ظرف روز های اخیر شاهد مشخص شدن نام نسخه ی بعدی از مجموعه بازی های Call of Duty و همچنین انتشار نخستین اطلاعات رسمی در رابطه با داستان و گیم پلی این بازی یا همان Call of Duty: Infinite Warfare بودیم. حال نوبت به رقیب این مجموعه یعنی سری Battlefield رسیده است تا از تازه ترین نسخه ی خود رو نمایی کند. اثری که قرار است در پاییز سال جاری و با فاصله ای کوتاه نسبت به نسخه ی جدید از سری Call of Duty (پیش از این بازی) منتشر شود و برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان آثار شوتر اول شخص به سمت خود، به رقابت جدی با بازی Call of Duty: Infinite Warfare بپردازد.

 

جدید ترین نسخه از سری بازی های بتلفیلد برخلاف تصور پیشین (و با توجه به اظهارات سران شرکت EA مبنی بر این که این بازی نسخه ای اصلی از سری بتلفیلد خواهد بود و قصد بازگشت به ریشه های نظامی این مجموعه را دارد) با نام Battlefield 5 شناخته نمی شود و در عوض آن Battlefield 1 نام گرفته است. دلیل اصلی این نام گذاری متمرکز بودن داستان و تم اصلی این بازی بر رویداد های جنگ جهانی اول بوده است و به همین دلیل سازندگان این بازی به جای شماره ی 5 از شماره ی 1 (ارجاع به جنگ جهانی اول) به عنوان پسوند در نام اصلی این بازی استفاده کرده اند. به این ترتیب شایعاتی که پیش از این پیرامون سپری شدن رویداد های داستانی نسخه ی جدید از سری بازی های بتلفیلد در زمان جنگ جهانی اول مطرح شده بود اکنون به حقیقت پیوسته اند و بر همین اساس به زودی در قالب بازی Battlefield 1 علاقه مندان به شوتر های نظامی اول شخص پس از مدت ها خواهند توانست به ریشه های این سبک باز گردند. البته شاید بتوان گفت که بازی Battlefield 1 علاقه مندان به شوتر های نظامی را به ما قبل ریشه های این قبیل عناوین باز خواهد گرداند. چرا که می توان ادعا کرد تم اصلی شوتر های نظامی اول شخص در زمین جنگ جهانی دوم ریشه دوانده است و این در حالی است که بازی Battlefield 1 قصد بردن مخاطبان خود را به پیش از این دوران و زمان جنگ جهانی اول دارد. در واقع بازی Battlefield 1 قرار است طی ماه های آینده و در زمان انتشار درست در نقطه ی مقابل بازی Call of Duty: Infinite Warfare قرار بگیرد و مخاطبان عناوین شوتر اول شخص را همراه با خود به دنیایی کاملاً متفاوت با اثر مذکور ببرد. این تفاوت و تقابل از آن جا ناشی می شود که داستان بازی Call of Duty: Infinite Warfare در آینده ای دور و دراز رخ خواهد داد و در گیم پلی خود نبردی فرا تر از نبرد های مدرن را به تصویر خواهد کشید. آن هم نه بر روی زمین که در فضای خارج از کره ی زمین و با بهره گیری از تجهیزات نظامی آینده گرایانه و فوق پیشرفته ای که قرار است بازتاب دهنده ی زمان به وقوع پیوستن داستان این بازی باشند. این در حالی است که بازی Battlefield 1 داستان خود را همین جا بر روی کره ی زمین روایت خواهد کرد و به جای تجهیزات نظامی پیشرفته، اسلحه ها و تجهیزات نظامی قدیمی را در اختیار مخاطبان خود قرار خواهد داد. تجهیزاتی که البته در زمان خود جزو پیشرفته ترین تجهیزات نظامی روز به شمار می رفتند.

 Battlefield 1

 

بازی Battlefield 1 قرار است روایت گر نبردی باشد که می توان آن را نخستین نبرد مدرن تاریخ بشریت لقب داد. بزنگاهی از تاریخ نبرد های همیشگی انسان ها با یکدیگر که در جریان آن علاوه بر اسلحه های کلاسیک، سلاح های مدرن نیز برای غلبه بر دشمنان به کار می رفت. و این همان پتانسیلی است که سازندگان بازی Battlefield 1 قصد استفاده از آن را در بخش گیم پلی بازی خود دارند. خوشبختانه بازی Battlefield 1 برخلاف نماینده ی سال گذشته ی شرکت EA در بازار عناوین شوتر یعنی بازی Star Wars Battlefront علاوه بر بخش مفصل چند نفره از یک کمپین داستانی نیز برخوردار خواهد بود. البته در حال حاضر جزییات چندان دقیقی از داستان بازی Battlefield 1 در دست نیست اما بنا بر اطلاعات موجود به نظر می رسد که این بازی قرار است بازگو کننده ی سرنوشت سربازانی باشد که در جنگ جهانی اول در جبهه های نبرد حضور داشتند. بر همین اساس این بازی از یک شخصیت واحد در قامت قهرمان اصلی داستان بهره نخواهد برد و به جای آن سرگذشت چندین سرباز مختلف را در معرض دید مخاطبان خود قرار خواهد داد. سربازانی که هر کدام از آن ها در جبهه های مختلفی از میدان نبرد حضور دارند و به این ترتیب تجربه کنندگان بازی Battlefield 1 می توانند انتظار حضور در مناطق کاملاً متفاوتی از خط مقدم نبرد را در کمپین داستانی این بازی داشته باشند. در کل می توان گفت که سازندگان بازی Battlefield 1 زمان بسیار مناسبی را برای بازگشت به گذشته انتخاب کرده اند. چرا که در طی سال های اخیر (دقیقاً از زمان بازی Modern Warfare به بعد) علاقه مندان به عناوین شوتر اول شخص با تجربه ی پی در پی نبرد های مدرن در قالب بازی های گوناگون نظامی، دیگر به نوعی از قرار گیری در فضا و اتمسفری مشابه اشباع شده اند و به دنبال قرار گرفتن در موقعیت های جدید هستند. تجربه ای که بازی Battlefield 1 با بازگشت به ریشه ها و حتی ما قبل آن، قصد فراهم ساختن اش را برای مخاطبان خود دارد. 

 Battlefield 1

علاوه بر موارد مذکور باید به این نکته اشاره کرد که داستان بازی Battlefield 1 در نسخه ای غیر واقعی یا فانتزی از دوران جنگ جهانی اول (چیزی نظیر داستان سری Wolfenstein که روایتی غیر واقعی از دوران جنگ جهانی دوم دارد) به وقوع نخواهد پیوست و به عبارت بهتر این بازی قصد بهره گیری از رویداد های واقعی را در روایت داستانی خود دارد. ضمن این که تمامی سلاح ها و وسایل نقلیه ی موجود در این بازی از روی نمونه های واقعی خود در دوران جنگ جهانی اول طراحی خواهند شد. گذشته از آن به نظر می رسد که سازندگان نسخه ی جدید از سری بتلفیلد قصد افزودن آزادی عمل بیشتری را به مراحل مختلف این بازی نسبت به قبل دارند دارند و به عبارت بهتر روند کاملاً خطی نسخه های پیشین سری بتلفیلد در بازی Battlefield 1 حالت غیر خطی تر و سیال تری به خود خواهد گرفت. علاوه بر آن تجربه کنندگان این اثر در طول ماموریت های خود تصمیمات مهمی را اتخاذ می کنند و انتخاب های متعددی خواهند داشت که می تواند روند غیر خطی بودن نسبی مراحل بخش داستانی این بازی را پر رنگ تر از حالت عادی سازد. البته پیش از این در بازی Battlefield 4 (در قالب برخی مراحل این اثر) شاهد ترسیم روند آزادانه تری در امر انجام ماموریت های این بازی بودیم و این امر موجب شده بود تا برخی از مراحل این بازی به ماموریت های مشابه در بازی Brother in Arms شباهت داشته باشد. به این ترتیب به موجب زدن مهر تایید سازندگان بازی Battlefield 1 بر این نکته که مراحل این بازی از آزادی عمل بیشتری نسبت به نسخه های پیشین سری بازی های بتلفیلد برخوردار خواهند بود و همچنین با توجه به بهره بردن مراحل داستانی بازی Battlefield 1 از شخصیت های اصلی متعدد، می توان انتظار داشت که گیم پلی (و همچنین داستان) بازی Battlefield 1 شباهت فراوانی به گیم پلی و خط داستانی بازی Brother in Arms داشته باشد. امری که می توان آن را نکته ای بسیار مثبت برای بازی Battlefield 1 در نظر گرفت. به هر حال موارد یاد شده از جمله نکاتی هستند که می توان آن ها را در دل فضای کلی و بخش داستانی بازی Battlefield 1 مشاهده کرد. در بخش دوم و پایانی این مطلب که تا ساعاتی دیگر قادر به مشاهده ی آن خواهید بود به نکاتی از بخش گیم پلی بازی Battlefield 1 اشاره خواهیم کرد.

 

با توجه به متمرکز بودن فضای کلی بازی Battlefield 1 بر دوران جنگ جهانی اول، بسیاری از شاخصه های این بازی در همین فضا و حال و هوا شکل گرفته است. به عنوان مثال تمامی اسلحه ها و ساز و برگ موجود در بخش گیم پلی بازی Battlefield 1 دقیقاً همان مواردی هستند که در دوران جنگ جهانی اول توسط سربازان برای از میان برداشتن دشمنان مورد استفاده قرار می گرفتند. اسلحه هایی که مواردی نظیر نمونه های خودکار ، نیمه خودکار و غیرخودکار جزو آن ها خواهند بود و خود شاخه هایی نظیر سلاح های کوچک ، بزرگ ، سبک ، سنگین ، تک تیر انداز  و موارد مشابه را در بر می گیرند. از سوی دیگر نظیر همین تنوع را می توان در وسایل نقلیه ی موجود در این بازی نیز مشاهده کرد. در واقع بهره گیری از وسایل نقلیه ی مختلف جنگی در بخش گیم پلی (خصوصاً در بخش چند نفره) یکی از شاخصه های اصلی سری بازی های بتلفیلد به شمار می رود و این ویژگی را در بازی Battlefield 1 نیز می توان به همان قدرت مشاهده کرد. علاوه بر تانک های سبک و سنگین و همچنین سایر خودرو های زرهی که وسایل نقلیه ی نسبتاً شناخته شده تری در دوران جنگ جهانی اول محسوب می شوند، امکان بهره گیری از هواپیما های بمب افکن ، کشتی های جنگی و همچنین موارد اکنون منسوخ شده ای نظیر کشتی های پرنده یا زپلین ها نیز در گیم پلی بازی Battlefield 1 وجود خواهد داشت. در این میان یکی از نکات جالبی که می توان در رابطه با وسایل نقلیه ی موجود در این بازی به آن اشاره کرد، شباهت نوع استفاده از آن ها به موارد مشابه در سری بازی های Halo خواهد بود. به این ترتیب که در بخش چند نفره ی این بازی می توان از برخی از وسایل نقلیه ی موجود در محیط به شکل دو نفره استفاده کرد. به عنوان مثال پس از سوار شدن بر هواپیما های جنگنده ی موجود در این بازی یکی از بازیبازان می تواند کنترل این هواپیما را به دست گرفته و دیگری همراه با مانور های دوست خود در آسمان، نقش مسلسل چی هواپیما را ایفا نماید و به قلع و قمع دشمنان بر روی هوا یا زمین بپردازد.

 battlefield1

علاوه بر موارد یاد شده در سطور فوق که در واقع حکم وسایل نقلیه ی بی جان را در بازی Battlefield 1 ایفا می کنند، در این بازی امکان بهره گیری از یک وسیله ی نقلیه ی جاندار به نام اسب نیز وجود خواهد داشت. در واقع رسته های سواره نظام بخش مهمی از نیرو های جنگی حاضر در بازی Battlefield 1 را تشکیل می دهند و به کمک آن ها می توان صحنه های حماسی فراوانی را در میدان نبرد به تصویر کشید. این در حالی است که به موجب زمان وقوع رخداد های بازی Battlefield 1 ، رسته های پیاده نظام نیز از اهمیت مشابهی در میدان های نبرد برخوردارند و در کل نبرد های تن به تن نقش بسیار پر رنگ تری را در این بازی نسبت به نسخه های پیشین سری بتلفیلد ایفا خواهد نمود. به عنوان مثال کسانی که اقدام به پیش خرید بازی Battlefield 1 نمایند می توانند به محتوایی اضافه از این بازی به نام Hellfighter Pack دسترسی داشته باشند که موارد موجود در آن بر اساس هنگ پیاده نظام Harlem Hellfighter طراحی شده است. این هنگ در واقع سی و نهمین هنگ پیاده نظام ارتش امریکا در زمان جنگ جهانی اول محسوب می شد که سربازان حاضر در آن را افراد افریقایی – امریکایی تشکیل می دادند و در زمان خود اسم و رسم قابل توجهی در میان سربازان داشتند.

 battlefield-1

از آن جایی که جنگ جهانی اول یکی از آخرین میدان های بزرگ نبرد به شمار می رود که در آن درگیری های تن به تن توسط اسلحه های سرد نقش مهمی را در پیش برد نبرد ایفا می کرد، به منظور بازتاب دادن این ویژگی مهم در گیم پلی بازی Battlefield 1 سازندگان این اثر یعنی اعضای استودیو DICE سیستم نبرد با اسلحه های سرد در این بازی را باز طراحی کرده اند تا نبرد های تن به تن در بازی Battlefield 1 نسبت به نسخه های پیشین سری بتلفیلد جذاب تر به نظر برسد و نقش مهم تری را در گیم پلی این بازی ایفا نماید. به این ترتیب تجربه کنندگان بازی Battlefield 1 در گیم پلی این اثر قار به استفاده از طیف گسترده ای از سلاح های سرد خواهند بود که دو گروه سبک و سنگین را شامل می شود و موارد متعددی نظیر دشنه ، سر نیزه ، گرز ، بیل و موارد مشابه را در بر می گیرد. حتی در صورت در دسترس نبودن موارد مذکور می توان به کمک مشت از خجالت دشمنان در آمد و آن ها را از میان برداشت. بر این اساس علاوه بر اسلحه های گرم و وسایل نقلیه ی زرهی موجود در بازی Battlefield 1 ، استفاده از سلاح های سرد نیز قرار است یکی از بخش های مهم گیم پلی این بازی را شکل دهد و در کل بر اساس تایید سازندگان نسخه ی جدید از سری بازی های بتلفیلد می توان تصریح کرد که نبرد های تن به تن نقش بسیار برجسته ای را در گیم پلی این اثر ایفا خواهد کرد.

 Battlefield 1

همانند نسخه های پیشین سری بتلفیلد، یکی از تمرکز های اصلی بازی Battlefield 1 بر روی بخش چند نفره خواهد بود. در راستای تحقق این هدف در بازی Battlefield 1 چیزی نزدیک به 64 نفر به شکل هم زمان قادر به حضور در مد های مختلف از بخش چند نفره ی این اثر خواهند بود و به موجب آن می توانند نبرد های بسیار گسترده و پر زد و خوردی را رقم بزنند. از سوی دیگر این بازی قرار است از یک سیستم جدید جوخه محور در بخش چند نفره ی خود بهره بگیرد که به موجب آن تجربه کنندگان بخش چند نفره ی بازی Battlefield 1 خواهنئ توانست به شکل گروهی وارد سرور های آنلاین این بازی شده یا از آن ها خارج شوند. تا کنون وجود مناطقی نظیر کوهستان های بخش آلپ ، جبهه ی غربی فرانسه و صحرا های خشک و بی آب و علف کشور های عربی در نقشه های بخش چند نفره ی بازی Battlefield 1  تایید شده است و علاوه بر آن مواردی نظیر شخصی سازی اسلحه ها نیز در بخش چند نفره ی این بازی وجود خواهد داشت. گذشته از آن به نظر می رسد که کلاس هایی نظیر پیشقراول ، درمانگر ، دیده بان و پشتیبان هم به عنوان کلاس های اصلی در بازی Battlefield 1 حضور خواهند داشت که طبق معمول هر کدام از آن ها از ویژگی های مختص به خود برخوردار خواهند بود. به احتمال فراوان در نمایشگاه E3 سال جاری اطلاعات بیشتری در رابطه با بازی Battlefield 1 در اختیار علاقه مندان این مجموعه قرار خواهد گرفت و حتی شاید چشم انتظاران این بازی بتوانند بخشی از گیم پلی نسخه ی جدید از سری بتلفیلد را هم در قالب دموی قابل بازی تجربه نمایند. در پایان به تکرار این نکته می پردازیم که بازی Battlefield 1 قرار است در تاریخ 21 اکتبر سال جاری میلادی در اختیار علاقه مندان به این بازی بر روی سه پلتفرم کامپیوتر های خانگی ، اکس باکس وان و پلی استیشن 4 قرار گیرد.          

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.