Cooler Master MasterKeys Pro L Review

 

کولرمستر (Cooler Master) دیگر سازنده ای نیست که تنها با پاور یا کیس شناخته شود، این برند موفق برای گیمرهای حرفه ای نیز محصولات ویژه ای عرضه کرده که یکی از آنها کیبورد گیمینگ تمام مکانیکی حرفه ای Masterkeys Pro L است که در نوشتار پیش رو به معرفی و بررسی آن می پردازیم. این کیبرد نه تنها به سویچ های دقیق و بادوام Cherry MX مجهز است، بلکه از نورپردازی RGB قابل شخصی سازی و کنترلر قدرتمند با توانایی ارائه قابلیت های متعدد بهره می برد.

 نیاز برای کیبورد حرفه ای دقیق، سریع و راحت، با کمی هم چاشنی قابلیت های اضافی؛ از آنجایی برای گیمینگ احساس می شود که مرز پیروزی با شکست تنها می تواند چند میلی ثانیه پیش دستی باشد. یک کیبرد گیمینگ خوب نه تنها باید دقیق، سریع و راحت باشد، بلکه باید بر سرعت واکنش گیمر نیز بیافزاید و تواناهای گیمرها به واسطه لوازم جانبی غیر تخصصی، نهفته نماند. بله، گیمر باید  هنرنمایی کند و توانایی و استعدادهای خود را در اوج شکوه به نمایش بگذارد.

مزیت اصلی کیبردهای مکانیکی حس متفاوت فشردن کلیدها است که با کیبردهای معمولی قابل دست یابی نیست. در کیبردهای معمولی برای فعال کردن یک کلید باید تا انتها آن را فشار دهید اما در کیبردهای مکانیکی چنین نیست و با فشار کمتری فعال می شوند. سویچ های مکانیکی این امکان را به شما می دهند تا بسیار سریعتر کلیدهای مورد نظر را فشار دهید که نه تنها باعث افزایش سرعت واکنش و رسیدن سریع تر به کلید بعدی می شود، بلکه باعث کاهش خستگی انگشتان و بهبود کلی تجربه نیز می شود.

 

Cooler Master MasterKeys Pro L

 

Cooler Master MasterKeys Pro L Specification

Model Number SGK-6020-KKCM1-US (Brown Switch)
SGK-6020-KKCL1-US (Blue Switch)
SGK-6020-KKCR1-US (Red Switch)
Switch Type CHERRY MX
Material Plastic / Metal
Color Black
LED Color RGB
Polling Rate 1000 Hz
Repeat Rate 1x / 2x / 4x / 8x
Response Rate 1ms
MCU 32bit ARM Cortex M3
On board Memory 512KB
On-the-fly system Macro Record and Lighting
Cable manager 3 ways, 180 degrees cable management grooves
Cable Detachable with Micro-USB
Software AP Yes, Supports GUI Software
Connector Cable USB 2.0
Cable Length 1.5 Meters
Dimensions 439.23 x 130.32 x 41.95 mm
Product Weight (without cable) 1090 g
Warranty 2 years
 

کیبرد Masterkeys Pro L مبتنی بر سویچ های CHERRY MX ساخت کمپانی نام آشنای CHERRY و کنترلر HOLTEK HT32F1654 است. کنترلر مزبور دارای هسته پردازشی پرقدرت ARM Cortex-M3 با فرکانس 72 مگاهرتز است که در ترکیب با Firmware اختصاصی، قابلیت های غنی به این کیبرد بخشیده. این کیبرد بر اساس نوع سویچ های CHERRY MX بکار رفته در سه مدل Brown ،Blue و Red عرضه می شود که رنگ سویچ بکار رفته مستقیماً بر تجربه نهایی گیمر تاثیر می گذارد. با این حال قابلیت ها و امکانات همه مدل های آن یکسان است. از آنجایی که هیچ نوع سویچی نمی تواند برای همه ایده آل باشد، کولر مستر این کیبرد را در سه مدل عرضه می کند.

Cooler Master MasterKeys Pro L

سویچ های CHERRY MX با هدف تفکیک هرچه بهتر بر اساس ویژگی ها، در چندین رنگ مختلف عرضه می شوند که در ادامه به معرفی و تفاوت مدل های بکار رفته در این کیبرد می پردازیم.

سویچ های CHERRY MX BLUE

این نوع از سویچ ها بالاترین بازخورد حسی (tactile feedback) را دارا هستند و هنگام فشرده شدن، با رسیدن به آستانه فعال سازی، یک ضربه نسبتاً قوی به انگشت منتقل می شود که کاربر را نسبت به فشرده شدن (عمل کردن) کلید مطلع می سازد و در تایپ کردن حس فوق العاده خوبی ارائه می کند. هرچند سویچ های BLUE برای تایپ کردن عالی هستند، اما صدای کلیک کردن آنها بالاست و می تواند باعث ناراحتی خود یا اطرافیان شود. نوع BLUE برای تایپ کردن مناسب است و برای گیمینگ پیشنهاد نمی شود.

سویچ های CHERRY MX Brown

این نوع از سویچ ها را می توان نسخه کم صدا گونه BLUE خواند که هنوز هم دارای بازخورد حسی اما فاقد صدای بلند کلیک کردن هستند. برخورداری از ویژگی بازخورد حسی و صدای متوسط، سویچ های Brown را به گزینه مناسبی برای هر دو تایپینگ و گیمینگ تبدیل کرده است. سویچ های نوع Brown هم برای گیمینگ و هم تایپ کردن مناسب هستند اما اگر تنها به گیمینگ حرفه ای فکر می کنید، مستقیماً سراغ نوع Red بروید.

سویچ های CHERRY MX Red

این نوع از سویچ ها به واسطه عملکرد نرم و فقدان صدای کلیک کردن، بهترین گزینه برای گیمینگ هستند، با این حال در نبود بازخورد حسی، برای تایپ کردن مناسب نیستند. عملکرد سویچ های نوع Red حساس تر از دو نوع دیگر بوده و بالاترین سرعت واکنش را دارا است. همچنین عملکرد روان و نیاز به فشار ناچیز برای فعال شدن، باعث می شود انگشتان گیمر در استفاده طولانی مدت خسته نشوند. نوع Red مخصوص گیمینگ حرفه ای است.

Cooler Master MasterKeys Pro L

از سویچ های بکار رفته که بگذریم، به طراحی این کیبرد می رسیم، LED های SMT تعبیه شده با برخورداری از اندازه بزرگ، نور بسیار زیادی تولید می کنند که افزون بر روشن کردن حروف و علائم، زیر کلیدها را نیز روشن می کند.

غیر فعال سازی کلید Windows

احتمالاً شما نیز این تجربه ناخوشایند را داشته اید که هنگام گیمینگ اتفاقی کلید Windows را فشرده اید و از بازی خارج شده اید. با فعال سازی قابلیت Win-Lock از طریق فشردن کلید ترکیبی FN+F9، می توان به طور موقت هنگام گیمینگ کلید Windows را غیرفعال کرد.

قابلیت Anti-ghosting

یکی از آزاردهنده ترین مشکل اغلب کیبردهای رایج، پدیده Key Ghosting است، در این پدیده هنگامی که بیش از یک کلید به ویژه کلیدهای مجاور فشرده می شود، کیبرد در تشخیص درست تمامی کلیدهای فشرده شده ناتوان می شود. این مشکل از طراحی داخلی مدار ناشی می شود و برای جلوگیری از بروز آن به پیاده سازی طراحی پیچیده تر نیاز است. برای مثال به طور هم زمان دو کلید فشرده می شود اما به دلیل خلاء در طراحی، یک کلید ناخواسته سوم هم برای کامپیوتر ارسال می شود. قابلیت Anti-ghosting مانع از بروز این پدیده و ارسال کلیدهای ناخواسته می شود.

Cooler Master MasterKeys Pro L

کیبرد Masterkeys Pro L دارای قابلیت Anti-ghosting برای تمامی کلیدها است.

قابلیت N-key rollover

هنگام نوشتن (تایپ کردن) ما معمولاً هر بار تنها یک کلیدها را فشار می دهیم و سراغ کلید بعدی می رویم اما در گیمینگ نگه داشتن یا فشردن هم زمان بیش از یک کلید کاملاً معمول است. در وجود قابلیت Anti-ghosting کیبرد مانع از ارسال کلیدهای ناخواسته می شود اما این کار لزوماً به معنای توانایی تشخیص کلیه کلیدهای فشرده شده به طور هم زمان نیست.

این کیبرد با برخورداری از قابلیت key rolloverا-6، به طور هم زمان قادر به تشخیص 6 کلید فشرده شده است اما در صورت فشرده شدن بیش از 6 کلید، قابلیت N-key rollover به طور خودکار وارد عمل شده و یک مکانزیم انحصاری فعال می شود که قادر به مخابره کلیه کلیدهای فشرده شده است.

Cooler Master MasterKeys Pro L

کیبرد Masterkeys Pro L نیروی خود را از کنترلر Holtek HT32F1654 با برخورداری از هسته پردازشی بسیار قدرتمند و بهینه ARM Cortex-M3 با فرکانس 72 مگاهرتز می گیرد. این کنترلر پرقدرت نه تنها سرعت واکنش بسیار روان و بی نقصی دارد، بلکه با نیروی عظیم خود قابلیت نورپردازی قابل شخصی سازی بسیار غنی به آن بخشیده است.

از قابلیت های بسیار مفید این کنترلر می توان توانایی سویچ بین چهار پیکربندی قابل شخصی سازی، ضبط آنی ماکرو (از طریق کلید ترکیبی FN+F11/12)، تغییر عملکرد کلیدها، (برای مثال تخصیص چندین کلید مختلف به یک کلید یکسان) و نورپردازی قابل شخصی سازی به ازای هر کلید را برشمرد.

 

 

آنباکسینگ

 

Cooler Master MasterKeys Pro L

 

کیبرد Masterkeys Pro L داخل یک بسته بندی استاندارد و البته جذاب عرضه می شود. جعبه محصول به خوبی در برابر آسیب های احتمالی حین حمل و نقل از آن محافظت می کند.

 

Cooler Master MasterKeys Pro L

 

جعبه محصول در همان نگاه نخست اطلاعات بسیار خوبی ارائه می کند. لوگوی آشنای کولرمستر به معرفی نیاز ندارد. پشت جعبه نیز اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه می کند.

 

Cooler Master MasterKeys Pro L 

با بازکردن جعبه، کیبرد را درون یک پوشش نرم ضد گرد و غبار یافتیم.

محتویات جعبه:

  • صفحه کلید
  • مستندات
  • کابل USB قابل جداسازی اسلیو شده به طول 1.5 متر
  • ابزار جداسازی کلیدها

 

 

 

جمع بندی

 

با گذشت تنها حدود 1 ساعت و عادت کردن به فشردن نصفه کلیدها، سرعت واکنش و رسیدن به کلید بعدی به شدت افزایش پیدا کرد. تجربه نوشتن با این کیبرد بسیار هیجان انگیز و راحت است. در بازی ها نه تنها همه چیز تحت کنترل بود، بلکه انگشتان ما خیلی کمتر خسته شدند، نگه داشتن هم زمان چندین کلید برای مدت طولانی هیچ خسته کننده نیست. در مجموع تجربه استفاده ما از کیبرد MasterKeys Pro L کولرمستر چه در استفاده معمول و چه در بازی های سبک شوتر کاملاً بی نقص و فراتر از انتظار بود. نورپردازی RGB این کیبرد عاشقتان می کند؛ این چیزی است که درباره کیبرد مکانیکی MasterKeys Pro L می توانیم بگوییم. MasterKeys Pro L کولرمستر به عنوان یک کیبرد باکیفیت مکانیکی، بی نقص است. طراحی، کیفیت ساخت، راحتی و قابلیت های MasterKeys Pro L مثال زدنی است.

Cooler Master MasterKeys Pro L

این کیبرد با برخورداری از سویچ های باکیفیت Cherry MX، بدنه باکیفیت و زیبا، کنترلر فوق العاده سریع و توانا، قابلیت های اضافی برای گیمینگ و نورپردازی خیره کننده RGB، یک انتخاب برتر است. طراحی به ظاهر ساده MasterKeys Pro L مورد پسند اغلب کاربران قرار می گیرد. سویچ های Cherry MX بکار رفته در این کیبرد هم اکنون جزو بهترین ها در دنیا هستند. هرچند کیبردهای مکانیکی مجهز به سویچ های Cherry MX چیز جدیدی نیستند، اما تحت برند کولر مستر آن هم با بهره مندی از کانال های توزیع و خدمات پس از فروش جهانی، چیز دیگری است! تنها ایرادی که شاید بتوان از کیبرد MasterKeys Pro L گرفت، قیمت آن (حدود 750,000 تومان) است، با این حال در مقایسه با دیگر کیبردهای مکانیکی موجود و با در نظر گرفتن قابلیت ها و ویژگی هایی که ارائه می کند، با جرات می توان گفت می ارزد.

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.