناوری‌های انحصاری گیگابایت که در این خنک کننده گرد هم آمده‌اند، در ‌‌نهایت قادر به دفع حرارت تا 700 وات هستند و پتانسیل شگرفی را برای اورکلاکینگ فراهم می‌کند.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

برد PCB این کارت بر پایه طراحی اختصاصی گیگابایت است و طبق معمول از اجزای بسیار با دوام و باکیفیت Ultra Durable نظیر خازن‌های تماماً جامد ژاپنی با طول عمر بسیار بالا، چوک‌های با هسته فریت، ماسفت‌های با بهره وری بالا از انرژی استفاده شده است. گیگابایت در ساخت برد PCB (مدار چاپی) تا دو برابر معمول مس بیشتری استفاده می‌کند که به جریان رسانی بهتر و دفع حرارت بهتر می انجامد.  

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming
 

 فرکانس پایه پردازنده گرافیکی GeForce GTX 980 Tiا 1000 مگاهرتز است اما انویدیا معمولاً به شرکای خود در تغییر فرکانس پیش فرض کارت‌هایشان آزادی عمل می‌دهد، با این حال گیگابایت نه کمی، بلکه به مقدار زیادی در کارت GeForce GTX 980 Ti XTREME GAMING فرکانس هسته را افزایش داده است. به منظور کارایی بر‌تر و گیم پلی روان‌تر، پردازنده گرافیکی و حافظه این کارت‌ از پیش اورکلاک شده است و کارایی برتری را نسبت به طراحی مرجع ارائه می‌کنن. فرکانس پایه هسته این کارت 1216 مگاهرتز است که در حالت بوست حداقل تا 1317 مگاهرتز افزایش می‌یابد. گیگابایت تنها به اورکلاک پردازنده گرافیکی بسنده نکرده و نرخ تبادل تراشه‌های حافظه را از 7 گیگاترانسفر بر ثانیه به 7.2 گیگاترانسفر بر ثانیه افزایش داده است. پردازنده‌ گرافیکی بکار رفته در GTX 980 Ti XTREME GAMING بر اساس رویه انحصاری GPU Gauntlet گیگابایت دست چین شده است تا کارایی بهتری بویژه در اورکلاکینگ ارائه کند.

برد PCB کارت‌های گرافیک سری XTREME GAMING توسط لایه فیزیکی ویژه‌ای در برابر رطوبت، گرد و خاک و خورندگی محافظت می‌شود.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

حتی به ادعای گیگابایت، ریختن مایعات بر روی برد PCB باعث بروز مشکلی نمی‌شود، البته به شدت پیشنهاد می‌شود از آزمایش این مورد صرف نظر کنید. این لایه ویژه، همانند پوشش‌هایی که در تجهیزات خارج از جو زمین استفاده می‌شود، کارت گرافیک را در برابر عوامل مخرب محیطی نظیر رطوبت بالا و دمای شدید محافظت می‌کند. پوشش مذکور حتی در مواقع اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع نیز از اجزای کارت در برابر یخ زدن محافظت می‌کند. به لطف بک پلیت فلزی، اجزای حیاتی کارت در برابر ضربه و یا فشارهای احتمالی حین جابه جایی حفاظت می‌شوند. این بک پلیت افزون بر افزایش زیبایی کارت، استحکام کلی کارت را افزایش می‌دهد.

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 کلیه کارت‌های سری XTREME GAMING با بکارگیری اجزای بسیار کیفیت و بادوام Ultra Durable ساخته می‌شوند تا گیمر‌ها از بالا‌ترین سطح از پایداری و دوام در استفاده طولانی مدت لذت ببرند. کلیه اجزای الکترونیکی بکار رفته در این محصولات، با بهره وری بالا از انرژی، به کاهش مصرف انرژی و تولید حرارت کمتر و افزایش دوام کمک می‌کنند. کارت‌های سری XTREME GAMING گیگابایت، توسط خط تولید کاملاً اتوماتیک و بدون دخالت انسان تولید می‌شوند که در کنار کاهش تاثیرات محیطی نظیر گرد غبار و رطوبت تنفس بر کیفیت برد PCB در طول فرآیند ساخت، به افزایش کیفیت ساخت و برد PCB صاف‌تر و قابل اطمینان تر می‌انجامد. در ساخت کارت‌های گرافیک سری XTREME GAMING، گیگابایت از‌‌ همان چوک‌های بسیار باکیفیت و بهینه بکار رفته در محصولات گران قیمت چون Titan X استفاده می‌کند.

بر خلاف مدل مرجع کارت های انویدیا که در آنها محفظه کولر فاقد هرگونه روزنه ای برای خروج هوای گرم است، محفظه کولر این کارت علی‎رغم استحکام بخشی به کارت و محافظت از اجزای مختلف، به خوبی هوای گرم از هر طرف آن خارج می شود.

سه عدد درگاه DisplayPort، یک عدد درگاه HDMI و یک Dual-Link DVI، درگاه‌های خروجی تصویر این کارت را تشکیل می‌دهند. طبق معمول فناوری انحصاری Flex گیگابایت پابرجاست و به آسانی می‌توان به طور هم زمان تا 4 مانیتور را به کارت وصل کرد. کنترلر یا موتور نمایشگر GTX 980 Ti از جدید‌ترین نمایشگرهای با وضوح تصویر بالا، از جمله تمامی نمایشگرهای 4K و 5K پشتیبانی می‌کند. درگاه خروجی HDMI این کارت نسل 2.0 می‌باشد.

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

در مدل G1 Gaming این کارت، در مجموع شش درگاه خروجی تصویر وجود دارد اما گیگابایت خروجی هوا را فدای تعبیه یک کانکتور اضافی کرده بود، با این حال با مدل XTREME GAMING گیمینگ، خروجی هوا، برای دفع هرچه بهتر هوای داغ و تاثیر کمتر بر هوای داخل کیس، دوباره برگشته است.

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

اورکلاک پیش فرض بالا مستلزم وجود خنک کننده قدرتمند است، چرا که با اورکلاک پردازنده و تراشه‌های حافظه، حرارت بیشتری تولید می‌کنند. هنگامی که از خنک کننده قدرتمند سخن به میان می‌آید، در کنار قدرت خنک سازی بالا، نباید صدای آزار دهنده یا نویز زیادی نیز تولید کند. در دل محفظه کولر این کارت، رادیاتور آلومینیومی بزرگتری نسبت به مدل G1 Gaming قرار دارد. بر خلاف بسیاری دیگر از کولرهای حرفه ای که تنها به لوله ناقل حرارت در تماس با سطح پردازنده گرافیکی بسنده می‌کنند، این کارت دارای پلیت (صفحه تخت) مسی بزرگی است. این پلیت مسی گسترده، حرارت را به طور مستقیم از سطح پردازنده و تراشه های حافظه جذب می‌کند و به طور مستقیم آن را از طریق لوله‌های ناقل حرارت مسی به رادیاتور آلومینیومی بزرگ منتقل می‌کند تا توسط فن‌های کارت دفع شود.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming


5 لوله ناقل حرارت 12 میلی متری از این پلیت مسی منشعب می‌شوند که با تمامی بخش‌های رادیاتور در تماس هستند. همچنین رادیاتور در ناحیه بالای پردازنده گرافیکی از دو لوله ناقل حرارت U شکل 8 میلی متری بهره می‌برد. این دو لوله ناقل حرارت اضافی، با سرعت بیشتری حرارت را از ناحیه حیاتی کارت به دیگر بخش‌ها منتقل می‌کنند. با اینکه مس و آلومینیوم به ترتیب مواد بسیار مناسبی برای جذب و دفع حرارت هستند، اما به تنهایی و در نبود گردش هوای قوی، به سرعت خود به منبع گرما تبدیل می‌شوند. در این کارت راهکار آشنای WindForce 3X با برخورداری از سه فن یافت می‌شود اما یک تفاوت اساسی با دیگر مدل‌های مجهز به همین راهکار دارد.

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

در گونه معمولی WindForce 3X، هر سه فن در یک جهت دوران می کنند اما با سری XTREME GAMING، گیگابایت دست به نوآوری زده و فن میانی این کولر که لوگوی براق XTREME GAMING بروی آن نقش بسته، در جهت مخالف فن‌های کناری می‌چرخد. به گفته گیگابایت، این کار باعث افزایش گردش آیرودینامیکی هوا و در نتیجه آن، دفع بهتر حرارت می‌شود.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

یکی دیگر از تغییرات این کولر جدید، تعبیه جلوه نور‌پردازی RGB LED دور فن‌ها، یا اگر دقیق‌تر بگوییم حلقه هایی روی محفظه کولر است. این نوارهای LED قابلیت شخصی سازی رنگ و همچنین جلوه نور‌پردازی دارند که تاریکی جلوه فوق العاده زیبایی در کیس‌های دارای پنجره شفاف خلق می‌کند.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

از آنجایی که این کارت به رادیاتور قدرتمندی مجهز است، تحت بار پرازشی پایین، به خوبی بدون نیاز به فعالیت فن‌ها از پس خنک نگه داشتن آن بر می آید، بنابراین در بسیاری از مواقع که کاربر به اجرای بازی‌های سنگین نمی‌پردازد و دمای داخلی کیس هم بالا نیست، بدون فعال بودن فن‌ها می‌توان از کارت استفاده کرد.

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

مزیت این کار تولید نکردن کوچک‌ترین صدایی است. فرآیند غیرفعال-فعال سازی فن‌ها به صورت خودکار صورت می‌گیرد اما در مواقع غیر فعال بودن فن‌ها، بر روی کارت عبارت FAN STOP توسط LED رنگی روشن می‌شود.

اجزای مختلف کولر این کارت در داخل محفظه فلزی صیقلی و مشکی زیبایی قرار گرفته‌اند که از آن‌ها دربرابر ضربه و فشار محافظت می‌کند. جنس این محفظه آلیاژی از آلومینیوم است و با ضخامت 2 میلی متر، تعادل مناسبی میان سبک وزن بودن و استحکام دارد. در نمایی جلویی کارت، مشکی رنگ غالب محفظه کولر را تشکیل می‌دهد اما یک نوار منقطع نقره‌ای نیز به چشم می‌خورد که اگر بگوییم همین نوار ساده، زیبایی کارت را دو چندان کرده، اغراق نکرده‌ایم. گاهی ترکیب ساده اما هنرمندانه رنگ‌ها، فوق العاده چشم نواز می شود.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

در بخش فوقانی محفظه کولر، لوگوی همیشگی WINDFORCE قرار دارد اما با یک تفات اساسی نسبت به گذشته، اکنون این لوگو به رنگ‌پردازی RGB تجهیز شده و فوق العاده زیبا است. رنگ نور‌پردازی این لوگو با حلقه‌های دور فن‌ها هماهنگ خواهد بود.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

در انتهای قسمت فوقانی کارت، دو کانکتور 8 پینی PCI-ٍE برای تغذیه کارت تعبیه شده است. گیگابایت در تعبیه این کانکتور‌ها بسیار دقت به خرج داده است و بر خلاف بسیاری از کارت‌های دیگر که ضامن یا گیره کانکتور در معرض دید قرار ندارد، گیره این کانکتورها رو به بیرون و کاملاً قابل روئیت هستند که نصب آن را بسیار آسان می‌کند. یکی دیگر از نکات قابل توجه در مورد کانکتورهای تغذیه، تعبیه LED نشان گر وضعیت برای هر کانکتور است. این LED‌های سفید رنگ در صورت متصل بودن درست کانکتور و پایدار بودن ولتاژ و نبود هیچ گونه نقصی در تغذیه، به صورت ثابت روشن خواهند ماند اما اگر کانکتور به درستی وصل نشده باشد، خاموش می‌مانند و اگر تغذیه ناپایدار باشد، چشمک می‌زنند. بنابراین کاربر بسادگی به مناسب بودن یا نبودن تغذیه پی می برد. هر کانکتور 8 پینی PCI-ٍE حداکثر می تواند 150 وات انرژی ارائه کند که اگر آن را با 75 وات انرژی قابل تامین از طریق شکاف توسعه PCI-ٍE 3.0 جمع بزنید، می شود 375 وات که برای یک کارت با توان حرارتی 250 وات، فراتر از نیاز است. البته اگر کانکتور 6 پینی را هم جمع بزنید، افراطی تر به نظر می رسد.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming
این کارت دارای دو کانکتور SLI است، بنابراین می‌توان حداکثر آن را تحت پیکربندی  Way SLIا4 به خدمت گرفت. احتمالاً برای شما هیچ دور از انتظار نبود که این کارت دارای بک پلیت فلزی محکم و البته زیبایی باشد. این بک پلیت آلومینومی بسیار محکم و در عین حال زیبا است. بک پلیت کارت از کولر آن مقداری کوتاه‌تر است که البته بی‌دلیل نیست!

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

در قسمت انتهایی کارت، یک کانکتور تغذیه 6 پینی PCI-ٍE اضافی و یک دکمه ویژه با عنوان Xtreme تعبیه شده است. البته اشتباه نکنید؛ در استفاده معمول به هیچ عنوان نباید هیچ کابلی به این کانکتور وصل کنید و تغذیه کارت تنها از طریق‌‌ همان دو کانکتور واقع در قسمت فوقانی کارت صورت می‌گیرد. این کانکتور 6 پینی اضافی به طور اختصاصی برای اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع تعبیه شده و در ترکیب با دو کانکتور دیگر، انرژی بیشتر و پایدارتری را در اختیار پردازنده گرافیکی و ماژول های حافظه می‌گذارد.

با فشردن دکمه فیزیکی تعبیه شده در کنار این کانکتور، پروفایل اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع کارت فعال می‌شود. بنابراین در استفاده معمول نباید به هیچ عنوان با این دکمه و کانکتور کنار آن کاری داشته باشید.

همانطور که پیش تر اشاره شد، این کارت برپایه طراحی برد PCB اختصاصی است. گیگابایت از همان اجزای بسیار با کیفیت و با دوام  مشهور Ultra Durable بهره گرفته تا افزون بر دوام و پایداری بالا، پتانسیل اورکلاکینگ برتری نیز ارائه کنند. گیگابایت در این کارت از مدار تغذیه ای با 2+2+12 فاز رگولاتور ولتاژ، متشکل از 12 فاز برای پردازنده گرافیکی (GPU)، 2 فاز برای تراشه های حافظه و 2 فازی باقی مانده برای PLL بهره گرفته است. در ساخت مدار تغذیه از چوک های با هسته فریت Magic، ماژول های DrMos (ماسفت و درایور ماسفت در یک ماژول واحد) و خازن های جامد تانتالیوم بسیار پرظرفیت ژاپنی استفاده شده است. استفاده از تعداد فاز رگولاتور بیشتر، باعث کاهش فشار بر فازها می شود، چرا که از مجموع 100 درصد بار، کسر کمتری بر عهده هر فاز خواهد بود و نتیجه آن کاهش حرارت و دوام و پایداری بیشتر است. در پشت محل قرارگیری پردازنده گرافیکی، سه عدد خازن جامد بسیار پرظرفیت تانتالیوم به چشم می خورد، به گفته گیگابایت تعبیه این خازن ها پایداری پردازنده گرافیکی را چه در استفاده معمول و چه در اورکلاکینگ بهبود می بخشد.

در نمونه‌ای که در اختیار ما قرار گرفته، تراشه‌های حافظه GDDR5، ساخت شرکت مشهور Sk Hynix هستند. فرکانس موثر پیش فرض این تراشه‌ها 7000 مگاهرتز است اما گیگابایت آن‌ها را تا 7200 مگاهرتز اورکلاک کرده است تا پهنای باند حافظه بالاتری نسبت به مدل مرجع ارائه کنند.

هر یک از این تراشه‌ها 512 مگابایت ظرفیت دارد، بنابراین در مجموع 12 عدد از آن‌ها 6 گیگابایت حافظه ویدئویی این کارت را تشکیل می‌دهد. از آنجایی که این تراشه ها از پیش اورکلاک شده اند و حرارت بیشتری تولید می کنند، از طریق لایه ای چسب ناقل حرارت با رادیاتور اصلی خنک کننده در تماس هستند. این کار همچنین باعث افزایش پایداری تراشه ها تحت اورکلاکینگ می شود.

 

تست گرافیک

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

جمع‎بندی و سخن پایانی

 

کارت گرافیک GeForce GTX 980 Ti خود یک شاهکار است اما گیگابایت با آن دست به خلق یک شاهکار دیگر زده است. اگر یک گیمرحرفه‌ای هستید و به اورکلاکینگ هم علاقه دارید و می‌خواهید فریم‌ها را به سر حد جنون برسانید، کارت Gigabyte GeForce GTX 980 Ti XTREME GAMING  به شما توصیه می شود. با دستچین بهترین قطعات الکترونیکی و قدرت خنک سازی 700 واتی خنک کننده WINDFORCE 3X، این کارت ‌‌‌ همان چیزی است که گیمر‌های حرفه ای و اورکلاکرها بدنبال آن هستند؛ خنک سازی بی‌صدا، پتانسیل اورکلاکینگ مهارناپذیر و اجرای بازی‌ها در وضوح 4K!

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

 

گیگابایت در ساخت این کارت نیز از‌‌‌ همان اجزای Ultra Durable با دوام فوق العاده بالا بهره گرفته است که به افزایش دوام، پایداری و خنک ماندن کارت به طرز موثری کمک می‌کند. در کنار اجزای با کیفیت و طراحی بهینه و قدرتمند برد PCB، نقطه قوت این کارت، خنک کننده WINDFORCE 3X با توان مهار تا 700 وات حرارت است. این خنک کننده به خوبی آزمون خود را پس داده و افزون بر قدرت خنک سازی بی‌همتا، بسیار کم صدا است. این خنک کننده تنها با اشغال دو شکاف توسعه  چیزی ورای نیاز واقعی یک کارت گرافیک است. با برخورداری از خنک کننده قدرتمند، مدار تغذیه بسیار قوی، گیمرها و اورکلاکر ها می توانند نیروی واقعی GeForce GTX 980 Ti را استخراج کنند. در تک تک اجزای این خنک کننده، تکنیک‌ها و نوآوری‌های انحصاری به چشم می‌خورد که هیچ‌گاه در محصولات معمولی یافت نمی شوند.

خنک بودن در اوج سکوت، کارایی برتر، زیبایی و پتانسیل اورکلاکینگ بالا، از ویژگی های ممتاز این کارت هستند. از دیگر قابلیت‌های آن می‌توان بک پلیت زیبا، بایوس دو قلو، جلوه نور‌پردازی قابل شخصی سازی و استفاده از بهترین تراشه‌های حافظه دنیا را برشمرد.

 

Gigabyte GTX 980 Ti Xtreme Gaming

این کارت تنها 40 دلار از مدل مرجع GeForce GTX 980 Ti گران تر است اما به ازای هر سنت آن، برتری مطلقی ارائه می کند، با برخورداری از مدار تغذیه قدرتمند، فناوری ساخت بدون دخالت دست انسان، اجزای با کیفیت و کولر تکامل یافته WINDFORCE 3X، این کارت می‌تواند انتخاب برتر گیمرها و اورکلاکر باشد. جلوه نورپردازی قابل شخصی سازی این کارت می تواند زیبایی چشم نوازی به کیس های دارای پنجره شفاف بخشد.

علی‎رغم اینکه این کارت از قابلیت های ویژه‎ای برای اورکلاکینگ برخوردار است، اما کفه‌ی گیمینگ آن سنگینی می‎کند و هنوز با یک کارت Extreme OverClocking فاصله دارد. در نهایت اگر قصد خرید یک کارت گرافیک حرفه ای مبتنی پردازنده گرافیکی GeForce GTX 980 Ti را دارید، GIGABYTE GeForce GTX 980 Ti XTREME GAMING را فراموش نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.