First Look at Final Fantasy XV

از جمله عناوینی که در نمایشگاه E3 امسال حضور بسیار پر رنگ و موفقی داشتند می توان به تازه ترین نسخه از مجموعه بازی های فاینال فانتزی یعنی بازی Final Fantasy XV اشاره کرد. اثری که گوشه هایی از دنیای آن در هر دو کنفرانس اختصاصی سونی و مایکرو سافت در نمایشگاه E3 امسال به نمایش در آمد و علاوه بر آن سایر نکات تکمیلی مربوط به این بازی هم در سایر بخش های نمایشگاه E3 2016 در معرض دید علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار گرفت. بر این اساس ما هم در مطلب پیش رو نگاهی به زیر و بم بازی Final Fantasy XV خواهیم داشت.

بازی Final Fantasy XV را به لحاظ پیشینه و سرنوشت نهایی آن می توان تا حد فراوانی به بازی The Last Guardian شبیه دانست. در واقع هر دوی این بازی ها حدود یک دهه قبل بود که برای نخستین بار به علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری معرفی شدند و در ابتدا قرار بود آثاری کاملاً انحصاری برای کنسول نسل هفتمی پلی استیشن 3 باشند. به هر حال چرخ روزگار به گونه ای چرخید که هر دوی این عناوین (که فرآیند تولید آن ها حتی تا مرز کنسل شدن هم پیش رفت) در نهایت عاقبت به خیر شوند و پس از گذشت یک دهه بالاخره مهمان پلتفرم های نسل هشتمی گردند. البته یکی از تفاوت های مهم بازی Final Fantasy XV (که در ابتدا قرار بود با نام Final Fantasy Versus XIII برای کنسول پلی استیشن 3 منتشر گردد) با بازی The Last Guardian در این است که نسخه ی جدید از سری فاینال فانتزی در نهایت اثری انحصاری برای کنسول خانگی سونی باقی نماند و بر خلاف اثر شاخص و مورد انتظار فامیتو اوئدا قرار است یک بازی چند پلتفرمی باشد.

 

 Final Fantasy XV

 

داستان بازی Final Fantasy XV (همانند تمامی عناوین این مجموعه) در دنیایی خیالی رخ می دهد؛ با این تفاوت که دنیای به تصویر کشیده شده در بازی Final Fantasy XV بیش از نسخه های پیشین این مجموعه به دنیای واقعی که ما در آن روزگار می گذرانیم شباهت دارد. دنیایی که با نام Eos شناخته می شود و ملیت های مختلفی (که خود نژاد های گوناگونی را در بر می گیرند) ساکنان آن را تشکیل می دهند. رویداد های موجود در داستان بازی Final Fantasy XV بیش از تمرکز بر سایر ساکنان حاضر در دنیای Eos دو ملت Lucis و Niflheim را در بر می گیرد. دو ملتی که درگیر نزاع و کشمکشی بسیار جدی بر سر تصاحب یک کریستال منحصر به فرد هستند که قدرتی قابل توجه را برای دارندگان آن به ارمغان می آورد. شی با ارزشی که در اصل متعلق به سرزمین Lucis است اما ساکنان سرزمین Niflheim با آغاز جنگ و یورش به سرزمین Lucis آن را تصاحب کرده و موجب افزایش بحران موجود در سرزمین Eos می شوند. در واقع بحران موجود در سرزمین Eos قرار بود بر اساس پیمان منعقد شده میان ملت های گوناگون ساکن این سرزمین که مهم ترین بند موجود در آن ازدواج شاهزاده ناکتیس از سرزمین Lucis با شاهزاده خانم لونافریا از سرزمین Tenebrae بود از بین برود؛ اما ساکنین سرزمین Niflheim با یورش به سرزمین Lucis و تصاحب دارایی با ارزش این سرزمین (همان کریستال یاد شده) بر شدت بحران مذکور افزوده و آن را وارد فاز جدیدی کرده اند. بر این اساس در بخش آغازین بازی Final Fantasy XV شاهزاده ناکتیس همراه با تعدادی از دوستان خود راهی دشت و بیابان می شود تا با از میان برداشتن دشمنان مختلف موجود در سرزمین Lucis میراث آبا و اجدادی خود را از مهاجمان به این سزمین پس بگیرد.

 Final Fantasy XV

 

از جمله مهم ترین ویژگی های دنیای بازی Final Fantasy XV می توان به محیط Open World آن اشاره کرد. محیطی که کاملاً قابل جستجو بوده و از مناطق مختلفی نظیر بخش های قابل سکونت در کنار نقاطی با پوشش گیاهی گوناگون تشکیل شده است. یکی از نکات جالب توجه بازی Final Fantasy XV این است که می توان محیط وسیع و پهناور آن را سوار بر چوکوبو ها زیر پا گذاشت (علاقه مندان به سری فاینال فانتزی به طور حتم با چوکوبو ها آشنا هستند). البته علاوه بر این پرندگان سریع و دوست داشتنی که برای سواری گرفتن از آن ها باید آن ها را از محل های مشخصی اجاره کرد، ناکتیس و دوستانش از یک اتومبیل مجهز و پیشرفته به نام رگالیا هم برای جابجایی در طول محیط بازی Final Fantasy XV استفاده می کنند. اتومبیلی که علاوه بر امکان رانندگی با آن توسط ناکتیس و برخی از اعضای گروه همراه او، به شکل خودکار هم می تواند در طول جاده ها به حرکت در بیاید. جالب این جاست که در صورت پیشروی در مراحل بازی Final Fantasy XV شاهزاده ناکتیس و دوستانش این قابلیت را خواهند یافت تا رگالیا را به یک هواپیما تبدیل سازند و به شکل هوایی بر فراز دنیای یک پارچه ی بازی Final Fantasy XV به پرواز در آیند.

 Final Fantasy XV

 

از دیگر ویژگی های قابل توجه گیم پلی بازی Final Fantasy XV می توان به وجود چرخه ی پایدار روز و شب و همچنین آب و هوای پویا در این بازی اشاره کرد. خصوصیاتی که بر گیم پلی بازی Final Fantasy XV بسیار تاثیر گذار خواهند بود. به عنوان مثال در طول شب و روز (هر 24 ساعت شبانه روز در دنیای بازی Final Fantasy XV به اندازه ی یک ساعت در دنیای واقعی به طول می انجامد) تعداد دشمنان و نوع آن ها در محیط این بازی تغییر خواهد کرد و بازیباز ناچار به اتخاذ استراتژی های متفاوتی برای جستجوی محیط بازی Final Fantasy XV در طول شب و روز خواهد بود. گذشته از آن بخش مهمی از گیم پلی بازی Final Fantasy XV بر امر کمپ زدن در طول محیط این اثر تمرکز خواهد داشت. در واقع شاهزاده ناکتیس و دوستان او (که اعضای تیم مبارزه ی این بازی را تشکیل می دهند) به منظور افزایش کارایی خود در طول مبارزات این بازی ناچار به اتراق در نقاط دنج موجود در نقشه و استراحت کردن به منظور تجدید قوا هستند. به عبارت بهتر اگر بازیباز در طول شبانه روز به کمپ زدن و انجام استراحت نپردازد، کارایی مبارزاتی اعضای تیم تحت سرپرستی او در بازی Final Fantasy XV تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت و ارتقا یافتن تراز مهارت های ناکتیس و سایر اعضای تیم آن گونه که باید به درستی انجام نمی گیرد. بنا بر این در طی هر شبانه روز بازیباز ناگزیر از زدن کمپ و انجام استراحت به منظور تجدید قوا خواهد بود.

 Final Fantasy XV

 

سیستم مبارزاتی بازی Final Fantasy XV اکنون بیش از هر زمان دیگری حالت هم زمان به خود گرفته است و ساختار نوبتی چندانی در آن مشاهده نمی شود. تمامی دشمنان حاضر در محیط این بازی قابل مشاهده هستند و پس از نزدیک شدن به آن ها و فعال شدن حالت تمایل برای مبارزه (که بازیباز قادر به گریز از آن در زمانی بسیار کوتاه خواهد بود) مبارزه آغاز می شود (البته مبارزات بازی Final Fantasy XV در همان محیط اصلی این بازی به وقوع می پیوندد و بر خلاف بسیاری از عناوین سری فاینال فانتزی محیط جدا گانه ای برای انجام آن ها در طول این بازی وجود نخواهد داشت). از سوی دیگر فرمان های مبارزاتی بازی Final Fantasy XV (که مواردی نظیر حمله، دفاع یا استفاده از جادو را در بر می گیرند) بر اساس دکمه های موجود در کنترلر تعریف شده اند و به راحتی در حین انجام مبارزات قابل انتخاب خواهند بود. در واقع حین مبارزات بازی Final Fantasy XV ، بازیباز امکان حرکت آزادانه در طول محیط این بازی را خواهد داشت و حتی برخی حرکات ویژه نیز برای غلبه بر رقبا طراحی شده اند که حالتی شبه QTE محور دارند. 

 

 Final Fantasy XV

در بازی Final Fantasy XV امکان انجام مبارزات هیجان انگیز با دشمنان بسیار سر سخت و غول پیکری وجود دارد که طی برگزاری کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 شاهد به تصویر کشیده شدن نمونه ای از آن ها توسط سازندگان این بازی بودیم

 

البته ویژگی های مختلف موجود در گیم پلی بازی Final Fantasy XV موارد فراوان و بسیار گسترده ای را در بر می گیرد که برای اشاره به تمامی آن ها نیاز به نگارش مطلب مفصل و ویژه ای در این زمینه خواهد بود. به عنوان مثال می توان به امکان تعویض اسلحه های مختلف در فواصل زمانی میان مبارزات اشاره کرد و همچنین مواردی نظیر امکان اتراق کردن در هتل ها و مسافر خانه های موجود در شهر ها به جای کمپ زدن در دشت و بیابان (که البته نا گفته پیداست که این امر هزینه هایی را هم برای بازیباز در بر خواهد داشت). در هر صورت بازی Final Fantasy XV پس از مدت ها سکوت از پرده بیرون آمده است تا با قابلیت های مختلف خود (که در این متن به برخی از آن ها اشاره شد) نظر هواداران مجموعه بازی های قدیمی و محبوب فاینال فانتزی را به شکل ویژه ای به سمت خود جلب نماید. بر اساس اعلام ناشر و سازنده ی این اثر یعنی شرکت اسکویر انیکس بازی Final Fantasy XV در تاریخ 30 سپتامبر سال جاری میلادی برای دو کنسول اکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر خواهد شد. ضمن این که به نظر می رسد مشتاقان انجام بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم کامپیوتر های خانگی نیز می توانند نسبت به ملاقات با این بازی بر روی پلتفرم محبوب خود کاملاً امیدوار باشند.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.