در حال حاضر علاقه­‌مندان و خریداران بازی­‌های ویدئویی باهوش‌­تر شده و به اندازه‌ی کافی از محصولی که خریداری می کنند شناخت دارند. از سال 2005 اصطلاحی به نام «Bullshots» در دنیای بازی­‌های ویدئویی همه­‌گیر شد؛ لقبی که به اسکرین­‌شات­‌های تقلبی داده می‌شود. چندین نسل است که در ده‌ها بازی مختلف، اسکرین‌­شاتی که در زمان معرفی بازی نشان داده می‌­شود با نمونه‌­ی اصلی فرق داشته و از کیفیت بالاتری نسبت به بازی برخوردار است. سازندگان بازی­‌ها از این روش برای تبلیغات و فروش بیشتر بازی خود استفاده می­‌کنند.

در این مقاله با کسی مصاحبه شده که برای­ سال­‌ها کارش ساختن اسکرین­‌شات­‌های تقلبی یا Bullshots است.

نام مستعار این فرد فرانک است. (نام اصلی او اعلام نشده است.) این فرد در چندین نسل از بازی­‌های ویدئویی و برای کنسول‌های خانگی و قابل حمل اسکرین­‌شات تولید کرده است. در ادامه او در مورد نحوه‌ی همکاری خود با شرکت‌­های مختلفی که در آن­ها استخدام شده است توضیح داده است.

فرانک می‌گوید: «چندین سال پیش برای اولین بار من اسکرین‌شاتی از یک بازی AAA را بازطراحی و دستکاری کردم. من تعدادی اسکرین‌­شات و تعدادی از تغییراتی که در بعضی از آن­‌ها اعمال کرده‌­ام را برای نمایش ارسال کردم.»

لیست ارسالی فرانک شامل موارد زیر است:

هموار کردن و نرم کردن لبه­‌ی اشیا درون بازی

تغییر، ترسیم مجدد یا حذف یک شی از تصویر تا بهتر به نظر برسد؛ به طور مثال با طراحی دوباره و تغییر موقعیت یک تفنگ در دست یک سرباز، موقعیت آن را به درستی نشان می‌­دهد

بافت‌­های تار یا نامشخص با بافت­‌های روشن و با کیفیت­‌تر جایگزین می­‌شود.

چرخ­‌ها یا هر شی دایره­‌ای شکل که دارای لبه بوده و ناهموار استدوباره ترسیم می­‌شوند.

نورپردازی و بازتاب نور یک شی که در تصویر وجود ندارد برای آن طراحی می­‌شود.

مشکلات و تناقض‌­های نور پردازی با استفاده از فتوشاپ اصلاح می‌­شوند.

نقشه­ یا رابط کاربری که در تصویر وجود دارد با توجه به تصویر به آن اضافه یا از آن حذف می­‌شود. در برخی مواقع نیز این نقشه و رابط کاربری به طور 100% طراحی شده و در نسخه­‌ی اصلی وجود ندارد.

تصویر تغییر کرده به گونه­ای است که می­توان از آن­ها در بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کرد.

در بازی‌­های آنلاینی که معرفی می‌­شوند مدل­‌ها و اشیا بازی در اسکرین‌­شات­‌های به نمایش در آمده به خوبی اصلاح می­‌شوند.

اگر اسکرین­‌شاتی در پس‌­زمینه­‌ی خود محیط یا آب و هوای خاصی نداشته باشد، فرانک آن‌­ها را به صورت دستی به اسکرین‌­شات اضافه می­‌کند.

وی در مورد نوع کار خود توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه اسکرین­‌شات برای کنسول قابل حمل است یا یک کنسول خانگی، نوع و حجم کار انجام شده متفاوت است. درست کردن اسکرین‌­شات­‌های بازی‌­های قابل حمل به زمان و کار بیشتری نیاز دارد. به طور مثال در باز‌‌ی‌­های قابل حمل کیفیت اشیا پایین‌تر بوده و لبه­‌های تیز بیشتری دارند.»

در تصویرهایی که تعداد چند ضلعی­‌ها در یک شی با دیگر اشیا تصویر نمی‌­خواند و آن شی را درون دیگر اشیا یا موقعیت نامناسبی نشان می­‌دهد اصلاحاتی صورت می­‌گیرد؛ به عنوان مثال خودرویی که باقت‌­هایی با کیفیت کم در آن به کار رفته است.

فرانک اضافه می‌کند: «در گذشته این امکان وجود داشت که به راحتی عکس یک خودرو را از اینترنت پیدا کرده و بعد از تغییر، خودرو به گونه‌­ای به عکس اضافه ­شود که به زیبایی در اسکرین­شات قرار بگیرد. اضافه کردن نورپردازی و روشنایی در اطراف یک شی تاثیر بیشتری از نورپردازی یک موتور بازی سازی با محدودیت­‌های بسیار دارد. بعضی وقت‌ها نیز هرگز اجازه نداریم چیزهایی را به یک صحنه از بازی اضافه ‌کنیم؛ زیرا خود آن بازی قادر به نشان دادن و ارائه‌ی آن افکت‌ها نیست حتا اگر این اضافه کردن‌ها به خوبی با کلیشه‌های خود بازی و موتور پایه‌ی هماهنگ باشند.»

فرانک همیشه سعی می‌­کند تا اسکرین‌­شات­‌ها را به بهترین شکل ممکن اصلاح کرده و بهبود بدهد. او هرگز نمی‌­تواند تمام جزئیات یک تصویر مانند سلاح‌ها، افراد یا هر شی دیگری در تصویر را اصلاح کند.

در حدود 10 سال است که این نوع اسکرین‌شات‌ها ساخته می‌شوند تا یک بازی بهتر از آن چیزی که هست به نظر برسد.

فرانک در مورد ساخت اسکرین‌­شات برای کنسول­ه‌ای قابل حمل می‌گوید: «اصلاح لبه‌های بسیار تیز در اشیایی که از کیفیت کمی برخوردار هستند و وضوح تصویر پایینی دارند بسیار سخت است. درست است که در صفحه نمایش کنسول­‌های قابل حمل به درستی نشان داده می‌­شوند؛ اما کیفیت اسکرین­‌شات­‌های گرفته شده و تبلیغاتی کنسول‌های قابل حمل در حالت عادی بسیار کم است.»

شاید تغییراتی که در یک اسکرین‌­شات صورت می‌­گیرد بسیار کم و جزئی باشد؛ اما همین تغییرات انتظارها را بالا برده و در بعضی مواقع باعث افزایش فروش بازی می شود.

شاید یکی از دلایل اصلی این که به نظر می­‌رسد کیفیت بازی‌­ها در زمان انتشار کاهش یافته است همین موضوع باشد.

در ادامه چند عدد از اسکرین‌­شات­‌هایی که توسط فرانک و دیگر افراد فعال در این زمینه ساخته شده­‌اند، به همراه توضیح قرار داده شده است.

 

1463883679189538447

این تصویر یک اسکرین‌­شات ساختگی از بازی فرکرای 4 (Farcry 4) است. در این تصویر بافت هلیکوپتر و چندین لبه­‌ی شکسته­ و تیز بازی اصلاح و نرم شده‌­اند.

 

1463883679253703055

تصویر بالا اسکرین‌­شاتی از بازی «Madden 06» است. در نسخه‌­ی نهایی بازی چنین کیفیتی در چهره و آب و هوای بازی ندارد.

 

1463883679286560655

این تصویر، اسکرین‌شاتی از ازبازی «NBA Live 08» است. شاید بتوان این تصویر را یکی از بهترین نمونه‌های تصویرهای بول­شات دانست. در سمت چپ این تصویر به وضوح یک بازیکن دیده می‌­شود که به اشتباه تنها نیمی از بدنش حذف شده است. جالب این است که این تصویر به نمایش گذاشته شد و تا مدتی بعد کسی از این اشتباه مطلع نشده بود.

 

1463883679325023375

این تصویر یکی از کارهای فرانک است. تصویر اصلی در بالا و تصویر اصلاح شده در پایین قرار دارد. لیست تغییرات این تصویر به شرح زیر است:

تنظیم رنگ و روشنایی

بهبود بافت­‌های پس زمینه­؛ به طور مثال لبه‌­های دندانه‌دارِ دری که در راهرو قرار دارد اصلاح شده است.

موقعیت دست چپ سرباز که در تصویر اصلی داخل سلاح فرو رفته، اصلاح شده است. همچنین برای دست راست سایه در نظر گرفته شد.

اضافه شدن نور و سایه به تصویر

استفاده از افکت گردینت مپ (Gradient map) که نوعی تعادل در روشنایی تصویر به وجود می‌­آورد.

اضافه کردن و بهبود جزئیات در لباس سرباز

 

187gchq7hykzsjpg

اسکرین‌شات بالا متعلق به بازی فارکرای 3 است؛ اما چنین صحنه و کیفیت تصویری در خود بازی وجود ندارد.

 

187g79qj98fpcjpg

تصویر بالا یک اسکرین‌­شات تقلبی از بازی فیفا 13 است. تنها کافی است به کیفیت چمن­‌ها و خطوطی که در عقب تصویر هستند دقت کنید تا این موضوع مشخص شود. در نسخه­‌ی نهایی چمن‌­ها چنین کیفیتی ندارد.

 

187g8xv08zbz8jpg

تصویر بالا به بازی هیتمن آمرزش تعلق دارد. در این تصویر که متعلق به نسخه‌­ی PC است همه چیز به خوبی اصلاح شده است؛ اما یک نکته وجود دارد که تقلبی بودن آن را برملا می‌کند. به بافت شکسته و لبه دار سر مامور 47 دقت کنید. اصلاح این بخش از تصویر فراموش شده است.

 

تصویرهای بالا ثابت می‌­کنند هر چقدر هم این تصویرها به خوبی اصلاح شوند باز هم نمی‌­توان تمام نقاط تصویر را بهبود بخشید و دیر یا زود تقلبی بودن خود را لو خواهند داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.