همه علاقه‌مندان به سخت‌افزار کامپیوتر و تجهیزات مخصوص بازی به خوبی با کارت گرافیک GTX Titan X کمپانی انویدیا آشنایی دارند. محصولی بسیار قدرتمند و البته بسیار گرانقیمت که این کمپانی تنها برای گیمرهای خاص ارائه کرده و توسط آن نشان داد که قدرتمندترین کارت گرافیک مجهز به یک پردازنده گرافیکی تنها در اختیار انویدیاست (البته به قیمتی بسیار گزاف!). رفتار معمول و منطقی این است که کمپانی سازنده در محصولات بعدی خود، فاصله میان کارآیی و قیمت و امکانات جانبی را در نظر گرفته و به تناسب، محصولات بعدی را تولید و ارائه کند. به نظر می‌رسد انویدیا در محصول تازه خود تصمیم گرفته به این قانون نانوشته اعتنایی نکرده و برای هرچه بیشتر قد علم کردن در مقابل رقیب دیرینه، حتی کارت گرافیک قدرتمند GTX Titan X خود را هم زیر سوال ببرد! این محصول ویژه که Titan X را به چالش کشیده، GTX 980 Ti نام دارد که از ساختاری بسیار شبیه به Titan X بهره می‌برد. با آنکه مقایسه بین اعداد و ارقام مشخصات فنی، بیان‌کننده رده پاین‌تر بودن آن در مقایسه با Titan X است، اما در عمل می‌بینیم که GTX 980 Ti کارآیی بسیار نزدیک به Titan X دارد. این مساله وقتی بیشتر نمود پیدا می‌کند که بدانیم GTX 980 Ti بسیار ارزان‌تر از Titan X است. کمپانی گیگابایت تصمیم گرفته تا عضو جدید خانواده G1 Gaming را از GTX 980 Ti انتخاب کرده و دوباره یک محصول اورکلاک شده را به گیمرهای حرفه‌ای و تشنه قدرت ارائه دهد. GTX 980 Ti G1 Gaming با همان سبک و سیاق پیشین ارائه شده و به ادعای گیگابایت، بهترین پردازنده‌های گرافیکی برای ساخت این محصولات دستچین شده‌اند تا کارآیی این محصولات به شکل تضمینی بالا باشد!

 

 طراحی

در کارت‌های گرافیک اخیر گیگابایت، این کمپانی همواره از جعبه‌ای مشکی رنگ و یک چشم روبات روی آن استفاده کرده است. اگر تیز‌بین باشید، می‌بینید که چشم روبات در این کارت گرافیک با نمونه‌های قبلی فرق کرده و کمی بی‌اعصاب و خشن طراحی شده است! به‌این ترتیب گیگابایت می‌خواهد به شما بگوید این کارت گرافیک به هیچ عنوان قصد شوخی نداشته و با عزم راسخ می‌خواهد با بازی‌ها و شرایط سخت پردازشی روبه‌رو شود! طراحی کارت گرافیک مشابه با دیگر کارت‌های گرافیک سری G1 Gaming است، با این تفاوت که این‌بار فریم آلومینیومی اطراف کارت گرافیک بجای آنکه یکدست مشکی باشد، به صورت مشکی و سفید طراحی شده است. سه فن معروف سری Windforce 3X نیز در اینجا حضور داشته و وظیفه دفع گرما را برعهده دارند. نکته مثبت درباره این خنک‌کننده این است که تنها دو اسلات از مادربرد و کیس اشغال کرده و در عین حال، کارآیی خوبی نیز ارائه می‌دهد (در بخش خنک‌کننده به طور کامل به طراحی و کارآیی خنک‌کننده خواهیم پرداخت). پشت کارت گرافیک یک فریم آلومینیومی سرتاسر کارت را پوشانده تا محافظت بهتری از قطعات در پشت کارت گرافیک صورت گیرد. 

 

 خروجی‌های تصویر در این کارت گرافیک تنوع کافی را داشته و شامل دو خروجی DVI، یک HDMI 2 و سه DisplayPort می‌شود.

 

 

همچنین گیگابایت از ویژگی FlexDisplay در این محصول پشتیبانی کرده که انعطاف پذیری در اتصال چندین صفحه‌نمایش به کارت گرافیک را افزایش داده و دیگر محدودیت استفاده از تنها برخی از ترکیب‌بندی‌های خاص برای اتصال چندین صفحه‌نمایش وجود نخواهد داشت. در بالای کارت گرافیک دو اتصال SLI وجود دارد و می‌توان تا چهار عدد از این کارت گرافیک را در کنار هم روی مادربردهای مجهز به ویژگی 4-Way SLI نصب کرد. تامین برق بر عهده دو اتصال هشت پین بوده و گیگابایت یک منبع تغذیه 600 وات را برای این کارت گرافیک توصیه کرده است.

 

خنک‌کننده

گیگابایت برای این کارت گرافیک از همان خنک‌کننده Windforce 3X اما با اندکی تفاوت بهره گرفته است. پیش از این در کارت‌های گرافیک سری Gaming گیگابایت دیده بودیم که خنک‌کننده Windforce 3X کارآیی بسیار خوبی از خود نشان داده و به خوبی گرما را دفع می‌کند (با این حال از ابعاد بزرگ آن در مقایسه با طول برد گرافیک اندکی ناراضی بودیم). این نسخه از خنک‌کننده Windforce نیز از همان ویژگی‌های اصلی پیشین بهره برده و به گفته گیگابایت، حتی زمانی که مصرف کارت به 600 وات برسد توانایی دفع آن وجود دارد و در نتیجه کسانی که می‌خواهند کارت گرافیک خود را اورکلاک کنند تا حدودی آزادی عمل بیشتری خواهند داشت. ساختار خنک‌کننده شامل سه فن می‌شود که از تیغه‌هایی مشابه با دیگر فن‌های سری Windforce 3X بهره برده و واقعا کم صدا هستند.

 

 به گفته گیگابایت، این ساختار تیغه فن‌ها تا 23 درصد نویز کمتری در مقایسه با یک تیغه با طراحی استاندارد ایجاد کرده و در ضمن فشار هوای بیشتری را منتقل می‌کند. ساختار فن‌ها به نحوی است تا در زمان بیکاری کاملا از کار افتاده و دیگر هیچ صدایی ایجاد نشود. دور تا دور فن‌ها را فریمی آلومینیومی و به رنگ مشکی و سفید فراگرفته است و در بالای این فریم لوگوی Windforce قرار دارد. این لوگو دارای LED داخلی بوده و کاربر می‌تواند با کمک نرم افزار OC GURU II، رنگ این LED را تغییر دهد (نور LED تنها در زمانی که فن‌ها در حال چرخش هستند رویت می‌شود). در زیر فن‌ها، دو هیت‌سینک آلومینیومی، پنج لوله انتقال حرارت هشت میلی‌متری و یک لوله انتقال حرارت شش میلی‌متری قرار گرفته‌اند. یک صفحه مسی نسبتا بزرگ روی پردازنده گرافیکی و ماژول‌های حافظه را پوشانده و هیت‌سینک‌ها و لوله‌های انتقال حرارت (که همگی وظیفه انتقال گرمای پردازنده گرافیکی را بر عهده دارند) از طریق این صفحه مسی با اجزای روی کارت گرافیک در تبادل گرمایی هستند. لوله‌های انتقال حرارت هشت میلی‌متری همگی وارد هیت‌سینک دوم که در سمت راست کارت گرافیک قرار دارد وارد شده و به نوعی سعی می‌کنند تا گرما را از پردازنده گرافیکی و ماژول‌های حافظه دور کنند. تنها لوله انتقال حرارت شش میلی‌متری نیز به صورت U شکل وارد هیت‌سینک قرار گرفته روی پردازنده گرافیکی می‌شود. این هیت‌سینک از طراحی Triangle Cool گیگابایت بهره می‌برد که شامل یک قطعه آلومینیومی مثلثی شکل در میان هیت‌سینک می‌شود و به گفته گیگابایت نقش موثری از انتقال هوای دمیده شده به داخل هیت‌سینک به سمت بیرون کارت گرافیک دارد. ماژول‌های حافظه نیز به واسطه صفحه مسی، با هیت‌سینک‌ها در تماس هستند تا گرمای آنها بهتر دفع شوند. MOSFET ها در مدار رگولاتور نیز به کمک یک صفحه مسی و چسب سیلیکون با هیت‌سینک‌ها در ارتباط هستند تا گرمای این بخش نیز به شکل بهتری دفع شود. در کل این سیستم خنک‌کننده کارآیی مناسبی داشته و تنها ایرادی که شاید بتوان به آن گرفت، افزایش ابعاد کارت گرافیک به 30 سانتی‌متر است. همچنین این سیستم خنک‌کننده در مقایسه با نمونه‌های قبلی خنک‌کننده Windforce 3X، در فشار کاری بالا صدای بیشتری تولید می‌کند.

 

اجزای سازنده

کارت گرافیک GTX 980 Ti از پردازنده گرافیکی با معماری GM200 و ترانزیستورهای 28 نانومتری، یعنی همان معماری مشابه با پردازنده گرافیکی TITAN X (اما با تعداد واحدهای سایه زنی کمتر) بهره می‌برد. این پردازنده گرافیکی در رده محصولات Maxwell قرار گرفته و به همین خاطر استعداد خوبی در زمینه استفاده بهینه از توان مصرفی، ارائه کارآیی بالا و نویز کم دارند. تمام این موارد باعث شده تا GTX 980 Ti به انتخابی منطقی‌تر در مقایسه با TITAN X تبدیل شده و حتی از بابت کارآیی نیز این دو محل بسیار به هم نزدیک باشند. این در حالی است که GX 980 Ti قیمتی به مراتب پایین‌تر از TITAN X دارد و از بابت نیازهای سیستمی (همچون منبع تغذیه) و همچنین پیچیدگی سیستم خنک‌کننده در سطح قابل قبولی قرار می‌گیرد. پردازنده گرافیکی GM200 دارای هشت میلیارد ترانزیستور 28 نانومتری است که شامل 2816 واحد سایه زنی و 96 واحد ROP می‌شود. مانند دیگر محصولات سری G1 Gaming گیگابایت، فرکانس هسته گرافیکی در این مدل نیز نسبت به نمونه مرجع افزایش یافته و به حداکثر 1241 مگاهرتز می‌رسد (مقدار فرکانس پایه 1152 مگاهرتز است). مقدار حافظه GDDR5 در سری GTX 980 Ti برابر با شش گیگابایت است. فرکانس حافظه گرافیکی در مقایسه با نمونه مرجع افزایشی نداشته و برابر با مقدار موثر هفت گیگاهرتز است. مانند کارت گرافیک GTX Titan X، این مدل نیز از رابط حافظه 384 بیتی بهره برده و در نتیجه پهنای باند 6/336 گیگابایت در ثانیه را ارائه می‌دهد که برای انتقال تصاویر با دقت 4K نیز مناسب و کافی به نظر می‌رسد .

 

 

 جدول زیر مشخصات فنی Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming را در مقایسه با GTX 980 و GTX Titan X نمایش می‌دهد.

مشخصات فنی

 

Gigabyte GTX 980 Ti

G1 Gaming

GTX 980

GTX Titan X

پردازنده گرافیکی

GM200

GM204

GM200

تعداد ترانزیستورها

8 میلیارد

5.2 میلیارد

8 میلیارد

تعداد واحدهای سایه زنی

2816

2048

3072

تعداد واحدهای ROP

96

64

96

فرکانس پایه هسته گرافیکی

1152 مگاهرتز

1126 مگاهرتز

1000 مگاهرتز

مقدار حافظه گرافیکی

شش گیگابایت GDDR5

چهار گیگابایت GDDR5

12 گیگابایت GDDR5

رابط حافظه

384 بیت

256 بیت

384 بیت

فرکانس مؤثر حافظه

هفت گیگاهرتز

هفت گیگاهرتز

هفت گیگاهرتز

قیمت

690 دلار

480 دلار

1050 دلار

 

 ماژول‌های حافظه ساخت Hynix دور تا دور پردازنده گرافیکی و در یک سمت برد قرار داشته و منبع تغذیه هشت فاز وظیفه تامین برق به اجزای کارت گرافیک را بر عهده دارد. نرم‌افزار اورکلاک اختصاصی گیگابایت با نام OC GURU II در این مدل نیز همچنان حضور دارد و شما این امکان را دارید تا با کمک آن بیش از پیش کارت گرافیک را اورکلاک کنید. این نرم‌افزار اطلاعات مختلفی درباره فرکانس، ولتاژ و دما در اختیار کاربر قرار داده و با آنکه ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد، اما در کل استفاده از آن ساده است و در مدت زمانی کوتاه با کارکرد آن آشنا خواهید شد.

 

کارآیی

برای تست این کارت گرافیک از سیستم تست شامل پردازنده Intel Core i5-4670K، هشت گیگابایت حافظه GSkill TridentX DDR3-2400، مادربرد Gigabyte Z87A-UD5 و منبع تغذیه Green GP1235B استفاده کردیم. نتایج تست این کارت گرافیک در جدول زیر آمده است:

نتایج تست

Bioshock Infinite

1920x1080, Highest Setting

4K, Highest Setting

131 فریم در ثانیه

58 فریم در ثانیه

Alien: Isolation

1920x1080, Highest Setting

4K, Highest Setting

209 فریم در ثانیه

73 فریم در ثانیه

GTA V

1920x1080, Highest Setting

4K, Highest Setting

144 فریم در ثانیه

62 فرم در ثانیه

Middle Earth: Shadow of Mordor

1920x1080, Ultra

4K, Very High

126 فریم در ثانیه

52 فریم در ثانیه

Tomb Raider

1920x1080, Ultra

4K, Ultra

222 فریم در ثانیه

66 فریم در ثانیه

Total War Rome II

1920x1080, Ultra

4K, Ultra

105 فریم در ثانیه

34 فریم در ثانیه

 

نتیجه‌گیری

GTX 980 Ti آنقدر خوب است که شاید دیگر کسی به GTX Titan X دیگر اهمیتی ندهد! گیگابایت نیز این معجون دوست داشتنی را با دستکاری‌های اختصاصی خود و در قالب یک محصول از سری G1 Gaming به بازار عرضه کرده تا حتی در مقایسه با مدل مرجع نیز کارآیی بیشتری به کاربران ارائه دهد. البته GTX 980 Ti همچنان محصول گرانقیمتی است و باز هم هر کسی نمی‌تواند به این سادگی‌ها به خرید این محصول قدرتمند اقدام کند. فرمول‌های گیگابایت برای ارائه کارآیی بالاتر در این کارت گرافیک به خوبی تاثیر خود را نشان داده و با داشتن این کارت گرافیک، شاید دیگر آرزوی داشتن یک Titan X به طور کلی بی‌معنی باشد! زیرا کارآیی Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming در موارد مختلف بالاتر از Titan X است. داشتن این کارت گرافیک زمانی هیجان انگیزتر می‌شود که بدانید این محصول هنوز هم پتانسیل کافی برای اورکلاک داشته و می‌توان به کارآیی بالاتر نیز دست یافت!

 


 

 

رقبا:

EVGA GTX 980 Ti Classified: سازنده این محصول تاکید زیادی روی فناوری‌های به کار رفته در سیستم خنک‌کننده این کارت گرافیک دارد و روی توان مصرفی کم آن و کارآیی بالا (به علت استفاده از فن‌های بلبرینگی) تاکید کرده است. با این حال قیمت این محصول بسیار بالا بوده و حتی از کارت گرافیک گیگابایت نیز گران‌تر است.

 کارت گرافیک ای وی جی ای

 

MSI GTX 980 Ti Gaming: اگر به دنبال یک با قیمت پایین‌تر (البته اندکی پایین‌تر!) اما اورکلاک شده هستید، بد نیست نگاهی به این محصول MSI داشته باشید. این کارت گرافیک از سیستم خنک‌کننده پیشرفته‌ای بهره برده و از چند پروفایل اورکلاک نیز پشتیبانی می‌کند و به‌این ترتیب به سادگی می‌توانید به کارآیی بالاتر دست یابید.

 کارت گرافیک ام اس آی

 

 

 

اطلاعات تکمیلی

 

مزایا: کارآیی عالی حتی در دقت تصویر 4K، انواع خروجی‌های تصویر، خنک و کم صدا، اورکلاک شده در مقایسه با مدل مرجع، پتانسیل اورکلاک مناسب

معایب: قیمت بالا، صدای فن در فشار کاری بالا بیشتر از نمونه‌های قبلی G1 Gaming است

 امتیاز کلی

8.9راندمان: 9.5
امکانات: 9
طراحی: 8.9
ارزش: 8.5

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.