No Man's Sky Preview

 

بازی No Man's Sky یکی از متفاوت ترین، کنجکاوی برانگیز ترین و جاه طلبانه ترین آثاری است که علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری به زودی قادر به ملاقات با آن بر روی دو پلتفرم کامپیوتر های خانگی و پلی استیشن 4 خواهند بود. با این حال به دلیل آن که این بازی توسط یک گروه مستقل در دست تولید است شاید بسیاری از بازیبازان آن شناخت لازم و کافی را از ساختار این بازی نداشته و یا حتی تا کنون اسم آن را هم نشنیده باشند. از همین رو در مطلب پیش رو مطلب قصد داریم به طور کامل به بازی No Man's Sky بپردازیم تا هر چه بیشتر با زیر و بم این بازی جالب که می تواند یکی از بهترین بازی های کامپیوتری امسال و حتی چند سال اخیر لقب گیرد آشنا شویم.

پس از آن که نخستین بازی ساخته شده به دست اعضای استودیوی انگلیسی و تازه تاسیس Hello Games توانست علاوه بر جلب نظر منتقدان، در بحث فروش نیز موفق عمل نماید، یکی از موسسان اصلی این استودیو یعنی شان مورای به صرافت تحقق رویایی افتاد که از دوران کودکی آن را در سر می پروراند. شان در زمان کودکی قصد داشت فضا نورد شود و به عنوان نخستین انسان روی زمین بر روی سیاره ای دور دست گام بگذارد که فضایی ها بر روی آن سکونت دارند. اما دست روزگار شان را به جای سازمان فضایی ناسا به استودیوی Criterion Games رهنمون شد تا در آن جا بر روی ساخت نسخه های مختلفی از سری محبوب و هیجان انگیز Burnout در سبک اتومبیل رانی فعالیت نماید. با این حال از همان زمان هم تمام فکر و ذکر شان درگیر این موضوع بود که روزی بتواند تاثیر های مهمی که در طول زندگی خود و خصوصاً در دوران کودکی و نوجوانی از داستان های علمی تخیلی نویسندگان سرشناسی نظیر آرتور سی کلارک و ایزاک آسیموف گرفته است را با تجربیات شیرین خود از بازی جذاب Elite (اثری با تکیه بر شبیه سازی پرواز و فضا نوردی که از گیم پلی مفصل و بی انتهایی در ساختار خود بهره می برد) تلفیق کرده و آن را به یک بازی کامپیوتری جدید و تجربه نشده در دنیای بازی های کامپیوتری تبدیل نماید. آرزویی که پس از تاسیس استودیو Hello Games توسط او (و چند تن از دوستانش) و همچنین پیامد های مثبت ناشی از ساخت بازی Joe Danger ، دست یافتنی تر از هر زمان دیگر به نظر می رسید. به این ترتیب شان مورای تصمیم گرفت تا آستین های خود را بالا زده و خیال پردازی هایش در طول این همه سال را به بازی محبوبی که سال ها انتظار آن را می کشید تبدیل نماید. به منظور انجام این هدف شان بی آن که به هیچ کدام از هم قطاران خود در استودیو Hello Games حرفی بزند به تنهایی مشغول ساخت یک موتور اختصاصی برای شکل دهی به ساختار فنی بازی منحصر به فرد No Man's Sky شد. این در حالی بود که اعضای استودیو Hello Games (از جمله خود او) در آن زمان مشغول ساخت نسخه ی دوم از بازی جو دنجر یعنی Joe Danger 2: The Movie بودند و از همین رو شان فرصت اندکی برای کار بر روی پروژه ی اختصاصی خود داشت.

 joe-danger

بازی Joe Danger نخستین تجربه ی اعضای استودیوی نسبتاً نو پای Hello Games در دنیای بازی های کامپیوتری محسوب می شود. اثری که حدود شش سال قبل برای شبکه ی آنلاین پلی استیشن نتورک و پس از آن اکس باکس لایو عرضه شد و موفقیت هایی که به همراه داشت سبب ساز سر در آوردن این بازی از پلتفرم های موبایل و تولید نسخه ی دوم از آن گردید. در این میان بازی No Man's Sky سومین و جاه طلبانه ترین پروژه ی اعضای استودیو Hello Games در دنیای بازی های کامپیوتری به شمار می رود که این پتانسیل را دارد تا نام آن ها را برای همیشه در تاریخ بازی های کامپیوتری جاودان سازد.

 

پس از پایان یافتن مراحل تولید یک موتور (گرافیکی) اختصاصی برای شکل دادن به ساختار بازی No Man's Sky (که چیزی نزدیک یک سال به طول انجامید) شان چهار نفر دیگر از دوستان خود در استودیو Hello Games را هم به تیم توسعه ی بازی No Man's Sky اضافه کرد تا مراحل ساخت این بازی شتاب و انسجام بیشتری به خود بگیرد. با این حال پروژه ی ساخت بازی No Man's Sky تا پیش از طراحی نخستین تیزر معرفی از این بازی برای جلب نظر ناشران، یک پروژه ی کاملاً مخفیانه محسوب می شد و حتی سایر اعضای استودیو Hello Games چیزی از این بازی نمی دانستند. تا این که بالاخره این بازی از سایه بیرون آمد و با افزوده شدن تعداد افراد دخیل در پروژه ی طراحی و تولید آن، تعداد قابل توجهی از ناشران و فعالان حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری هم موفق به آشنایی با بازی No Man's Sky شدند. فرآیندی که توجه بخش سرگرمی های دیجیتال شرکت سونی را به سمت بازی No Man's Sky جلب کرد و بر همین اساس آن ها تصمیم به سرمایه گذاری در امر طراحی و تولید این بازی گرفتند. با این حال مورای و سایر همکاران او در تیم تولید No Man's Sky پیشنهاد سرمایه گذاری سونی در امر تولید این بازی را نپذیرفتند و ترجیح دادند تا ادامه ی مراحل ساخت این بازی جاه طلبانه را به شکل مستقل و با نظر شخصی خودشان دنبال نمایند. تصمیمی که می تواند از دخالت های ناشر در امر تولید این بازی جلو گیری به عمل آورده و در نهایت به نفع بازی No Man's Sky تمام شود. البته اعضای استودیو Hello Games از حمایت شرکت سونی در معرفی بازی No Man's Sky به دوست داران بازی های کامپیوتری در سر تا سر جهان استقبال کردند و به این ترتیب این بازی خوش پتانسیل به پای ثابت آثار به نمایش در آمده توسط سونی در همایش های مختلف مربوط به بازی های کامپیوتری (نظیر E3)  ظرف یکی دو سال اخیر تبدیل شد. نمایش هایی که تمامی آن ها بسیار موفق بوده اند و در طی یکی دو سال اخیر بازی No Man's Sky به یکی از محبوب ترین آثار حاضر در نمایشگاه های مختلف بازی های کامپیوتری تبدیل شده است. اما چه چیز خاصی در این بازی کنجکاوی برانگیز وجود دارد که نظر مثبت اکثر علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری را به خود جلب کرده و بسیاری از آن ها را به چشم انتظاران بازی No Man's Sky تبدیل نموده است؟           

 no-mans-sky1

به موجب حمایت های متعدد شرکت سونی از بازی No Man's Sky این بازی قرار بود ابتدا به شکل انحصاری برای کنسول PS4 عرضه شود و علاقه مندان به نسخه ی PC پس از مدتی فاصله موفق به ملاقات با این بازی شوند. اما در نهایت قرار بر این شد تا بازی No Man's Sky در تاریخ 21 ژوییه ی سال جاری میلادی به طور هم زمان برای دو پلتفرم PC و PS4 عرضه گردد.

 

شاید بتوان پاسخ پرسش مطرح شده در سطور پیشین این متن را در گیم پلی بازی No Man's Sky سراغ گرفت. نوع خاصی از گیم پلی که به این سبک و سیاق (سیاق به تصویر کشیده شده در بازی No Man's Sky) تا کنون در کمتر بازی کامپیوتری ساخته شده در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع شکل کلی گیم پلی بازی No Man's Sky را شاید بتوان تلفیقی از عناوین شبیه ساز پرواز (به خصوص عناوین شبیه ساز فضا نوردی) با آثار مبتنی بر بقا و مهم تر از آن بخش پایانی بازی Spore (ساخته ی ویل رایت) قلمداد کرد که در ترکیب با سایر ویژگی های موجود در این بازی (از جمله ساختار کاملاً Open World و بی انتهای آن) نوع خاصی از گیم پلی را پدید آورده است که این پتانسیل را خواهد داشت تا موجبات جلب توجه مخاطبان بسیاری از سبک ها را فراهم آورد. به عبارت بهتر بازی No Man's Sky قصد دارد تا بخش آینده نگرانه ی بازی Spore (که طراحی آن بسیار عقیم و نا کارآمد جلوه می کرد) را به تکامل رسانده و حتی بسیار فرا تر از مفاهیم به تصویر کشیده شده در دل اثر مذکور برود.

بازی No Man's Sky برخلاف بسیاری از بازی های کامپیوتری شناخته شده، هیچ هدف خاصی را در آغاز بازی پیش روی مخاطب خود قرار نمی دهد. از این لحاظ شاید بتوان این بازی را به نوعی به زندگی تشبیه کرد. به این معنی که شما در آغاز راه پر پیچ و خم خود در مسیر نامشخصی که آن را زندگی نام نهاده اند هیچ هدف معینی را پیش روی خود نمی بینید. به این ترتیب که به طور کاملاً اتفاقی روزی چشم باز می کنید و خود را در میان شرایطی می یابید که باید خود را خواهی نخواهی با آن تطبیق داده و پس از تعیین هدف نهایی خود با توجه به تجربیات پشت سر نهاده، برای رسیدن به آن تلاش کنید. هدفی که البته ممکن است هیچ گاه توسط شما در طول زندگی کشف نگردد و به موجب آن تمام عمرتان به بطالت و بیهودگی سپری شود و در نهایت با افسوس و حسرت خاتمه یابد. امری که در بازی No Man's Sky نیز به طور تمام و کمال شاهد وجود آن خواهیم بود و احتمالاً بخش مهمی از افراد نا راضی از این بازی را کسانی تشکیل خواهند داد که نتوانسته اند هیچ هدف مشخصی را در طول این بازی برای خود تعریف کرده یا خود را به طور کامل با فلسفه ی موجود در این بازی تطبیق دهند و از همین رو هیچ لذتی را برای تجربه کردن در گیم پلی بازی No Man's Sky نخواهند یافت. در ابتدای امر تجربه کنندگان بازی No Man's Sky این بازی را بر روی سیاره ای دور افتاده در لبه ی دنیا آغاز خواهند کرد. دنیایی متشکل از هزاران کهکشان مختلف که هر کدام از آن ها میلیون ها سیاره را در دل خود جای داده اند. در واقع تمامی این سیاره ها در طول بازی No Man's Sky قابل دست یابی هستند و برای این کار شما می توانید سوار بر سفینه ی فضایی کهکشان پیمایی که در ابتدای بازی در اختیارتان قرار خواهد گرفت به کشف آن ها پرداخته و به اسرار موجود در دل هر کدام از آن ها دست یابید. البته سفینه ی فضایی مذکور تنها ابزاری نیست که در طول این بازی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در کنار آن نوعی ابزار همه کاره نیز از همان ابتدای بازی No Man's Sky در اختیار تجربه کنندگان این اثر قرار خواهد گرفت. ابزاری که کاربرد های متعددی در گیم پلی بازی No Man's Sky خواهد داشت و می توان از آن به منظور رسیدن به اهداف مختلفی در طول این بازی بهره گرفت.

 no-mans-sky3

در کنار این فضا پیمای کهکشان نورد، در طول بازی No Man's Sky ابزاری تفنگ مانند نیز در اختیار تجربه کنندگان این بازی قرار خواهد گرفت که علاوه بر امکان اسکن کردن سیاره های مختلف به منظور یافتن منابع گوناگون موجود در آن ها توسط این ابزار، می توان از آن برای دفاع از خود یا استخراج منابع مذکور نیز بهره گرفت.

 

اگر چه آغاز حضور شما در بازی No Man's Sky همان گونه که در سطور پیشین این متن به آن اشار شد شکل می گیرد، اما هیچ پایان خاصی را برای این بازی نمی توان متصور بود و در واقع اساس گیم پلی اثر مذکور بر امر اکتشاف کهکشان های مختلف و کند و کاو سیاره های جای گرفته در دل آن ها پایه ریزی شده است. در این میان هر کدام از سیاره های موجود در بازی No Man's Sky از ویژگی های منحصر به خود بهره می برند؛ به این معنی که علاوه بر وجود عوارض طبیعی متفاوت، شرایط زیست محیطی گوناگون و موجودات کاملاً منحصر به فردی که بر روی آن ها زندگی می کنند، هر کدام از این سیاره ها دارای شرایط خاصی در اتمسفر خود هستند. به عبارت بهتر بسیاری از سیاره های موجود در بازی No Man's Sky از اتمسفری سمی بهره می برند و از همین لحاظ حضور طولانی مدت بر روی آن ها می تواند موجبات مرگ بازیباز را فراهم آورد. گذشته از آن هر کدام از سیاره های موجود در بازی No Man's Sky دارای ساکنان مختص به خود هستند که تعدادی از آن ها از ویژگی های تهاجمی برخوردار بوده و عده ای دیگر نیز کاملاً بی آزار خواهند بود.

 no-mans-sky4

ربات حاضر در این تصویر یک محافظ جدی برای سیاره ای به شمار می رود که بخش سرسبزی از آن را در این تصویر مشاهده می کنید. در واقع بسیاری از سیاره های به تصویر کشیده شده در دل بازی No Man's Sky از محافظان خاص خود بهره خواهند برد. محافظانی که وظیفه ی حفاظت از این سیاره ها و جلوگیری از بروز خرابکاری توسط بازیباز بر سطح آن ها را بر عهده خواهند داشت.            

 

یکی از دلایل حضور در سطح سیاره های مختلف بازی No Man's Sky بهره برداری از منابع موجود در آن ها خواهد بود. به این معنی که به منظور ارتقای توانایی های سفینه ی کهکشان پیما و همچنین ابزار همه کاره ی خود، شما ناچار به بهره برداری از منابع مختلفی هستید که در سطح برخی از سیاره های حاضر در این بازی وجود دارند. البته تمامی سیاره های موجود در بازی No Man's Sky از منابع ارزشمندی بهره نمی برند و ممکن است در بسیاری از آن ها هیچ منبع انرژی خاصی برای استخراج وجود نداشته باشد. بر اساس اطلاعات موجود سیاره هایی که در عمق دنیای به تصویر کشیده شده در دل بازی No Man's Sky قرار دارند و در کهکشان های مرکزی این بازی جای گرفته اند از منابع ارزشمند تری نسبت به سایر سیاره های موجود در این بازی بهره می برند و در عین حال موجودات خطرناک تری هم بر روی آن ها زندگی می کنند (یا این که دارای محیط سمی و بسیار خطرناکی برای حضور طولانی مدت هستند). به این ترتیب به منظور بهره برداری از منابع مذکور باید ریسک بیشتری را به جان خرید. چرا که بدون ارتقای توانایی های سفینه ی فضایی تان (به عنوان مثال افزایش سرعت یا گنجایش منبع سوخت آن) شما نمی توانید به کهکشان های دور دست سفر کرده و به اکتشاف سیاره های اسرار آمیز موجود در دل آن ها بپردازید. جالب این جاست که در صورت به راه انداختن کشت و کشتار بیش از حد در سطح بسیاری از سیاره های کشف شده در بازی No Man's Sky یا استخراج فراوان منابع موجود در آن ها، محافظان آن سیاره (که می توانند موارد کاملاً متفاوتی نظیر چندین ربات کوچک یا اسکادران های پیشرفته و سازمان یافته را در بر بگیرند) به سراغ شما آمده و در برابرتان قد علم خواهند کرد. در واقع در گیم پلی این بازی نیز همانند عناوینی نظیر Red Dead Redemption با دست زدن به اعمال خشونت آمیز توسط بازیباز، او توسط ماموران ویژه (که در بازی مذکور کلانتر ها و در بازی No Man's Sky محافظان سیاره ها هستند) مورد تعقیب قرار خواهد گرفت و به سخت ترین شکل ممکن توسط آن ها تنبیه خواهد شد.

 no-mans-sky5

به کمک سفینه ی فضایی موجود در بازی No Man's Sky شما علاوه بر امکان سفر به نقاط مختلف از کهکشان، می توانید در فعالیت های دیگری نظیر زد و خورد های بین کهکشانی نیز شرکت کنید. به عبارت بهتر در دل کهکشان های ریز و درشت موجود در دنیای این بازی گروه ها و دسته های مختلفی متشکل از بازیبازان گوناگون (و یا سایر موجودات فضایی هوشمند) حضور دارند که در طول درگیری های دو جانبه ی صورت گرفته میان آن ها شما می توانید با جانب داری کردن از برخی گروه های درگیر، از کمک های آن ها در ادامه ی بازی بهره مند شوید. جالب این جاست که بسیاری از موجودات فضایی موجود در کهکشان های بازی No Man's Sky از زبان مختص به خود بهره می برند که در صورت داشتن ارتباط گسترده با آن ها به تدریج می توان به فراگیری این زبان ها خپرداخت. امری که امکان بروز فعالیت هایی از قبیل داد و ستد با موجودات فضایی و رد و بدل کردن منابع ارزشمند یافت شده از دل سیاره های گوناگون با آن ها را در طول بازی No Man's Sky رقم خواهد زد.  

 

با کشف هر سیاره و همچنین یافتن جانوران و سایر گونه های حیات موجود در آن توسط بازیبازان، آن ها می توانند این اطلاعات را از طریق سازه هایی نظیر فانوس دریایی که بر روی سطح این سیاره ها قرار دارد در اطلس جهانی این بازی به ثبت رسانده و حتی اگر برای نخستین بار به کشف یک سیاره ی جدید و کشف نشده اقدام نمایند، این امکان را خواهند داشت تا نام آن سیاره را به نام خود به ثبت برسانند. در واقع این اطلس جهانی که محتویات درون آن به شکل آنلاین برای تمامی تجربه کنندگان بازی No Man's Sky امکان پذیر است، نقش بسیار مهمی در بخش هایی از گیم پلی این بازی بر عهده خواهد داشت. چرا که بازیبازان با مراجعه به این بانک اطلاعاتی ارزشمند خواهند توانست از مشخصات سیاره هایی که خود موفق به کشف آن ها نشده اند با خبر شده و با آگاهی از مکان قرار گیری آن ها در دنیای بازی No Man's Sky ، به آن ها سفر نمایند. البته همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد به منظور سفر به نقاط دور دست از کهکشان شما باید ابتدا توان سفینه ی فضایی خود را ارتقا بخشید تا قادر به پیمودن مسافت های طولانی باشد. امری که ثبت اطلاعات مربوط به سیاره ها در اطلس جهانی بازی No Man's Sky می تواند کمک بسزایی به پیشرفت آن کمک نماید. چرا که در صورت ثبت اطلاعات جدید در اطلس جهانی این بازی مقادیری پول به بازیبازان تعلق خواهد گرفت که از طریق آن قادر به خریداری کردن آیتم های مورد نیاز خود در ایستگاه های فضایی گوناگون خواهند بود. حال که بحث ایستگاه های فضایی به میان آمد بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در نقاط مختلف از کهکشان های موجود در دنیای بازی No Man's Sky ایستگاه های فضایی مختلفی وجود دارد که بازیبازان می توانند از طریق آن ها به انجام فعالیت هایی نظیر سوخت گیری و داد و ستد بپردازند. در واقع در بازی No Man's Sky این شما هستید که تعیین کننده ی هدف نهایی از انجام این بازی خواهید بود. به عبارت بهتر دنیای بی انتهای این بازی به شما اجازه خواهد داد که در صورت تمایل تمام وقت خود را در سطح تعدادی محدود از سیاره های محبوب خود گذرانده و به کشف سانتی متر به سانتی متر از اسرار نهفته در دل آن ها بپردازید. یا این که در قامت یک کریستف کلمب فضا نورد ظاهر شده و به ماجراجویی گسترده در دل کهکشان های مختلف بپردازید. در واقع در دل بازی No Man's Sky درست همانند زندگی واقعی شما می توانید انسانی مهربان باشید که قدر منابع طبیعی موجود در سطح سیاره ها را دانسته و با عدم آسیب رسانی به موجودات ساکن بر روی آن ها یک زندگی مسالمت آمیز را در کنار تمامی موجودات زنده تجربه می نماید. یا این که قادر خواهید بود با تبدیل شدن به انسانی طمع کار به غارت منابع موجود در دل سیاره ها به شکل بی رویه بپردازید و به موجب درگیری مستمر با موجودات فضایی حاضر در کهکشان های مختلف (به جای داد و ستد و مراوده با آن ها) در قامت یک موجود پلید و شرور ظاهر شوید. به این ترتیب نوع انجام بازی No Man's Sky تنها و تنها به خود شما بستگی خواهد داشت و این شما هستید که تعیین می کنید به چه ترتیبی قصد لذت بردن از گیم پلی این بازی را خواهید داشت.

در بازی No Man's Sky چیزی نزدیک به 18,446,744,073,709,551,616 سیاره ی مختلف وجود خواهد داشت که تمامی آن ها قابل اکتشاف هستند. برای درک بهتر این عدد می توانید عدد 1.8 را در عدد 10 به توان 9 ضرب نمایید. حاصل این ضرب عددی به نام 1.8 کوینتیلیون می شود که حدود سیاره های موجود در این بازی را بر اساس واحد شمارش آن (چیزی بسیار فراتر از میلیون، میلیارد و ...) به دست می دهد. شاید نکته ی جالب تری که بتوان در رابطه با این سیاره ها به آن اشاره کرد تعداد ساکنان حاضر بر روی آن ها است که در مجموع تعداد 136,505,906,145,450,681,958,400,000,000 موجود منحصر به فرد را شامل می شود! البته این تعداد سکنه در تمامی سیاره های موجود در بازی No Man's Sky پراکنئه نیستند و تنها در تعدادی از سیاره های این بازی حضور دارند. چرا که تنها 10 در صد از کل سیاره های موجود در دنیای بازی No Man's Sky قابل سکونت هستند و در اکثر سیاره های این بازی هیچ گونه ی خاصی از حیات قابل مشاهده نیست (در واقع اکثر سیاره های دنیای No Man's Sky غیر قابل سکونت هستند).

 no-mans-sky6

هسته ی اصلی بازی No Man's Sky توسط شان مورای (نفر سمت چپ) شکل گرفته است که در این تصویر کنار یکی دیگر از بنیان گذاران استودیو Hello Games یعنی گرنت دانکن مشاهده می شود.

 

مسلماً سرک کشیدن به تمامی سیاره های موجود در دنیای بازی No Man's Sky در عمل برای هیچ کدام از تجربه کنندگان این بازی امکان پذیر نیست و دلیل اصلی این امر هم به نبود زمان کافی برای این کار باز می گردد. به عبارت بهتر برای بازدید از تمامی سیاره های موجود در بازی No Man's Sky به چیزی نزدیک به 922,337,203,685,477,580 روز زمان نیاز خواهد بود که تقریباً 2,526,951,242,973,911 سال را شامل می شود! این در حالی است که اگر یک بازیباز با عمر متوسط 82 سال از بدو تولد خود هر روز (بدون هیچ استراحت یا فعالیت دیگری) به طور شبانه روزی و به شکل 24 ساعته به انجام بازی No Man's Sky بپردازد و برای کشف هر ستاره تنها یک ساعت زمان صرف کند، در پایان عمر خود تنها موفق به بازدید از 718,320 سیاره در این بازی خواهد شد. بنا بر این بسیاری از سیاره های موجود در این بازی هیچ گاه توسط تجربه کنندگان این اثر کشف نخواهند شد و این نکته ای است که اگر برای ساعت های متمادی به آن بیاندیشیم احتمالاً موجبات دیوانگی ما را فراهم خواهد آورد!

 no-mans-sky7

برای درک میزان بزرگی و گستردگی دنیای بازی No Man's Sky تنها کافی است به این نکته اشاره کنیم که تعداد سیاره های قابل جستجو در بازی Mass Effect چیزی نزدیک به 170 سیاره بود و در بازی EVE Online (که ساختار گیم پلی آن مبتنی بر شبیه سازی پرواز های فضایی است) نیز این تعداد به حدود 66856 سیاره ی مختلف می رسد. بنا بر ادعای سازندگان بازی No Man's Sky چیزی نزدیک به 99.9 در صد از سیاره های موجود در این بازی هرگز به دست بازیبازان کشف نخواهد گردید!     

 

جالب این جاست که طراحی تمام دنیای بازی No Man's Sky تنها توسط 15 تن از اعضای استودیو Hello Games انجام شده است. فرآیندی که مسلماً به شکل عادی قابل انجام نبوده است و به بیان ساده این تعداد سیاره هرگز نمی توانسته اند به شکل تک به تک توسط سازندگان بازی No Man's Sky طراحی شوند. در واقع دنیای بازی No Man's Sky بر اساس یک الگوریتم خاص شکل گرفته که مبتنی بر یک سیستم 64 بیتی متمرکز بر داده های ابتدایی ارائه شده به موتور این بازی است. داده هایی که بر اساس احتمال همسان سازی با یکدیگر دنیای تصادفی این بازی را شکل می دهند. این در حالی است که سازندگان بازی No Man's Sky در ابتدا برای طراحی این بازی قصد استفاده از یکی سیستم 32 بیتی را داشتند که در آن صورت تعداد سیاره های موجود در این بازی رقمی در حدود 4.3 میلیارد نمونه ی منحصر به فرد را شامل می شد (چیزی بسیار کمتر از نمونه ی حال حاضر). به عبارت بهتر برای هر کدام از گونه های متعدد موجود در بازی No Man's Sky از قبیل ستاره ، سیاره ، موجود زنده ، ساختار اکو سیستم و نوع حیات، یک رقم ابتدایی در این بازی در نظر گرفته شده است که در مجموع بر اساس پردازش ریاضی این ارقام و تلفیق تصادفی آن ها با یکدیگر (توسط موتور بازی No Man's Sky) هر کدام از سیاره های موجود در دل دنیای این بازی با تمامی ویژگی های منحصر به فردی که از آن برخوردارند شکل گرفته است. در این میان هر کدام از موجودات زنده ی حاضر بر روی این سیاره ها بر اساس پارامتر هایی نظیر ساختار اسکلت و نوع حرکات خود (در کنار پارامتر های مشابه) به گونه ای خودکار با هوش مصنوعی طراحی شده برای این بازی ترکیب شده و بر اساس ویژگی های ذاتی شان واکنش های متفاوتی را نسبت به بازیباز یا سایر موجوات حاضر بر روی سیاره ی محل سکونتشان از خود بروز می دهند. در واقع نوع طراحی سیاره های موجود در بازی No Man's Sky و موجودات حاضر بر روی آن ها به نوعی یادآور نظریه هایی نظیر بیگ بنگ یا نظریات مربوط به نوع تکامل موجودات زنده (نظریات داروین) است و در کل با الگو برداری از جهانی شکل گرفته است که ما در گوشه ای از آن زندگی کرده و جزئی بسیار بسیار ناچیز از آن به شمار می رویم.

 no-mans-sky8

اگر چه تجربه کنندگان بازی No Man's Sky با ثبت اکتشافات خود در اطلس جهانی این بازی قادر به تعامل آنلاین با بسیاری از همتایان خود در سر تا سر جهان هستند، اما نوع طراحی این بازی بر اساس سیستم تصادفی شکل گیری دنیای آن (که در سطور فوق به آن اشاره شد) به گونه ای صورت گرفته تا تجربه ی این بازی به شکل کاملاً آفلاین نیز برای بازیبازان فراهم باشد.

 

به هر حال اگر بازی No Man's Sky در نهایت موفق به تحقق تمامی پتانسیل های حیرت آور خود نشود هم چیز خاصی از جسارت و خلاقیت سازندگان این بازی کاسته نخواهد شد و در واقع آن ها را از همین حالا هم می توان برنده نامید. چرا که اگر قرار باشد موفقیت مالی را ملاک کار قرار دهیم باید گفت که سازندگان بازی No Man's Sky تا همین لحظه تنها در بخش امریکای شمالی موفق به پیش فروش چیزی نزدیک به 170 هزار نسخه از این اثر شده اند و این در حالی است که میزان فروش نخستین بازی آن ها یعنی بازی Joe Danger بر روی نخستین پلتفرم (و تنها پلتفرم) خود در زمان عرضه یعنی کنسول PS3 در طول هفته ی نخست انتشار چیزی نزدیک به 50 هزار نسخه بود. اگر هم بحث را بر روی ملاک هایی غیر از موارد مربوط به بخش مالی قضیه قرار دهیم می توان ادعا کرد حداقل کاری که اعضای استودیو Hello Games  به موجب خلق دنیای بی کران و بی انتهای موجود در بازی No Man's Sky انجام داده اند زدن این تلنگر کوچک به تجربه کنندگان این بازی است که آن ها تنها ذره ای بسیار کوچک از دنیایی هستند که به شکل کاملاً تصادفی شانس حضور در گوشه ای معین از آن را برای مدت زمانی محدود یافته اند. در هر حال برای کشف تمامی ارزش های بازی No Man's Sky و آگاهی از میزان سرگرم کننده بودن این بازی باید چند هفته ی دیگر را هم منتظر باقی بمانیم.   

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.