اگر قصد خرید لپ تاپ دارید و در انتخاب نوع پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی آن به راهنمایی نیاز دارید، حتما این مقاله را مطالعه کنید.

 

پردازنده مغز کامپیوتر محسوب می‌شود و پردازش‌ها در این واحد صورت می‌پذیرد. هرچه سرعت پردازنده بالاتر باشد، وب‌گردی، بازی و ویرایش تصاویر با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد؛ اما این پردازنده‌ها مصرف برق بیشتری نیز دارند و باعث کاهش شارژ دهی باتری می‌شوند. زمانی که شما قصد انتخاب لپ‌تاپ دارید، لیستی از مشخصات لپ‌تاپ به شما نشان داده می‌شود. آیا لپ‌تاپی با پردازنده Core i7-7Y75 از Core i5-7200U سریع‌تر است؟ شما به چه پردازنده‌ای نیاز دارید؟ این روزها بیشتر لپ‌تاپ‌ها از پردازنده‌های ساخت اینتل و مدل‌های با قیمت پایین‌تر پردازنده‌های ای‌ام‌دی استفاده می‌کنند. با اینکه سازنده چیپ‌ها یک شرکت است، اما شما مدل‌های بسیار زیادی مشاهده می‌کنید. خوشبختانه شناخت اولیه این مدل‌ها زیاد سخت نیست.

 

cpu

 

کدام پردازنده برای لپ تاپ من مناسب است؟

در جدول زیر خلاصه‌ای از انواع پردازنده‌ها، موارد استفاده و میزان شارژ دهی تقریبی باتری را مشاهده می‌کنید.

هدف
پردازنده توصیه‌شده
مثالی از نوع پردازنده
مدت‌زمان شارژ دهی باطری
 ایستگاه کاری / بازی
Core i۵ / i۷ HQ Series
Core i7-۷۸۲۰HK, Core i۵-۷۴۴۰HQ
۳ تا ۸ ساعت
کارهای روزمره با قابلیت افزایش سرعت کاری
Core i۷ U Series
Core i۷-۷۵۰۰U
۵ تا ۱۷ ساعت
کارهای روزمره
Core i۵ U Series
Core i۵-۷۲۰۰U, Core i۵-۶۲۰۰U, Core i۵-۶۳۰۰U
۵ تا ۱۷  ساعت
عملکرد متوسط برای لپ‌تاپ‌های کوچک
Core m / Core i۵ / i۷ Y Series  
Core m۳, Core i۵-۷Y۵۴
۵ تا ۹ ساعت
برای لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت با عملکرد ضعیف
Celeron, Pentium
Celeron N۳۰۵۰, Pentium N۴۲۰۰
۴ تا ۶ ساعت
بسیار ارزان قیمت و بدترین عملکرد
Atom Series
Atom Z۳۷۳۵F, Atom x۳, Atom x۵
۷ تا ۱۲ ساعت

چگونه مدل پردازنده را از نام آن تشخیص بدهیم؟

زمانی که به نام پردازنده‌ها در لیست مشخصات لپ‌تاپ‌ها نگاه می‌کنید، با اعداد و حروف زیادی مواجه می‌شوید.

cpu

اولین کلمه از سمت چپ شرکت سازنده را نشان می‌دهد که معمولا Intel Core نوشته‌ شده است؛ اما ممکن است با اسامی Xeon، Pentium Atom یا Celeron هم مواجه شوید. پس‌ازآن با عبارت i3, i5,i7 مواجه می‌شوید که می‌توانند با m5,E یا N نیز جایگزین شوند. اولین حرف پس از خط فاصله، نسل ساخت را مشخص می‌کند؛ یعنی Intel Core i7-7500 به معنای نسل هفتم از سری پردازنده‌های اینتل و نوع i7 را نشان می‌دهد. پس‌ از این عدد که معمولا چندرقمی است، با پسوندهای اینتل روبه‌رو می‌شوید که U، Y، HQ و HK هستند. این پسوندها بسیار اهمیت دارند، به این دلیل که مصرف برق پردازنده را مشخص می‌کنند.

i3 در مقابل i5 در مقابل i7

بیشتر پردازنده‌های لپ‌تاپ‌هایی با قیمت بیش از ۴۰۰ دلار از نوع Core i3 یا Core i5 یا Core i7 هستند. Core i3 کندترین، Core i5 عملکرد متوسط و Core i7 سریع‌ترین است. سری i5 برای کارهای روزمره بسیار مفید است، نه «کارهای گرافیکی، مهندسی، بازی و علمی».

 مشخصات پردازنده: هسته‌ها، هایپر تردینگ، سرعت کاری

 زمانی که در حال مشاهده مشخصات یک پردازنده هستید، این مشخصات توضیحات کاملی به شما ارائه می‌دهند. مهم‌ترین مشخصات به شرح زیر است:

هسته (Core): در حین عملیات پردازشی، هر هسته می‌تواند کار متفاوتی انجام دهد. پردازنده بیشتر لپ‌تاپ‌های امروزی دو هسته‌ای هستند و در مدل‌های گران‌قیمت و بالا رده از چهار هسته استفاده می‌شود.

هایپر تردینگ (Hyper-Threading): این عمل هر هسته فیزیکی را به دو هسته مجازی تبدیل می‌کند، به‌عنوان‌مثال پردازنده Intel Core i7 6700HQ دارای چهار هسته فیزیکی و با استفاده از هایپر تردینگ، دارای هشت هسته مجازی است.

سرعت پردازش (Clock Speed): با مقیاس گیگاهرتز بیان می‌شود، این سرعت به معنای تعداد سیکل کاری پردازنده در هر ثانیه است. هرچه بالاتر باشید بهتر است ؛ اما تنها مشخصه مهم پردازنده نیست.

توربو بوست (Turbo Boost): سرعت پردازشی را به‌صورت موقت از فرکانس پایه پردازنده بالاتر می‌برد تا عملیات پردازشی سریع‌تر انجام شود. بیشتر پردازنده‌های Core i5 و i7 این قابلیت را دارند؛ اما Core i3 از این قابلیت بی‌بهره است. فرکانس اصلی پردازنده را «فرکانس مرجع پردازنده» و فرکانس بالاتر را «حداکثر فرکانس بوست شده» می‌نامند.

حافظه کش (Cache): یک رم بسیار کوچک است که دقیقا در پردازنده قرار دارد و اطلاعاتی که زیاد استفاده می‌شوند، در خود ذخیره می‌کند تا سرعت پردازش کارهای تکراری بالاتر باشد. مقدار رم بیشتر پردازنده‌ها بین ۱ تا ۴ مگابایت است.

TDP ا(Thermal Design Power): مقدار مصرف پردازنده را به وات نشان می‌دهد. وات بیشتر به معنای عملکرد بهتر است؛ اما مصرف برق بیشتر و درنهایت گرمای بیشتری نیز تولید خواهد کرد.

وی پرو (Vpro): یک ویژگی مدیریت کنترل از راه دور است که برای شرکت‌های بزرگ طراحی‌شده است و برخی پردازنده‌ها لپ‌تاپ‌های کاری با این ویژگی عرضه می‌شوند؛ اما سیستم‌های شخصی از این قابلیت بی‌بهره هستند. 

پلتفرم بیشتر پردازنده‌های اینتل

نسل

نام

سال

نانومتر

هفتم

Kaby Lake

۲۰۱۶

۱۴nm

ششم

Skylake

۲۰۱۵

۱۴nm

پنجم

Broadwell

۲۰۱۴

۲۲nm

نسل

اینتل هر ۱۲ تا ۱۸ ماه نسل جدید پردازنده‌ها را به بازار عرضه می‌کند که معمولا مصرف برق کمتر و عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی دارند. اینتل در سپتامبر برخی از پردازنده‌های کبی لیک سری U و Y را عرضه کرد. پردازنده‌های نسل کبی لیک در کمتر از یک ماه جایگزین نسل قبلی در لپ‌تاپ‌های گیمینگ و تجاری و به‌طورکلی هر لپ‌تاپی که از پردازنده چهار هسته‌ای استفاده می‌کرد، شد.

هر دو یا سه سال، اینتل اقدام به کاهش اندازه ترانزیستورهای استفاده‌شده در پردازنده می‌کند و این کار باعث می‌شود در یک سطح مقطع ثابت، از تعداد ترانزیستور بیشتری استفاده شود و این کار باعث افزایش TDP می‌شود. مقیاس این موضوع نانومتر است و هرچه کمتر باشد، بهتر خواهد بود.

توان پردازنده‌ها

انتخاب صحیح یک پردازنده برحسب توان پردازشی اهمیت زیادی دارد و همیشه پردازنده Core i5 از Core i3 توان پردازشی بیشتری ندارد. هرکدام از پردازنده‌ها i3، i5 و i7 دارای چهار نوع TDP هستند که از نوع ۴.۵ وات در سری Y شروع می‌شوند و تا نوع ۴۵ وات در سری HQ ادامه پیدا می‌کنند.

هرچه TDP بیشتر باشد، سرعت پردازش، برق مصرفی و حرارت تولیدشده بالاتر خواهد بود. البته اگر توان پردازنده پایین باشد به این معنا نیست که شارژ دهی باتری طولانی‌تر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال ممکن است لپ‌تاپی که از پردازنده ۴.۵ واتی بهره می‌برد، طول عمر باتری بسیار کمی داشته باشد؛ به این دلیل که باطری آن بی‌کیفیت و مصرف صفحه‌نمایش آن نیز بسیار بالا است.

Xeon E: فقط برای ایستگاه کاری

خوب برای: مهندسی، تحقیق و پویانمایی حرفه‌ای

بد برای: عمر باطری بسیار کم، وزن زیاد و هزینه زیاد

برای لپ‌تاپ‌های بسیار قدرتمند ایستگاه کاری، اینتل سری Xeon E3 را ارائه کرده است. لپ‌تاپ‌هایی با این پردازنده توانایی پردازش اطلاعات بالایی دارند و برای پویانمایی سه‌بعدی و شبیه‌سازی‌های نرم‌افزاری و حتی تحقیقات پزشکی و مهندسی بسیار کارآمد هستند.TDP پردازنده‌های Xeon E3 ا۴۵ وات است. این پردازنده چهار هسته دارد و از هایپر تردینگ و توربو بوست نیز پشتیبانی می‌کند. این لپ‌تاپ‌ها قیمت بسیار زیاد و شارژ دهی باطری بسیار کمی دارند.

آخرین نسل پردازنده‌های Xeon که از معماری کبی لیک استفاده می‌کند، E3-1535M v6 و E3-1505M هستند. برخلاف حالت عادی، در اینجا v6 به نسل هفتم و V5 به نسل ششم (اسکای لیک) اشاره می‌کند. این لپ‌تاپ‌ها برای کارهای حرفه‌ای ساخته‌شده‌اند و تمامی پردازنده‌های سری Xeon از vPro برخوردار هستند.

پردازنده‌های Xeon سری E  (چهار هسته، هشت ترد)

مدل

سرعت پایه

توربو

کش

گرافیک

نسل

Xeon E۳-۱۵۳۵M v۶

۳.۱ GHz

۴.۲ GHz

۸MB

Iris Pro P۶۳۰

هفتم

Xeon E۳-۱۵۰۵M v۶

۳.۰ GHz

۴.۰ GHz

۸MB

Iris Pro P۶۳۰

هفتم

Xeon E۳-۱۵۰۵MV۵

۲.۸ GHz

۳.۷ GHz 

۶MB 

Iris Pro P۵۸۰

ششم

سری HQ و HK: چهار هسته، عملکرد بالا

خوب برای: بازی، طراحی‌های حرفه‌ای، کاربران حرفه‌ای

بد برای: حمل‌ونقل، قیمت زیاد، شارژ دهی باتری کم

اگر شما کاربر حرفه‌ای یا گیمر هستید، پردازنده‌های سری HQ بهتری انتخاب برای شما خواهند بود. پردازنده‌های سری HQ دارای چهار هسته هستند؛ درحالی‌که سری U و Y دارای دو هسته هستند. با استفاده از قابلیت هایپر تردینگ تعداد هسته‌های پردازشی به هشت عدد (مجازی) می‌رسد.TDP پردازنده‌های HQ ۴۵ وات است که باعث می‌شود عمر باتری لپ‌تاپ‌ها کاهش یابد یا از باطری‌های بسیار بزرگ در این لپ‌تاپ‌ها استفاده شود. به دلیل تولید حرارت بیشتر این پردازنده‌ها نسبت به سری U، شما نمی‌توانید این پردازنده‌ها را در لپ‌تاپ‌های فوق باریک و فوق سبک بیابید.

یکی از کوچک‌ترین لپ‌تاپ‌ها با پردازنده HQ لنوو Thinkpad T460p است که از صفحه‌نمایش ۱۴ اینچ بهره می‌برد و وزن آن حدود ۱.۷ کیلوگرم است. با توجه به باطری ۳ سلولی، این لپ‌تاپ شارژ دهی باتری بسیار پایینی دارد و زمان دقیق آن ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه است که اگر از باتری ۶ سلولی استفاده شود، این زمان به ۹ ساعت و ۵۷ دقیقه افزایش پیدا می‌کند.

پردازنده‌های سری HK دقیقا همانند سری HQ هستند؛ با این تفاوت که قابلیت اورکلاک در آن‌ها وجود دارد و ضریب مالتی پر در این پردازنده‌ها باز است. اینتل سری جدید پردازنده‌های HQ و HK خود را در ژانویه سال ۲۰۱۷ ارائه کرد؛ اما هنوز بیشتر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار از نسل قبلی یا اسکای لیک استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود از اواخر سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۷، این پردازنده‌ها با نسل جدید جایگزین شوند.

پردازنده‌های رایج سری HK و HQ (چهار هسته)

مدل

سرعت پردازنده

توربو

کش

گرافیک

ترد

vPro

Core i۷-۷۹۲۰HQ

۳.۱ GHz

۴.۱ GHz

۸MB

Intel HD ۶۳۰

۸

بلی

Core i۷-۷۸۲۰HK

۲.۹ GHz

۳.۹ GHz

۸MB

Intel HD ۶۳۰

۸

خیر

Core i۵-۷۴۴۰HQ

۲.۸ GHz

۳.۸ GHz

۶MB

Intel HD ۶۳۰

۴

بلی

Core i۵-۷۳۰۰HQ

۲.۵ GHz

۳.۸ GHz

۶MB

Intel HD ۶۳۰

۴

خیر

 Core i۷-۶۸۲۰HQ

۲.۷ GHz

۳.۶ GHz

۸MB

Intel HD ۵۳۰ 

۸

بلی 

 Core i۷-۶۷۰۰HQ

۲.۶ GHz

۳.۵ GHz 

۶MB 

Intel HD ۵۳۰

۸

خیر

 Core i۵-۶۴۴۰HQ

۲.۶ GHz 

۳.۵ GHz

۶MB 

Intel HD ۵۳۰

۴

بلی

Core i۵-۶۳۰۰HQ

۲.۳ GHz

۳.۲ GHz

۶MB

Intel HD ۵۳۰

۴

خیر

سری U: کارهای روزمره

خوب برای: کارهای روزمره، مشاهده محتوی، شارژ دهی باطری زیاد

بد برای: بازی، پویانمایی حرفه‌ای

اگر به دنبال تجربه معمولی و روزمره از لپ‌تاپ هستید و به شارژ دهی بالای لپ‌تاپ اهمیت ویژه‌ای می‌دهید، پردازنده اینتل سری U برای شما ساخته‌شده است. برای استفاده روزمره پردازنده سری Core i5 U همانند Core i5-7200U بسیار مناسب است، این پردازنده برای وبگردی و یا ویرایش متون بسیار کارآمد است.

بیشتر پردازنده‌های سری U دارای TDP ا۱۵ وات هستند که بین عملکرد و شارژ دهی باتری تعادل برقرار کرده است؛ اما برای خنک شدن به یک فن نیاز دارد. تعداد کمی پردازنده سری U با TDP ا۲۸ وات وجود دارد. با توجه به باتری بزرگ و صفحه‌نمایش با بازدهی بالا، لپ‌تاپ‌های سری U می‌توانند تا بیش از ۱۰ ساعت شارژ دهی باتری داشته باشند و برخی از انواع بالا رده‌ی آن‌ها تا ۲۰ ساعت شارژ دهی باتری دارند.

اینتل در ژانویه سال ۲۰۱۷ نسل هفتم از پردازنده‌های سری U را با قابلیت vPro معرفی کرد، لپ‌تاپ‌هایی همانند لنوو Thinkpad و سری Latitude از دل با این پردازنده‌های جدید طی چند ماه آینده به بازار عرضه می‌شوند. برخی از پردازنده‌های سری U اینتل با کارت گرافیک مجتمع Iris Plus 640 یا 650 استفاده می‌کنند. عملکرد Iris plus از اینتل HD 620 بهتر است.

پردازنده‌های متداول سری U  هسته (دو هسته، چهار ترد)

مدل

سرعت پایه

توربو

کش

TDP w

گرافیک

vPro

Core i۷-۷۶۰۰U

۲.۸ GHz

۳.۹ GHz

۴MB

۱۵

Intel HD ۶۲۰

بلی

Core i۷-۷۶۶۰U

۲.۵ GHz

۴.۰ GHz

۴MB

۱۵

Iris Plus ۶۴۰

بلی

Core i۷-۷۵۰۰U

۲.۷ GHz

۳.۵ GHz

۴MB

۱۵

Intel HD ۶۲۰

خیر

Core i۷-۷۵۶۷U

۳.۵ Ghz

۴ GHz

۴MB

۲۸

Iris Plus ۶۵۰

خیر

Core i۷-۶۶۰۰U

۲.۶ GHz

۳.۴ GHz

۴MB

۱۵

Intel HD ۵۲۰

بلی

Core i۷-۶۵۰۰U

۲.۵ GHz

۳.۱ GHz

۴MB

۱۵

Intel HD ۵۲۰

خیر

Core i۵-۷۲۰۰U

۲.۵ GHz

۳.۱ GHz 

۳MB

۱۵

Intel HD ۶۲۰

خیر

Core i۵-۷۲۶۷U

۳.۱ GHz

۳.۵ GHz

۴MB

۲۸

Iris Plus ۶۵۰

خیر

Core i۵-۶۲۰۰U

۲.۳ GHz

۲.۸ GHz

۳MB

۱۵

Intel HD ۵۲۰

خیر

Core i۳-۷۱۰۰U

۲.۴ GHz

N/A

۳MB

۱۵

Intel HD ۶۲۰

خیر

سری Y و Core m: طراحی بدون فن، عملکرد متوسط

خوب برای: استفاده روزمره، طراحی بدون فن، کارهای سبک

بد برای: شارژ دهی باطری، قدرت محاسباتی متوسط

زمانی که قصد خرید لپ‌تاپی با سری پردازنده Y دارید با Core i5 یا Core i7 و یا با Core m3/m5/m7 روبه‌رو خواهید شد. پردازنده‌های سری Y از TDP بسیار پایین ۴.۵ وات بهره می‌برند که این توان پردازشی پایین به سازنده‌ها اجازه می‌دهد این لپ‌تاپ‌ها را بدون فن و بسیار باریک تولید کنند. متاسفانه بیشتر این لپ‌تاپ‌ها از باطری‌هایی با ظرفیت بسیار پایین و صفحه‌نمایش‌هایی با مصرف برق زیاد استفاده می‌کنند که درنهایت باعث می‌شود که زمان شارژ دهی این لپ‌تاپ‌ها در مقایسه با سری U بسیار کم باشد.

برای مثال ایسر Spin 7 از پردازنده Core i7-7y75 استفاده می‌کند و باتری آن فقط ۶ ساعت و ۵۳ دقیقه شارژدهی دارد و نمره‌ی عملکرد آن در وب‌سایت گیک بنچ ۵۷۷۷ است. درحالی‌که اچ پی مدل Spectre x360 با پردازنده مدل Corei7-7600 با جرم مشابه لپ‌تاپ ایسر ۱۰ ساعت شارژدهی دارد و نمره‌ی عملکرد آن در Geekbenchا ۸۱۴۷ است. Spin 7 ا ۰.۲ اینچ از اچ‌پی Spectre x360 باریک‌تر است، اما لپ‌تاپ‌های فوق باریکی با پردازنده سری U وجود دارد، همانند ایسوس ZenBook 3 باضخامت ۰.۴۷ اینچ و اچ پی Specte باضخامت ۰.۴۱ اینچ.

پردازنده‌های متداول سری U اینتل (دو هسته، چهار ترد)

مدل

سرعت پایه

توربو

کش

گرافیک

vPro

Core i۷-۷Y۷۵

۱.۳ GHz

۳.۶ GHz

۴MB

Intel HD ۶۱۵

خیر

Core m۷-۶Y۷۵

۱.۲ GHz

۳.۱ GHz

۴MB

Intel HD ۵۱۵

بلی

Core i۵-۷Y۵۴

۱.۲ GHz

۳.۲ GHz

۴MB

Intel HD ۶۱۵

خیر

Core m۵-۶Y۵۷

۱.۱ GHz

۲.۸ GHz

۴MB

Intel HD ۵۱۵

بلی

Core m۳-۷Y۳۰

۱.۰ GHz

۲.۶ GHz

۴MB

Intel HD ۶۱۵

خیر

Core m۳-۶Y۳۰

۹۰۰ MHz

۲.۲ GHz

۴MB

Intel HD ۵۱۵

خیر

لپ‌تاپ‌هایی با سری پردازنده Y از نوع U ارزان‌قیمت‌تر نیستند. اسپین، ۱۱۹۹ دلار قیمت دارد درحالی‌که Spectre x360 با همان مشخصات تقریبا همان قیمت را دارا است. پردازنده‌های سری هفتم اینتل «کبی لیک» سری Y در مدل پایه به نام Core m3، Core i5 و Core i7 نام‌گذاری شده‌اند. مدل‌های نسل ۶ ام بانام‌های Core m3، Core m5 و Core m7 نام‌گذاری شده بودند. اگر به عملکرد بهتری نیاز دارید، از مدلی Core i5 یا Core i7 استفاده کنید که در میان نام آن حرف Y نباشد، همانند Core i7-7Y75.

البته ما به‌طورکلی پردازنده‌های سری Y را بلااستفاده تلقی نمی‌کنیم، مک بوک و اچ پی Elitebiik Folio G1 دو لپ‌تاپ هستند که از پردازنده سری Y استفاده می‌کنند و عملکرد قابل قبولی نیز دارند.

Celeron و Pentium: برای کارهای بسیار ساده

خوب برای: وبگردی، صرفه‌جویی پول

بد برای: بازی، کارهای جدی، ویرایش فیلم

اگر به دنبال لپ‌تاپی می‌گردید که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار قیمت داشته باشد، به‌احتمال‌زیاد از پردازنده سلرون یا پنتیوم در آن استفاده‌ شده است. عملکرد این پردازنده‌ها به‌اندازه‌ای است که فقط می‌توان با آن‌ها به وبگردی پرداخت، ایمیل‌ها را بررسی کرد و کارهای روزمره را انجام داد. سلرون ها در کروم بوک ها بسیار متداول هستند، به این دلیل که سیستم‌عامل کروم به‌اندازه ویندوز به قدرت پردازشی نیاز ندارد. اگر لپ‌تاپی با سیستم‌عامل ویندوز خریداری می‌کنید و بودجه بسیار پایینی دارید، لپ‌تاپی انتخاب کنید که از این پردازنده‌ها استفاده می‌کند.

TDP پردازنده‌های سلرون بین ۴ تا ۱۵ وات است. پردازنده‌های سلرونی که با حرف N شروع می‌شوند (همانند N3060) بین ۴ تا ۶ وات هستند درحالی‌که اگر به U ختم شوند، (همانند ا3855U)ا ۱۵ وات هستند و عملکرد بهتری دارند. شارژ دهی باتری در این مدل‌ها بستگی به ظرفیت آن دارد، اما سیستم‌هایی که از چیپ ۴ و ۶ وات استفاده می‌کنند معمولا ارزان‌قیمت‌تر هستند و شارژ دهی بالاتری دارند.

پردازنده‌های پنتیوم دارای TDP بین ۶ تا ۱۵ وات هستند و بیشتر آن‌ها ۶ تا ۷.۵ وات هستند. یکی از لپ‌تاپ‌های با قیمت مناسب موردعلاقه ما ایسوس Vivobook E403SA است که از پردازنده پنتیوم N3700 استفاده می‌کند که می‌تواند مالتی تسکینگ انجام دهد و شارژدهی باتری آن نیز بیش از ۹ ساعت است و این در حالی است که قیمت آن کمتر از ۴۰۰ دلار است. برخی از پردازنده‌های سلرون و پنتیوم دو هسته‌ای و برخی دیگر چهار هسته‌ای هستند.

پردازنده‌های متداول سری پنتیوم و سلرون

مدل

سرعت پایه

توربو

کش

گرافیک

هسته

ترد

TDP

Pentium N۳۷۰۰

۱.۶ GHz

۲.۴ GHz

۲MB

HD Graphics

۴

۴

۶ w

Pentium ۴۴۰۵U

۲.۱ GHz

N/A

۲MB

HD ۵۱۰

۲

۴

۱۵ w

Celeron N۳۰۶۰

۱.۶ GHz

۲.۴۸ GHz

۲MB

HD ۴۰۰

۲

۲

۶ w

Celeron ۳۸۵۵U

۱.۶ GHz

N/A

۲MB

HD ۵۱۰

۲

۲

۱۵ w

Atom: شارژپ دهی باتری خوب، عملکرد ضعیف

خوب برای: صرفه‌جویی در هزینه‌ها، باتری با شارژ دهی بالا، جرم سبک

بد برای: مالتی تسکینگ، کارهای حرفه‌ای

ارزان‌قیمت‌ترین پردازنده اینتل برای لپ‌تاپ، سری اتم است که برای لپ‌تاپ‌های با قیمت پایین و تبلت‌ها استفاده می‌شود (مانند لنوو Ideapad 100s و ایسوس Transformer Mini T102HA). تقریبا تمام پردازنده‌های اتم دارای چهار هسته هستند که مصرف بسیار پایینی دارند و این باعث افزایش شارژدهی باتری می‌شود، اما عملکرد ضعیفی ارائه می‌دهد. ما لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده اتم را فقط به‌عنوان لپ‌تاپ دوم برای افراد بزرگ‌سال و یا لپ‌تاپ اصلی کودکان پیشنهاد می‌دهیم. پردازنده‌های اتم برای وبگردی و مشاهده فیلم مناسب هستند؛ اما برای انجام کارهای دیگر با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

اینتل برای بیشتر پردازنده‌های اتم TDP را مشخص نکرده است؛ اما تقریبا برای آن‌ها بین ۲ تا ۲.۵ وات تخمین زده‌شده است، تقریبا نصف سری Y. شاید این موضوع دلیل روشنی باشند که باتری یک لپ‌تاپ ۲.۲ پوندی کوچک همانند 100S با قیمت حدود ۲۰۰ دلار تقریبا ۱۰ ساعت شارژ دهی دارد.

پردازنده‌های متداول سری اتم (چهار هسته، چهار ترد)

Model

Base Clock

Turbo

Cache

GPU

Atom x۷-Z۸۷۵۰

۱.۶ GHz

۲.۵۶ GHz

۲MB

HD ۴۰۵

Atom x۵-Z۸۵۰۰

۱.۴۴ GHz

۲.۲۴ GHz

۲MB

HD Graphics

Atom Z۳۷۳۵G

۱.۳۳ GHz

۱.۸۳ GHz

۲MB

HD Graphics

گرافیک مجتمع

تمامی پردازنده‌های لپ‌تاپ اینتل با پردازنده گرافیکی مجتمع (موجود در پردازنده مرکزی) ارائه می‌شوند. در بیشتر پردازنده‌های Core i3/i5/I7 گرافیک مجتمع Intel HD Graphics با یک شماره پس‌ از آن استفاده‌شده است. برای پردازنده‌ای نسل هفتم با عدد ۶ شروع می‌شود (مانند Intel HD graphics 620) برای نسل ششم با عدد ۵ شروع می‌شود (مانند Intel HD Graphics 520). برخی از پردازنده‌های بالا رده با گرافیک «Iris Plus» عرضه می‌شوند که نسبتا سریع‌تر هستند؛ اما نه به‌اندازه کارت گرافیک‌های مستقل انویدیا یا ای‌ام‌دی.

گرافیک مجتمع دقیقا در پردازنده قرار دارد. پردازنده Core i7-7600U با گرافیک Intel Hd Graphics 620 عرضه می‌شود و درحالی‌که Core i7660U از Iris Plus 640 graphics بهره می‌برد. برای پردازنده‌های نسل ۷ ام سری U که به ۶۰ ختم می‌شوند (مانند i5-76360U) از Iris Plus Graphics 640 استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که اگر به ۶۷ ختم شوند (مانند Core i5-7267) از گرافیک Iris Plus Graphics 650 استفاده می‌کند که مقداری سریع‌تر است.

به‌طورکلی گرافیک‌های مجتمع برای وبگردی، پخش فیلم و انجام بازی‌ها با تنظیمات پایین مناسب هستند. اگر شما پویانمایی انجام می‌دهید، گیمر هستید یا ویدئو ویرایش می‌کنید، به کارت گرافیک مجزا نیاز دارید.

قطعات دیگر نیز اهمیت دارند

باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که پردازنده تنها ملاک انتخاب لپ تاپ و نحوه عملکرد آن نیست. حتی لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده ضعیف اگر سخت‌افزار مناسبی داشته باشند، می‌توانند کاربر را راضی نگه‌دارند. برای بیشتر افراد ارتقاء هارددیسک به اس‌اس‌دی بسیار بهتر از هزینه کردن برای پردازنده‌ای سری Core i5 و Core i7 است؛ و برای افرادی که کارهای گرافیکی انجام می‌دهند، وجود کارت گرافیک مجزا بسیار مهم‌تر از وجود پردازنده پرسرعت است.

کارت گرافیک وظیفه‌ی رندر تصاویر، ویدیو و پویانمایی ۲ بعدی و ۳ بعدی را بر عهده دارد و محاسبات ریاضی را با سرعت‌ بالا انجام می‌دهد تا پردازنده اصلی کارهای دیگر را انجام دهد. درحالی‌که پردازنده مرکزی دارای چند هسته پردازشی است؛ کارت گرافیک از هزاران هسته تشکیل‌ شده است که برای مالتی تسکینگ طراحی‌ شده‌اند.

gpu

در حالی که پردازنده اینتل Core i7 می‌تواند رندر بگیرد، اما این کار را با سرعت کمتری از کارت گرافیک انجام می‌دهد. در حقیقت، قدرت پردازشی کارت گرافیک به حدی بالا است که در برخی برنامه‌ها به کمک پردازنده مرکزی می‌آید و این کار باعث افزایش سرعت انجام کارها و بهبود عملکرد می‌شود. به همین دلیل است که حتی لپ‌تاپ‌هایی که برای مقاصد تحصیلی و تجاری تولید شده‌اند نیز از کارت گرافیک مجزا استفاده می‌کنند.

حال که با وظیفه کارت گرافیک آشنا شدید و به اهمیت آن پی بردید و نیاز آن را در لپ‌تاپ خود احساس کردید، از شما می‌پرسیم که کدام کارت گرافیک برای شما مناسب است؟ آیا شما به قدرت پردازش بی‌نظیر کارت گرافیک انویدیا Geforce GTX 1080 نیاز دارید؟ یا اینکه به کارت گرافیک مجتمع Intel HD نیاز دارید؟ این راهنما به شما در انتخاب کارت گرافیک کمک می‌کند.

 جدول راهنمای کلی انتخاب کارت گرافیک

تعداد بسیار زیادی کارت گرافیک در بازار موجود است، ما راهنمای تمام آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم؛ اما اگر فقط به یک راهنمای ساده برای انتخاب کارت گرافیک نیاز دارید، جدول زیر راه‌حل بسیار مناسبی برای شما است.

هدف

کارت گرافیک توصیه‌شده

مثالی از کارت گرافیک

بازی/چندرسانه‌ای

Nvidia GeForce GTX 10-series, AMD RX 400-series, Intel Iris Plus

Nvidia GTX 1080, AMD RX 480, Iris Plus 650

ایستگاه کاری

Nvidia Quadro, Intel HD Graphics

Nvidia Quadro P5000, Intel HD Graphics P630

 استفاده معمولی/ ویرایش متن/ لپ‌تاپ‌های بسیار باریک

Intel HD Graphics, Intel Iris Plus 640

Intel HD Graphics 630

بازی با بودجه محدود

Nvidia GeForce GTX 10-series

Nvidia GeForce GTX 10-series

کارت گرافیک مجتمع یا کارت گرافیک مجزا؟ تفاوت آن‌ها در چیست؟

در حالت کلی دو نوع کارت گرافیک وجود دارد:

  • مجتمع
  • مجزا

همان‌طور که از نام آن پیدا است، کارت گرافیک مجتمع در درون پردازنده مرکزی (به‌صورت یکپارچه) قرار دارد و حافظه آن با پردازنده به اشتراک گذاشته می‌شود. کارت گرافیک مجزا دارای حافظه مستقل اختصاصی خود است که حافظه ویدیویی یا VRAM نامیده می‌شود. VRAM را با رم موجود روی مادربرد اشتباه نگیرید.

اگر شما به بهترین عملکرد کارت گرافیک نیاز دارید، کارت گرافیک‌های مجزا همیشه بهتر از نوع مجتمع هستند. مقدار VRAM در بین کارت گرافیک‌های مجزا بین ۲ تا ۸ گیگابایت است. به دلیل اینکه کارت گرافیک‌های مجتمع به رم سیستم نیاز دارند، نباید از آن‌ها توقع زیادی در حد کارت‌های مجزای همسان خود داشته باشید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما قصد انجام بازی‌های به روز با حداکثر تنظیمات را دارید.

 توضیح اسامی و شماره‌ها

Quadro ، GeForce ،Radeon ،HD Graphics ،Iris این اسامی در کارت گرافیک‌ها استفاده می‌شوند. نیازی نیست تمام این اسامی را بشناسید؛ اما آشنایی با این اسامی کار سختی نیست. برای مثال انویدیا کوادرو به کارت گرافیک‌های سری ایستگاه کاری اشاره دارد و سری جی فورس جی تی ایکس برای استفاده عمومی و بازی است و بیشتر طرفداران انویدیا از این سری استفاده می‌کنند.

کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی معمولا با ردئون استفاده می‌شوند و پیشوند آن‌ها عملکرد این کارت‌ها را نشان می‌دهد. به عنوان مثال R9 کارت گرافیک رده بالا محسوب می‌شود درحالی‌که R7 میان رده است، R5 و R3 نیز کارت‌های پایین رده محسوب می‌شوند. حرف «M» که قبل از دومین سری اعداد آورده می‌شود به معنای متحرک است و به کارت‌های مخصوص لپ‌تاپ و تبلت اشاره می‌کند. اگرچه سری ۴۰۰ که نسل حال حاضر کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی است حرف M حذف‌شده است و تمامی کارت‌ها به‌صورت RX نام‌گذاری می‌شوند.

شماره بعد از R دقیقا به نسل کارت اشاره می‌کند (هرچه شماره بالاتر باشد، کارت از نوع جدیدتر است). عدد بعدی مربوط به عملکرد است که هرچه بالاتر باشد، سطح عملکرد بالاتری را نشان می‌دهد. عدد آخر نیز نشان‌گر اصلاحاتی است که روی کارت گرافیک صورت پذیرفته است و اگر در انتها عبارت X را مشاهده کنید به این معنا است که کارت گرافیک از نمونه اصلی سریع‌تر است.

در نام کارت گرافیک‌های اینتل برخلاف پردازنده‌های آن از عبارت‌های خاص استفاده نمی‌شود. این موضوع به صورتی است که با توجه به تغییر نسل پردازنده‌های اینتل از ششم به هفتم (کبی لیک)، شماره مدل کارت گرافیک‌های مجتمع این سری هنوز هم با 600 (مانند اینتل HD Graphics 620) به‌جای 700 شروع می‌شوند. هرچه شماره بیشتر باشد قدرتمندتر است.

مشخصات پردازنده: هسته‌ها، سرعت پایه و سرعت حافظه رم

کارت گرافیک دارای یک لیست از مشخصات است. قبل از اینکه با انبوهی از اطلاعات مواجه شوید، شما را با این اصطلاحات آشنا می‌کنیم.

پهنای باند حافظه: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که هنگام خرید کارت گرافیک باید به آن توجه کنید، پهنای باند کارت گرافیک است. پهنای باند مقیاسی است از میزان اطلاعاتی که می‌تواند به‌وسیله کارت گرافیک در VRAM خوانده و نوشته شود، این میزان به گیگابایت بر ثانیه محاسبه می‌شود (GB/s). کارت گرافیک با پهنای باند زیاد می‌تواند تصاویر را با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر رندر بگیرد؛ اما توجه داشته باشید که پهنای باند تحت تأثیر سرعت پردازنده و نوع آن است.

سرعت پایه: این سرعت با مگاهرتز (MHz) بیان می‌شود. سرعت پایه کارت گرافیک سرعتی است که در آزمایش کارت در برنامه‌های بدون استرس به دست آمده است. این مقدار حداقل میزان سرعت عملکرد کارت گرافیک شما در برنامه‌های بدون استرس است.

سرعت بوست: این حداقل سرعتی است که کارت گرافیک می‌تواند بوست شود و سرعت پردازشی خود را افزایش دهد. شما میتوانید با توجه به نحوه خنک‌کنندگی و قدرت سیستم خود، بوست را انجام دهید.

سرعت حافظه: این سرعت VRAM را نشان می‌دهد که به مگاهرتز بیان می‌شود (MHz) و بیانگر فرکانس داده های عبوری بین VRAM و GPU است.

انویدیا CUDA Core: کودا (معماری دستگاه یکپارچه محاسبه‌گر) زبان برنامه‌نویسی انویدیا است که برای کنترل GPU استفاده می‌شود تا عملکرد آن با سرعت بیشتر و موثرتر باشد. هزاران هسته می‌توانند به‌صورت کنار هم روی یک چیپ قرار بگیرند که این موضوع برای محاسبات ریاضی رندرگیری بسیار سودمند است. هرچه میزان CUDA بیشتر باشد، چیپ قدرتمندتر خواهد بود.

ای‌ام‌دی پردازنده جریانی: وظیفه‌ی پردازش تمام داده های جریان یافته را که به GPU وارد یا خارج می‌شوند، به عهده دارد، در حقیقت پردازنده جریانی پاسخ ای‌ام‌دی به قابلیت CUDA Core اینتل است. پردازنده جریانی پردازش ریاضی عملیات رندرینگ را بر عهده دارد. همانند CODA Core هرچه این میزان بیشتر باشد، قدرتمندتر است.

شکاف نسلی: انویدیا همانند اینتل هر یک یا دو سال نسل جدید از کارت گرافیک‌ها را ارائه می‌کند که سریع‌تر است، قدرت پردازش بالاتری دارد و مصرف انرژی آن کمتر است. انویدیا از معماری مکسول به پاسکال تغییر نسل داد؛ درحالی‌که اینتل در همین زمان از اسکای لیک به کبی لیک تغییر نسل داده است. ای‌ام‌دی نیز در حال حاضر از نسل پلاریس بهره می‌برد؛ همانند ردئون RX460 و سری R9 که پردازنده‌های لپ‌تاپ این شرکت هستند و از M30 پیشی گرفته‌اند.

 پلتفرم بیشتر کارت گرافیک‌های انویدیا

 نسل

کد نام

سال ارائه 

CUDA Cores (حداقل) 

CUDA Cores (حداکثر)  

 دهم

Pascal

۲۰۱۶

۶۴۰

۲۵۶۰ 

 نهم

Maxwell

۲۰۱۵ 

۶۴۰

۱۵۳۶ 

هشتم

1st-gen Maxwell 

۲۰۱۴ 

۶۴۰

۱۵۳۶ 

 پلتفرم بیشتر کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی

 نسل

کد نام

سال ارائه

پردازنده جریانی (حداقل) 

پردازنده جریانی (حداکثر

 چهارم

Polaris

۲۰۱۶

۳۲۰

۲۰۴۸ 

 سوم

Tonga 

۲۰۱۵

۳۲۰ 

۶۴۰ 

 دوم

Neptune

۲۰۱۴ 

۳۲۰ 

۱۲۸۰ 

 پلتفرم بیشتر پردازنده‌های اینتل

 نسل

کد نام

 سال ارائه

 سرعت پایه (حداقل)

سرعت توربو (حداکثر

هفتم

Kaby Lake

۲۰۱۶ 

۲.۳ GHz

۴ GHz 

ششم

Skylake

۲۰۱۵ 

۱.۹۲ GHz

۳.۵ GHz

پنجم 

Broadwell 

۲۰۱۴ 

۲ GHz

۳.۶ GHz 

راهنمای کارت گرافیک لپ تاپ

انویدیا کوادرو (Quadro): مناسب برای ایستگاه کاری

مناسب برای: مهندسی، طراحی بازی، واقعیت مجازی و تحقیق

ویژگی‌های منفی: قیمت زیاد، شارژ دهی باتری کم و جرم زیاد

انویدیا کوادرو در بیشتر لپ‌تاپ‌های ایستگاه کاری یافت می‌شود و برای پردازش‌های سنگین همانند AutoCad یا Unreal 4 Engine کاربرد دارد. بر طبق گزارش‌های شرکت سازنده، کارت گرافیک‌های کوادرو تا سه برابر عملکرد و دو برابر قدرتمندتر از پیشینیان خود و قابل رقابت با همنوع دسکتاپ خود هستند. اگر شما قصد طراحی یک آسمان‌خراش، شناسایی ژنوم انسان‌ها یا حتی ساخت فیلم‌های پرفروش را دارید، حتما به این کارت نیاز پیدا خواهید کرد.

نسل جدید کوادرو به‌جز P3000 از واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کند. این کارت‌ها از معماری پاسگاه بهره می‌برند که از همنوع مکسول خود CODA Core بیشتری دارند.

 کارت گرافیک‌های متداول انویدیا کوادرو

نام

CUDA Cores 

VRAM

پهنای باند

واقعیت مجاز

4K 

Quadro P5000

۲۰۴۸ 

۱۶GB

۱۹۲ GBps

 بلی

بلی

Quadro P4000 

۱۷۹۲ 

۸GB 

۱۹۲ GBps

 بلی

بلی

Quadro P3000 

۱۲۸۰ 

۶GB 

۱۶۸ GBps

خیر 

بلی 

انویدیا جی فورس (Nvidia GeForce): یک انتخاب بسیار مناسب

مناسب برای: بازی، چندرسانه‌ای و واقعیت مجازی

ویژگی‌های منفی: گیمرهای با بودجه‌ی کم نمی‌توانند آن را تهیه کنند.

تفاوتی ندارد که شما یک گیمر حرفه‌ای هستید یا معمولی، انویدیا جی فورس انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. به‌جز چیپ های پایی رده 1050 و 1050Ti، باقی کارت‌ها از واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کنند که به لپ‌تاپ‌هایی همانند Alienware 13 OLED یا Razer Blade امکان می‌دهد از هدست واقعیت مجازی Vive پشتیبانی کنند؛ اما اگر شما به فکر یک لپ‌تاپ بالا رده برای جایگزینی دسکتاپ خود هستید، میتوان به لپ‌تاپ‌های بسیار بزرگ MSI GT83VR Titan SL و Origin PC Eon17SLX اشاره کرد که از صفحه‌نمایش ۱۸.۴ اینچی بهره می‌برند و از دو کارت گرافیک GTX 1080 در پیکربندی SLI استفاده می‌کنند.

 کارت گرافیک‌های متداول جی فورس جی تی ایکس انویدیا

نام

CUDA Cores 

حداکثر VRAM 

پهنای باند 

واقعیت مجازی

4K 

GTX 1080

۲۵۶۰

۸GB 

۳۲۰ GBps

بلی

بلی

GTX 1070 

۲۰۴۸ 

۸GB 

۲۵۶ GBps 

بلی

بلی

GTX1060 

۱۲۸۰ 

۶GB 

۱۹۲ GBps

بلی

بلی

GTX 1050 Ti

۷۶۸

۴GB

۱۹۲ GBps

خیر*

بلی

GTX 1050

۶۴۰

۴GB

۱۱۲ GBps

خیر

بلی

*در حال حاضر 1050 Ti از واقعیت مجازی پشتیبانی نمی‌کند، اما Oculus در حال کار روی تکنولوژی است تا استاندارد Oculus-Ready را آماده کند.

 ای‌ام‌دی Radeon RX: مقرون‌به‌صرفه

ویژگی‌های مثبت: قیمت مناسب، عملکرد و کارآیی مناسب

ویژگی‌های منفی: گیمرهایی که به دنبال واقعیت مجازی هستند

اگرچه به‌سختی می‌توان کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی را یافت که در نسخه دسکتاپ بسیار قدرتمند باشند، اما در حال حاضر نمونه‌هایی برای لپ تاپ مانند نسخه جدید Alienware 17 وجود دارد. کارت گرافیک‌های حال حاضر ای‌ام‌دی برای بازی‌های قدیمی همانند Tomb Raider بسیار مناسب هستند. اگرچه RX 480 می‌تواند از Oculus Rift و HTC Vive پشتیبانی کند؛ اما شما باید جست و جو کنید تا متوجه شوید که آیا دیگر کارت‌های ای‌ام‌دی از Oculus Rift و HTC Vive پشتیبانی می‌کنند یا خیر.

 کارت گرافیک‌های متداول ای‌ام‌دی

 نام

پردازنده جریانی

VRAM

پهنای باند 

واقعیت مجازی

4K 

RX 480

۲۰۴۸ 

۸GB 

۲۵۶ GBps

بلی 

بلی 

RX 470 

۸۹۶ 

۴GB 

۲۱۱ GBps 

بلی  * 

بلی 

RX 460 

۷۶۸ 

۴GB 

۱۱۲ GBps 

خیر 

بلی 

*AMD RX 470 حداقل‌های موردنیاز Oculus را برآورده می‌کند. البته این موضوع را در نظر داشته باشد که Oculus-Ready و VR-Ready دو موضوع کاملا جداگانه هستند.

 گرافیک اینتل آیریس پلاس (Intel Iris Plus Graphics)

مناسب برای: بازی‌های میان رده

بد برای: گیمرها و خلاقان حرفه‌ای که به دنبال کارت گرافیک با عملکرد بسیار بالا هستند.

آیریس پلاس برای بستن فاصله میان کارت گرافیک‌های مجتمع و مجزا ارائه شد و بازی‌های میان رده و گیمرهای معمولی را هدف قرار داده بود. به عنوان مثال این کارت به شما اجازه می‌دهد League of Legends را به راحتی و بدون افت فریم بازی کنید. البته شما این کارت را بیشتر در لپ‌تاپ‌های ایستگاه کاری مشاهده می‌کنید و این کارت به شما در طراحی‌های واقعی بسیار کمک می‌کند.

 کارت گرافیک‌های متداول اینتل آیریس (نسل هفتم)

 نام

حداکثر VRAM

پهنای باند

واقعیت مجازی 

4K 

Iris Plus Graphics 650

۳۲GB

۳۴.۱ GBps 

خیر 

بلی

Iris Plus Graphics 640 

۳۲GB 

۳۴.۱ GBps 

خیر 

بلی 

گرافیک اینتل HD: برای نگاه کردن ویدیو و بازی کردن WoW

خوب برای: قیمت مناسب، حمل‌ونقل

ویژگی‌های منفی: عملکرد

در لپ‌تاپ‌های فوق سبک همانند Dell XPS 13 هیبرید یا اچ پی Elitebook 1030 G۱ و لپ‌تاپ‌هایی همانند این‌ها، می‌توانید این کارت گرافیک مجتمع را بیابید. این کارت گرافیک‌ها از حافظه سیستم به‌صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. اگر به دنبال بازی با تنظیمات بالا هستید، اصلا به سراغ این کارت گرافیک‌های مجتمع نروید.

 کارت گرافیک‌های مجتمع متداول اینتل اچ دی (نسل هفتم)

نام

حداکثر VRAM

پهنای باند

واقعیت مجازی

4K

HD Graphics P630

۶۴GB

۳۴.۱ GBps

خیر 

بلی

HD Graphics 630

۶۴GB

۳۴.۱ GBps

خیر 

بلی

HD Graphics 620

۳۲GB

۳۴.۱ GBps

خیر 

بلی

HD Graphics 615 

۱۶GB 

۲۹.۸ GBps 

خیر 

بلی 

HD Graphics 610 

۶۴GB 

۳۴.۱ GBps 

خیر 

بلی 

تنها کارت گرافیک اهمیت ندارد

اگر به دنبال بازی‌های قدیمی هستید یا لپ‌تاپ مالتی مدیا را انتخاب کرده‌اید، زیاد برای انتخاب کارت گرافیک حساسیت به خرج ندهید. یک لپ‌تاپ با پردازنده‌ی Core i5 و کارت گرافیک بالا رده انویدیا مناسب به نظر می‌رسد؛ اما باید به دیگر قطعات موجود همانند درایو ذخیره‌سازی اطلاعات، صفحه‌نمایش و حتی رم نیز توجه کنید. اگر از لپ‌تاپ خود زیاد استفاده می‌کنید، حتما مطمئن شوید که لپ‌تاپ از خنک‌کننده مناسبی برخوردار است. به طور خلاصه از خرید یک لپ‌تاپ صرفا بر مبنای کارت گرافیک آن جدا خودداری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.