First Look at Civilization VI

 

طی روز های گذشته به بازتاب دادن خبر پشتیبانی ششمین نسخه از سری بازی های Civilization یا بازی Civilization VI از ویژگی های مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 پرداخته بودیم و در همان مطلب به این نکته اشاره گردید که به زودی در قالب مطلبی مجزا به نکات دیگری از این بازی ، از جمله توصیف بخش گیم پلی آن هم خواهیم پرداخت. حال زمان وفای به عهد فرا رسیده است و در قالب مطلب پیش رو می رویم تا نگاهی کلی به بازی Civilization VI داشته باشیم.

هسته ی اصلی گیم پلی بازی Civilization VI کم و بیش از همان ویژگی های آشنا و شناخته شده ی مجموعه بازی های Civilization پیروی می کند و در واقع نسخه ی ششم از این مجموعه ی شناخته شده نیز همچون نسخه های پیشین سری Civilization در حالت کلی یک بازی استراتژی نوبتی با ساختار کلان 4X خواهد بود. به این معنی که در بازی Civilization VI نیز همانند نسخه های پیشین این مجموعه، بازیباز تمدن کوچک خود را از روز های آغازین تشکیل آن کنترل کرده و با بسط و توسعه دادن این تمدن از طریق اقداماتی نظیر جستجو و کند و کاو در محیط ، گسترده تر ساختن نفوذ این تمدن نو پا در میان سایر تمدن ها ، بهره گرفتن از امکانات و قابلیت های سایر تمدن ها در جهت توسعه دادن و قوام بخشیدن به سطح تمدن خود و همچنین نبرد با سایر تمدن ها و از بین بردن آن ها، تمدن اختصاصی خود را از ابتدای تاریخ به عصر انفجار اطلاعات و دوران مدرن رهنمون می سازد تا آن را به یگانه تمدن حاضر بر روی کره ی زمین و در عین حال پیشرفته ترین آن ها تبدیل سازد. در این میان بازی Civilization VI هم همانند عناوین پیشین حاضر در این مجموعه (به طور دقیق از بازی Sid Meier's Civilization III به بعد) توسط سازندگان همیشگی سری بازی های Civilization یعنی اعضای استودیو Firaxis Games در دست تولید است. به بیان دقیق تر این بازی توسط همان گروهی از اعضای استودیوی مذکور در حال طراحی است که پیش از این وظیفه ی طراحی و تولید نسخه های الحاقی بازی Civilization V را بر عهده داشتند. اگر چه هسته ی اصلی گیم پلی این بازی بر مبنای همان ویژگی های آشنای موجود در نسخه های مختلف از سری بازی های Civilization طراحی شده است، اما با این وجود در بازی Civilization VI در عین ابقای برخی ویژگی های قدیمی موجود در گیم پلی عناوین قدیمی سری Civilization و همچنین ارتقا یافتن و توسعه بخشیدن به برخی از آن ها، مکانیزم های کاملاً جدیدی هم به گیم پلی بازی Civilization VI (نسبت به نسخه های پیشین این مجموعه) اضافه شده است.

 Civilization VI

 

در واقع بازی Civilization VI نیز به لحاظ ساختار کلی طراحی از همان الگوی آشنای فرآیند تولید عناوین شماره دار مجموعه بازی های Civilization پیروی می کند. به این معنی که چیزی بیش از سی در صد از مکانیزم های موجود در گیم پلی بازی Civilization VI همان مکانیزم های آشنای موجود در نسخه های پیشین سری بازی های Civilization هستند و علاوه بر آن بیش از سی در صد از ویژگی های موجود در گیم پلی این بازی نیز شکل ارتقا یافته ای از مکانیزم های گیم پلی نسخه های پیشین سری بازی های Civilization به شمار می روند. ما بقی در صد باقی مانده در بخش گیم پلی این بازی هم به ویژگی های کاملاً جدیدی اختصاص یافته است که علاقه مندان به مجموعه بازی های Civilization برای نخستین بار در بازی Civilization VI شاهد وجود آن ها خواهند بود. از جمله ی این ویژگی های جدید می توان به تغییر یافتن شکل کلی طراحی و توسعه ی شهر ها اشاره کرد. به بیان دقیق تر ساز و کار طراحی شهر ها در بازی Civilization VI اکنون حالتی طبیعی تر یافته است و وجود عوارض طبیعی و مواردی نظیر کوهستان یا رود خانه در کنار شهر های بنا شده توسط بازیباز، تاثیر فراوانی در امکان توسعه یافتن آن ها یا چگونگی توسعه یافتن آن ها ایفا می نماید. از سوی دیگر وجود چنین تغییراتی را در بخش مبارزات بازی Civilization VI نیز می توان به وضوح مشاهده کرد. به عنوان نمونه یکی از تغییرات موجود در این بخش از بازی (نسبت به نسخه های پیشین از سری بازی های Civilization) امکان ادغام واحد های جنگی تحت کنترل بازیباز در یکدیگر است. به عنوان مثال تجربه کنندگان بازی Civilization VI به منظور تشکیل یک ارتش قدرتمند برای مقابله با دشمنان و توسعه بخشیدن به تمدن خود از طریق بر افروختن آتش جنگ و حذف تمدن های رقیب در گیم پلی این اثر، این امکان را در اختیار دارند تا واحد های نظامی مختلفی نظیر واحد های پشتیبانی را با سایر  واحد های جنگی تحت کنترل خود همچون واحد پیاده نظام (در دوره های تاریخی ابتدایی) یا واحد های زرهی ضد تانک (در دوره های تاریخی مدرن تر) تلفیق کرده و عمق بیشتری را در نبرد های بازی Civilization VI تجربه نمایند.

 

 Civilization VI

 خبر خوب برای علاقه مندان به بازی Civilization VI و کسانی که اهمیت فراوانی برای بخش شنیداری بازی های کامپیوتری قائل هستند، بازگشت کریستوفر تین به عنوان آهنگ ساز تم اصلی بازی Civilization VI است. در واقع آقای تین پیش از این نیز همین مسئولیت را در نسخه ی چهارم از مجموعه بازی های Civilization بر عهده داشت و با ساخت آهنگ بابا یِتو برای اثر مذکور توانست جایزه ی معتبر گرمی را به خود اختصاص دهد 

 

نظیر همین پیشرفت را می توان در سایر بخش های موجود در گیم پلی بازی Civilization VI نظیر دیپلماسی و تحقیق و توسعه نیز مشاهده کرد. به بیان دقیق تر اگر چه هنوز هم می توان بر روی توسعه دادن تمدن خود از طریق برقراری دیپلماسی با کشور های همسایه و برقراری اتحاد با آن ها در بازی Civilization VI حساب فراوانی باز کرد، اما در عین حال آن دسته از علاقه مندان به مجموعه بازی های Civilization که به برقراری صلح و روابط دوستانه با سایر تمدن ها در گیم پلی نسخه های مختلف از این مجموعه اهمیت فراوانی می دهند باید به این نکته توجه داشته باشند که در بازی Civilization VI رفتار بسیاری از شخصیت های برجسته و نام آشنای تاریخی بر اساس ویژگی ها و خصوصیات رفتاری آن ها در دنیای واقعی طراحی شده است. به عنوان مثال اگر شما در دوره ای معاصر با دوره ی تاریخی چنگیز خان مغول روزگار بگذرانید و در پی ایجاد روابط دوستانه با همسایگان خود در بازی Civilization VI باشید، (به دلیل روحیه ی خاص و مبارزه طلب چنگیز) نباید حساب چندانی بر روی موفقیت این گونه روابط مبتنی بر مذاکره و گفتگو با چنگیز مغول باز نمایید. البته دیپلماسی تنها یکی از راه هایی است که می توان از طریق آن تمدن خود در بازی Civilization VI را رونق و استحکام بخشید. در واقع علاوه بر این پارامتر، یکی دیگر از راه های پیش روی بازیباز برای توسعه بخشیدن به سرزمین های تحت سلطه ی خود در بازی Civilization VI بهره گیری از تکنولوژی های جدید و پیشرفت در این زمینه است. به بیان دقیق تر یکی از بهترین راه هایی که تجربه کنندگان بازی Civilization VI می توانند از طریق آن تمدن خود را در طول تجربه ی این بازی گسترش بخشند دست یابی به پیشرفت های تکنولوژیک است. به منظور انجام هر چه سریع تر این هدف بازیبازان می توانند به کشف مو شکافانه ی محیط پیرامون خود به منظور یافتن فرهنگ های تازه بپردازند و با ارتقا بخشیدن توان تکنولوژیک خود حرف های تازه ای برای گفتن در میان تمدن های رقیب داشته باشند.

 

Civilization VI

در هر حال پیشرفت های بازی Civilization VI نسبت به نسخه های پیشین این مجموعه به آن حدی بوده است که این بازی بتواند در نمایشگاه E3 امسال توجه بسیاری از حضار و منتقدان را به خود جلب نماید و نام خود را به عنوان بهترین بازی این نمایشگاه در سبک استراتژی و همچنین بهترین بازی پلتفرم PC مطرح سازد. گفتنی است که بازی Civilization VI در تاریخ 21 اکتبر سال جاری میلادی برای پلتفرم مقصد خود یعنی کامپیوتر های خانگی منتشر خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.