First Look at Dishonored 2

 

بازی Dishonored بی شک یکی از بهترین IP های جدید نسل گذشته بود که با گیم پلی چند لایه و داستان خوب خود توانست بسیاری از علاقه مندان به عناوین مخفی کاری را به یاد نسخه های کلاسیک از سری Thief (به خصوص عنوان نخست از این مجموعه) بیاندازد. علاقه مندان به بازیDishonored  در نمایشگاه E3 سال گذشته و در نخستین کنفرانس اختصاصی شرکت Bethesda در تاریخ نمایشگاه E3 شاهد معرفی نسخه ی دوم از این بازی جذاب بودند. با این حال سال گذشته بازی Dishonored 2 تنها به علاقه مندان این بازی معرفی شد و هیچ جزییات خاصی از گیم پلی آن (سوای برخی کلیات) در اختیار هواداران دنیای بازی های کامپیوتری قرار نگرفت. بر این اساس چشم انتظاران این بازی یک سال به انتظار نشستند تا شاید بتوانند در نمایشگاه E3 امسال اطلاعات تازه ای از جزییات بازی محبوب خود کسب نمایند. انتظاری که در نمایشگاه E3 2016 و در کنفرانس اختصاصی شرکت Bethesda شاهد برآورده شدن آن بودیم.

 

 

بازی تاج و تخت: نخستین نگاه به بازی Dishonored 2

 

در بخش پایانی کنفرانس اختصاصی شرکت Bethesda در نمایشگاه E3 امسال علاقه مندان به بازی Dishonored 2 توانستند نمایشی نسبتاً خوب و پر جزییات را از بازی محبوب خود به تماشا بنشینند و همراه با کارگردان اصلی این بازی یعنی هاروی اسمیت با بخش هایی از گیم پلی بازی Dishonored 2  آشنا شوند. به منظور طراحی داستان بازی Dishonored 2 سازندگان این اثر پایان کم خشونت به تصویر کشیده شده در بازی Dishonored را مد نظر قرار داده اند. پایانی که طی آن شاهد نجات یافتن امیلی به دست پدر واقعی اش یعنی کوروو و نشستن او بر تخت فرمانروایی به جای مادر کشته شده اش شاهزاده خانم یاسمین کالدوین بودیم. با این حال در ابتدای بازی Dishonored 2 شاهد به وقوع پیوستن توطئه ای هستیم که طی آن امیلی (که اکنون با گذشت 15 سال از وقایع بازی نخست به دختری 25 ساله تبدیل شده است) دیگر بر تخت سلطنت تکیه نزده و تاج درخشان فرمانروایی او توسط تعدادی از بد خواهانش غصب می شود. این جاست که امیلی و پدرش کوروو بار دیگر به اصل خود باز می گردند و به کمک توانایی های Assassin محور شان و همچنین قابلیت های جادویی ویژه ای که به لطف فرد مرموزی به نام بیگانه از وجود آن ها برخوردارند در پی بازپس گیری تاج و تخت بر حق امیلی بر می آیند.

 dishonored2

 

در واقع این همکاری دو جانبه موجب حضور هم زمان پدر و دختر به عنوان قهرمانان اصلی بازی Dishonored 2 می شود و به بیان بهتر طی انجام مراحل بازی Dishonored 2 امکان انتخاب هر دو شخصیت اصلی این بازی یعنی امیلی و کوروو وجود دارد؛ اما نکته آن جاست که در طول بازی Dishonored 2 تنها می توان از حضور یکی از این دو شخصیت اصلی بهره برد و این دو تن به شکل هم زمان (یا حتی نوبتی) در مراحل مختلف بازی Dishonored 2 حضور نخواهند داشت. به بیان دقیق تر پس از انجام بخش ابتدایی این بازی که حکم آشنایی بازیباز با محیط کلی بازی Dishonored 2 را دارد و تنها توسط امیلی قابل انجام است، امکان انتخاب از میان دو شخصیت اصلی امیلی و پدرش کوروو به بازیباز داده می شود و در صورت انتخاب یکی از این دو تن، شخصیت دوم تا پایان این بازی دیگر قابل انتخاب نخواهد بود. با این حال از آن جایی که هر کدام از دو شخصیت اصلی بازی Dishonored 2 داستان این بازی را از زاویه ی دید خود روایت می کنند و گذشته از آن توانایی های کاملاً متفاوتی هم نسبت به یکدیگر دارند، برای آگاهی یافتن از تمامی زیر و بم بازی Dishonored 2 باید این بازی را حداقل دو بار به اتمام رساند (یک بار توسط امیلی و بار دیگر با کوروو). امری که مسلماً علاقه مندان به این بازی را برای مدتی طولانی تری نسبت به نسخه ی پیشیم این مجموعه سرگرم خواهد ساخت. چرا که بنا بر گفته های کارگردان اصلی بازی Dishonored 2 یعنی آقای هاروی اسمیت به پایان رساندن بازی Dishonored 2 با توجه به این که تجربه کنندگان این اثر تا چه حد در محیط این بازی به کند و کاو پرداخته و به انجام ماموریت های جانبی می پردازند، چیزی ما بین 12 تا 18 ساعت به طول می انجامد و مسلماً با توجه به حضور دو شخصیت اصلی در این بازی، زمان مذکور می تواند به دو برابر رقم یاد شده تبدیل گردد. و این در حالی است که به پایان رساندن بازی نخست یعنی Dishonored تنها ما بین 8 تا 12 ساعت به طول می انجامید.   

 dishonored-2

به منظور طراحی محیط بازی Dishonored 2 به شکل دلخواه، سازندگان این اثر به سراغ طراحی یک موتور گرافیکی اختصاصی برای ساخت این بازی رفته اند. موتوری به نام Void Engine که بر اساس توانایی های نسخه ی پنجم از موتور گرافیکی اختصاصی استودیو id Software یعنی id Tech 5 شکل گرفته است. از جمله ویژگی های این موتور گرافیکی که در نمایش E3 بازی Dishonored 2 نمود قابل توجهی داشت سیستم نور پردازی به کار رفته در آن بود که جلوه ای دو چندان به محیط های روشن و اکثراً آفتابی این بازی بخشیده بود

 

مسلماً یکی از دلایل مهمی که موجب افزایش زمان بازی Dishonored 2 نسبت به بازی Dishonored  می گردد گسترده تر بودن محیط کلی این بازی نسبت به نسخه ی پیشین این مجموعه است. از دلایل اصلی این امر می توان به رخ دادن رویداد های بازی Dishonored 2 در مکانی کاملاً متفاوت نسبت به بازی Dishonored 2 اشاره کرد. در واقع رویداد های داستانی بازی Dishonored 2 دیگر در شهر آفت زده و محزون دانوال رخ نمی دهد. بلکه این بار شاهد رخ دادن وقایع داستانی بازی Dishonored 2 در شهر جنوبی کارناکا هستیم که در واقع بخش مرکزی جزیره ی سرکُنوس به شمار می رود و به جواهر جنوب شهرت دارد. شهری که به دلیل معماری زیبا، هوای گرم و غذا های خوش طعمش شهرت دارد و چه به لحاظ طول و عرض و چه به لحاظ ارتفاع محیط گسترده تری را به منظور انجام ماجراجویی های کوروو و امیلی در اختیار بازیباز قرار می دهد. البته بازی Dishonored 2 هم همانند عنوان پیشین این مجموعه یک بازی Open World محسوب نمی شود. اما با این حال این بازی محیط گسترده ای را همراه با آزادی عمل فراوان در اختیار بازیباز قرار می دهد که برای جا به جایی در دل آن بارگذاری های بسیار اندکی صورت خواهد گرفت. اگرچه شهر کارناکا بر خلاف شهر دانوال از هجوم موش های جونده و آفت زا در امان مانده است، اما در عوض شاهد مبتلا بودن مردمان این شهر به آفت دیگری به نام پشه های خون خوار هستیم که خود سبب ساز بروز مشکلات فراوانی شده است. گذشته از آن هر از گاه شاهد وزیدن طوفان شن در نقاط مختلف این شهر خواهیم بود که حتی می تواند گیم پلی این بازی را دستخوش تغییر سازد. در واقع شهر کارناکا شهر باد خیزی به شمار می رود و در صد بالایی از منابع انرژی این شهر توسط آسیاب های بادی تامین می شود. آسیاب هایی که گاه بازیباز به فرا خور داستان این بازی ناچار به از کار انداختن آن ها خواهد بود. 

 dishonored

 

اساس گیم پلی بازی Dishonored 2 در مجموع بر همان پایه های آشنای بازی Dishonored بنا نهاده شده است. به این معنی که در طول مراحل مختلف این بازی نیز همانند بازی Dishonored علاوه بر انجام تمامی مراحل پیش رو به شکل کاملاً مخفیانه (و بدون کشتن حتی یک نفر) می توان آن ها را به شکل رویارویی مستقیم و با نهایت خون و خونریزی نیز به انجام رساند. در واقع درست همانند بازی Dishonored تصمیمات اتخاذ شده توسط بازیباز در طول مراحل مختلف بازی Dishonored 2 هم بر نتایج نهایی به دست آمده و نحوه ی شکل گیری پایان این بازی تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. البته توانایی های جدید امیلی (نظیر توانایی ویژه ای که توسط آن می توان محیط این بازی را در طول زمان حال و گذشته مورد جستجو قرار داد) و قابلیت های بهبود یافته ی شخصیت کوروو از جمله مواردی هستند که در کنار تغییر لوکیشن اصلی بازی Dishonored 2 جزو تغییرات مهم این بازی نسبت به نسخه ی پیشین آن به شمار می روند. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بازی Dishonored 2 در تاریخ 11 نوامبر سال جاری میلادی در اختیار دارندگان سه پلتفرم کامپیوتر های خانگی ، اکس باکس وان و پلی استیشن 4 قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.