گوگل همه را با معرفی نسخه‌ی جدید سیستم عامل موبایل خود در مارس شگفت‌زده کرد و حالا در تنها پنج ماه، نسخه‌ی نهایی اندروید 7.0 نوقا برای دستگاه‌های نکسوس آماده‌ی دریافت شده است. در این مطلب تمام ویژگی‌های جدید این نسخه از اندروید را یک به یک و با تصویر به شما معرفی می‌کنیم. ادامه‌ی این مطلب جامع را از دست ندهید!

هنوز بسیاری از اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها به سیستم عامل اندروید 6.0 مارشمالو ارتقاء نیافته‌اند که گوگل نسخه‌ی بعدی یعنی اندروید 7.0 نوقا را برای نکسوس‌ها عرضه کرده است. احتمالاً یکی از اهداف گوگل در انتشار نسخه‌های جدید برای نکسوس، بالا بردن ارزش این برند باشد. کاری که گوگل در آن موفق بوده است. دارندگان نکسوس حالا می‌توانند ادعا کنند که می‌توانند دو نسخه از اندروید را روی دستگاه‌هایشان داشته باشند که هنوز اکثر افراد آن را ندیده‌اند.

اما ویژگی‌های جدید این نسخه از سیستم عامل اندروید چیست؟ بعضی از این ویژگی‌ها در نسخه‌ی پیش‌نمایش مخصوص توسعه‌دهندگان گزارش شده بودند اما ما در این مطلب تمام ویژگی‌های نسخه‌ی نهایی اندروید 7.0 نوقا را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

 

1. بزرگنمایی تصویر

اندروید نوقا به کاربران اجازه می‌دهد که تراکم صفحه را تنظیم کنند و با این کار عناصر حاضر روی نمایشگر را بزرگ یا کوچک کنند. این ویژگی می‌تواند به کاربرانی که از ضعف بینایی رنج می‌برند یک امکان بسیار کلیدی باشد. البته حد زوم کردن به حداقل عرض حدود 320dp محدود شده که این مقدار برابر با عرض گوشی‌های نسبتاً کوچکی مثل نکسوس 4 است.

2. کنترل هشدارها

در اندروید نوقا وقتی یک هشدار داده می‌شود، با نگه داشتن انگشت روی آن می‌توانید به تنظیمات آن هشدار وارد شوید. برای مثا می‌توانید از داخل هشدار یک برنامه، پیغام‌های بعدی آن اپلیکیشن را بی‌صدا کنید.

 

3. آپدیت‌های یکپارچه

اعلان آپدیت‌های نرم‌افزاری برای افراد می‌تواند هم هیجان‌انگیز و هم استرس‌زا باشد. اما به هر حال در اکثر موارد، فرایند بروزرسانی یعنی دریافت ، نصب، ری‌استارت، صبر، صبر و باز هم صبر یک امر خسته‌کننده است. برای بهبود تجربه‌ی کاربر در زمینه‌ی دریافت و نصب آپدیت‌ها، گوگل در اندروید نوقا بروزرسانی‌ها را بطور یکپارچه برای شما ارسال می‌کند. در روش جدید آپدیت‌ها بدون ایجاد مزاحمت و می‌شود گفت پنهانی دانلود شده و گوشی شما به طور خودکار در هنگام خاموش و روشن شدن بعدی، ارتقا می‌یابد.

4. حالت کم‌مصرف Doze حالا کم‌مصرف‌تر هم شده است

در اندروید نوقا حالت Doze که ما آن را از مارشمالو می‌شناسیم را قوی‌تر کرده و طی آن با متوقف کردن فرایندهای پس‌زمینه در هنگام خاموش شدن صفحه، میزان ذخیره‌ی باتری افزایش یافته است. نگران نباشید! بیشتر اپلیکیشن‌های مهم برای حالت Doze بهینه‌سازی شده‌اند بنابراین در این حالت هم آلارم‌ها یا پیغام‌های واتس‌آپ خود را از دست نخواهید داد. فقط مسئله این است که در این حالت گوشی مثل وضعیت عادی منتظر رسیدن پیغام‌ها و فعالیت‌های نخواهد ایستاد.
در اندروید نوقا گوگل به گسترش پروژه‌ی موسوم به Project Svelte ادامه داده است. این پروژه تلاشی است برای کاهش حافظه‌ی مورد نیاز برای اندروید. بنابراین با افزیش بهره‌وری کارهای پس‌زمینه، سیستم عامل خواهد توانست روی محدوده‌ی وسیع‌تری از دستگاه‌ها نصب شود. ضمن اینکه ابزار توسعه‌ی JobScheduler توانمندتر شده و در نتیجه زمان‌بند سیستم عامل می‌تواند به تغییرات مختلف در سیستم واکنش بهتری نشان دهد.

5. پشتیبانی از یونیکد 9 و شکلک‌های جدید

همانطور که در Google I/O 2016 اعلام شده بود، در اندروید 7.0 شاهد یک سورپرایز کوچک منتظر کاربران عاشق شکلک‌ها (emojis) خواهیم بود. در نوقا پشتیبانی از یونیکد 9 و 70 شکلک جدید را می‌بینیم. شکلک‌های جدیدِ شبیه به انسان در رنگ‌های مختلف به مجموعه‌ی وسیع شکلک‌های اندروید اضافه شده‌اند.

6. دستیار گوگل

با تلاش فراوان بیش از یک دهه‌ی گوگل برای درک پرسش‌های انسان و مفاهیم مورد نظر افراد، این شرکت توانسته دستیار شخصی Google Now را به Google Assistant ارتقاء دهد. ویژگی جدید به عنوان یک چت روم (اتاق گفتگو) عمل خواهد کرد و شما می‌توانید سوالات پیچیده‌ی خود را بپرسید و پاسخ‌های غیرماشینی و طبیعی به خصوصی دریافت کنید. برای مثال، دیگر پرسیدن سؤال «شماره‌ی پیراهن فلان بازیکن فوتبال چند است؟» از یک کامپیوتر دیگر سؤال احمقانه‌ای نخواهد بود. دستیار گوگل آنقدر باهوش هست که بتواند معنای کنار هم قرار گرفتن کلمات را دریابد و به آن پاسخ دهد. این قدرت هوش مصنوعی است که می‌تواند به شما پاسخ دهد. البته این ویژگی برخلاف انتظار در اندروید 7.0 غایب است و احتمالاً در اولین بروزرسانی بعدی یعنی MR1 شاهدش خواهیم بود.

7. دکمه‌ی Clear All که منتظرش بودیم

خب اینجا یک خبر خوب داریم! نشانه‌ای دیگر از اینکه گوگل به ایده‌های خارج از شرکت خود هم پاسخ می‌دهد. بالاخره امکان بستن تمام برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه با یک ضربه روی صفحه فراهم شده است. دیگر مجبور نیستید برنامه‌های متعدد را یکی یکی از لیست برنامه‌های در حال اجرا خارج کنید!

8. اپلیکیشن‌های فوری

به منظور نزدیک‌تر کردن توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و کاربران، گوگل امکان تجربه‌ی کار با اپلیکیشن‌ها حتی بدون نصب آن‌ها را برای کاربران فراهم کرده است. برای مثال، لینک مطلبی که برای باز شدن نیاز به یک اپلیکیشن دارد، به جای هدایت شما به Play Store به منظور دانلود آن اپلیکیشن، مستقیماً اپلیکیشن مورد نظر را لود و محتوای اصلی را نمایش می‌دهد. Instant Apps تقریباً شبیه به یک وب‌سایت عمل می‌کند و در واقع فقط بخشی از برنامه که شما به آن نیاز دارید را دانلود می‌کند و با توجه به این موضوع وقت کمتری را صرف می‌کند.

این شاید یکی از بهترین ویژگی‌های جدید نوقا باشد.

 

9. واسط واقعیت مجازی برای اندروید N

گوگل با جدیت VR را دنبال می‌کند. در اندروید نوقا زیرساخت‌های لازم برای واقعیت مجازی تدارک دیده شده است. در آپدیت جدید، واسط VR به خصوصی ساخته شده که در هنگام استفاده از عینک‌های VR تفاوت ایجاد خواهد کرد. ضمن اینکه پلیتفرم جدید Daydream برای محتوای VR نیز در حال حاضر در حال توسعه است.

 10. چندپنجره‌‌ای و MultiTasking واقعی

اگر صفحه‌ی بازبینی برنامه‌ها را باز کنید و روی یکی از اپلیکیشن‌ها انگشت خود را نگه دارید، خواهید توانست آن برنامه را به بخش مشخص شده‌ی صفحه برده و سیستم را در وضعیت چندپنجره‌ای قرار دهید. با نگه داشتن دکمه‌ی Overview خود دستگاه می‌تواند برنامه‌ی جاری را در همان وضعیت قرار دهد و با تکرار عمل اول می‌توان برنامه‌ی دیگری را روی صفحه در حالت اجرا قرار داد. ضمن اینکه با کشیدن و انداختن می‌توانید اطلاعات را بین پنجره‌های باز روی صفحه منتقل کنید.

در اندروید نوقا، سیستم می‌تواند صفحه را به دو قسمت چپ-راست یا بالا-پایین (بسته به وضعیت عمودی یا افقی گوشی) تقسیم کرده و دو اپلیکیشن را در دو قسمت قرار دهد. با کشیدن خط جداکننده‌ی اپلیکیشن‌ها می‌توان قسمت یکی را بزرگ و دیگری را کوچک‌تر نمود. روی تلویزیون‌های هوشمند و نکسوس پلیرهای مجهز به اندروید نوقا، اپلیکیشن‌ها می‌توانند خود رادر حالت تصویر در تصویر نیز قرار داده و محتوای هر کدام در هنگام کار کردن کاربر با یک اپلیکیشن دیگر، در صفحه قابل نمایش باشد.

روی دستگاه‌های بزرگتر مانند تبلت، می‌توان حالت freeform را فعال کرد که در آن کاربر می‌تواند آزادانه هر برنامه را تغییر سایز دهد. البته فعال کردن این حالت به عهده‌ی سازنده‌ی دستگاه خواهد بود.

 11. هشدارهای دسته‌بندی شده

در عوض نمایش هشدارها به ترتیب تاریخ، اندروید نوقا هشدارهای هر اپلیکیشن را به صورت یک مجموعه‌ی واحد نمایش می‌دهد. به طور مثال تمام پیام‌های یک اپلیکیشن پیام‌رسان در یک بسته نشان داده خواهند شد. این هشدارهای گروه‌بندی شده با کمک ضربه‌ی دوانگشتی یا زدن روی دکمه‌ی جدید گسترش، قابل جداسازی و نمایش هستند. با این روش می‌توان تمامی یک پیغام ایمیل را هم مستقیماً از قسمت هشدارها مطالعه نمود.

12. پاسخ مستقیم به هشدارها

با بهبود بخش هشدارها، اندروید نوقا به شما اجازه می‌دهد که به هشدار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و ایمیل‌ها در همان نوار هشدار به طور مستقیم پاسخ دهید. کافی است با دو انگشت هشدار را باز کرده و به انتهای متن بروید و با دکمه‌ی Quick Reply پاسخ سریع خود را ارسال کنید.

 13. سوییچ بین اپلیکیشن‌ها با دکمه‌ی Overview

در اندروید نوقا حتی بدون لمس صفحه می‌توانید بین اپلیکیشن‌های مختلف سوییچ کنید. برای این کار کافی است دو بار روی دکمه‌ی overview ضربه بزنید و بین دو اپلیکیشن اخیر عقب و جلو بروید.

 14. گزینه‌های بیشتر در Quick Settings

وقتی نوار هشدار را پایین می‌کشید مجموعه‌ی کوتاهی از گزینه‌های تنظیمی را مشاهده می‌کنید و با گسترش بیشتر این نوار تعداد بیشتری مثل auto-rotate، ساعت، باتری یا میان‌برهای جدید به علاوه‌ی گزینه‌ی Edit برای تغییر ترکیب گزینه‌ها را خواهید دید.

 15. حالت شبانه

البته این یک ویژگی جدید نیست و در مارشمالو نیز حاضر بود، اما حالا حالت Night Mode بخش جدایی‌ناپذیر نوقا است و با کمک آن پس‌زمینه‌ی تاریک‌تر با رنگ‌های گرم‌تری خواهید داشت و چشم‌هایتان در محیط تاریک با نورهای شدید و رنگ سفید آزار نخواهد دید.

 16. مدیر فایل بهبودیافته

در حالی که مدیر فایل یکپارچه‌ی اندروید همچنان در قسمت Storage>Explore پنهان شده، حالا این قسمت می‌تواند گزینه‌های بیشتری نسبت به تنها کپی کردن به شما نشان دهد و برای هدایت سریع‌تر شما، یک منوی کناری در اختیارتان می‌گذارد.

 17. کالیبره کردن نمایشگر

درست مانند نسخه‌ی دستکاری‌شده‌ی بسیاری از تولیدکنندگان، در اندروید نوقا می‌توان رنگ‌های صفحه را کالیبره کرد. هرچند که به جای مفاهیم قابل فهم‌تری مانند «گرم»، «سرد» یا حالت‌های «فیلم» یا «عکس» در این رابط کاربری تنها با اسلایدرهایی برای تنظیم RGB روبرو خواهیم بود.

 18. بهبود پشتیبانی از زبان جاوا 8

این مورد البته یک بهبود داخلی است که قابل دیدن نیست اما به هر حال اندروید نوقا زبان جاوا 8 را به پلت‌فرم خود اضافه کرده است. کامپایلر JIT اندروید حالا به سرعت توسعه‌ی برنامه‌ها و کاهش میزان کدهای تکراری کمک می‌کند. البته بعضی از ویژگی‌های زبان جاوای جدید تنها برای اندروید نوقا و بالاتر در دسترس خواهند بود.

 19. صرفه‌جویی در داده

باز هم همانطور که در نسخه‌های شخصی شده‌ی تولیدکننده‌ها شاهد بودیم، گزینه‌ی Data Saver جدید به کاهش مصرف داده‌ی سلولی توسط اپلیکیشن‌ها در هنگام رومینگ یا نزدیک به پایان بسته‌های دیتا کمک خواهد کرد. سیستم استفاده از دیتا در پس‌زمینه را متوقف و تا جای ممکن – مثلاً با کاهش bit rate در جریان ویدئو یا کم کردن کیفیت تصاویر - مصرف داده‌ی برنامه‌های در پیش‌زمینه را کاهش می‌دهد.البته می‌توان برنامه‌های خاصی را به عنوان استثناء به Data Saver معرفی کرد تا مصرف داده‌ی آن‌ها متوقف نشود.

 20. اطلاعات ضروری

اطلاعات ضروری یا اورژانسی به شما اجازه می‌دهد اطلاعاتی مانند نام، گروه خونی، حساسیت‌ها و شماره تماس ضروری را به گوشی وارد کنید تا مأموران اورژانس در صورت لزوم بتوانند از آن استفاده کنند. این اطلاعات روی صفحه‌ِ قفل گوشی هم نمایش داده می‌شود بنابراین نیاز به آنلاک کردن هم نخواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.