Batman - The Telltale Series Review

 

بتمن، یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین ابر قهرمانان دنیای کمیک است. بروس وین، معروف ترین شخصی است که لباس شوالیه سیاه را بر تن کرده و همه او را به عنوان فردی که شنل بتمن را بر تن می کند می شناسند. اما واقعیت این است که برای مخاطب، مهم نیست که شخص پشت نقاب بتمن چه کسی است، او فقط و فقط می خواهد که شوالیه سیاه را در حال مبارزه با دشمنانش ببینند. شاید به همین دلیل هم هست که بسیاری از نویسندگان، چندان به بروس وین نمی پردازند. اگر دقت کنید اکثر داستان های مربوط به بیلیونر گاتهام، کلیشه ای اند و تنها دغدغه های داشتن هویتی دوگانه را به تصویر می کشند. اما استودیو Telltale تصمیم گرفته که به شکل دیگری به بتمن نگاه کند. این استودیو تلاش کرده که اهمیت بروس وین را هم به اندازه بتمن بالا ببرد.

پیش از هر چیزی، باید تمامی ذهنیت های قبلی تان را از دنیای بتمن و شخصیت هایش کنار بگذارید، زیرا که دانسته های شما از این شخصیت ها، به شما خیانت خواهند کرد. Telltale داستان و پیش زمینه بسیاری از این شخصیت ها را از نو نوشته، به گونه ای که هویت آن ها در این بازی، کاملا متفاوت با شخصیت شان در دیگر داستان های بتمن است.

تمامی ذهنیت های تان را از دنیای بتمن و شخصیت هایش کنار بگذارید، زیرا که دانسته های شما از این شخصیت ها، به شما خیانت خواهند کرد

 

Batman - The Telltale Series

 

البته فکر نکنید که تنها شخصیت های نه چندان مطرح دنیای بتمن دست خوش تغییر شدند. Telltale هیچ ابایی از دگرگون کردن هویت شناخته شده ترین دشمنان بتمن هم نداشته. برخی از شخصیت ها، از نظر ظاهری آن قدر تغییر کرده اند که دیگر از نسخه کلاسیک شان قابل تشخیص نیستند. بسیاری دیگر هم که در ظاهر شبیه به نظیر شان در دیگر آثار اقتباسی می نمایند، رفتاری متفاوت از خود نشان می دهند.

 

 Batman - The Telltale Series

 

داستان بازی Batman - The Telltale Series در اوایل دوران کار بتمن روی می دهد. زمانی که هنوز هاروی دنت تبدیل به تو فیس نشده، دشمنی میان بتمن و پنگوئن شکل نگرفته و جوکر پا به عرصه نبرد نگذاشته. Telltale سعی کرده که ریشه داستان برخی از این شخصیت ها را روایت کند و انصافا هم به خوبی از عهده این وظیفه بر آمده. اما این ریشه های داستانی، لزوما مشابه با نظیرشان در کمیک ها نیستند. البته شاید ایجاد تغییر در شخصیت ها چندان به مذاق طرفداران پر و پا قرص بتمن خوش نیاید، اما حقیقت این است که شخصیت ها بسیار خوب از آب درآمده اند! حتی به جرات می توان گفت که برخی از شخصیت ها در این بازی، از نظیر شان در دیگر اقتباس ها به مراتب بهتر به تصویر کشیده شده اند. جدا از این ها، دیدن شخصیت های دنیای بتمن در لباس و فرمی جدید، جذابیت خاص خود را دارد.

این بازی هیچ اهمیتی به کلیشه هایی که چندین دهه در مدیوم ها دست نخورده باقی مانده اند نمی دهد.

شجاعت Telltale در دگرگون کردن شخصیت ها، باعث شده که عنوان این استودیو از دیگر آثار اقتباسی متفاوت باشد. این بازی اصول ثابت دنیای بتمن را را کنار گذاشته، داستان خود را روایت می کند و هیچ اهمیتی به کلیشه هایی که چندین دهه در مدیوم ها دست نخورده باقی مانده اند نمی دهد. حتی Telltale در ریشه داستانی بروس وین هم دست برده. پدر و مادر بروس وین همواره همانند قدیسان بوده اند، اما در این عنوان حقیقت افشا می شود و بروس پی می برد که پدر و مادرش هم یک مشت جانی بوده اند که دست کمی از خلاف کاران شناخته شده گاتهام نداشته اند. در واقع یکی از ستون های داستانی بازی، تلاش بروس وین برای کنار آمدن با این حقیقت است.

 

Batman - The Telltale Series

 

به لطف بستری که Telltale ایجاد کرده، داستان بازی Batman - The Telltale Series لحظات غیر منتظره و شگفت انگیزی دارد و می تواند مخاطب خود را غافل گیر کند. شما انتظار دارید که شخصیت ها مطابق با شناختی که از آنان دارید رفتار کنند، اما آن ها بار ها و بار ها شما را غافل گیر می کنند. البته این به معنی غیر قابل پیشبینی بودن داستان بازی نیست. پس از این که بازیکن به خوبی با هر شخصیت آشنا شد و خود را با روند بازی انطباق داد، روند داستانی بازی قابل حدس زدن می شود، اما نه در حدی که لذت روایت بازی خدشه دار شود. شخصیت منفی اصلی این عنوان را می توان یکی از بهترین شخصیت های جدید معرفی شده به دنیای بتمن دانست. این شخصیت با یک پیچش داستانی متحیر کننده به بازیکن معرفی می شود و دلایل دشمنی اش با بتمن هم کاملا ملموس و قابل باور است. اضافه کردن شخصیتی جدید به دنیای اشباح شده بتمن کار چندان آسانی نیست، ولی Telltale با سر بلندی از پس انجام این کار بر آمده.

Telltale توانسته بالانس خوبی را در گیم پلی بازی ایجاد کند تا روند بازی یکنواخت و خسته کننده نشود.

با هدف قرار دادن بروس وین در کانون تمرکز، گیم پلی به خوبی میان بروس و بتمن تقسیم شده. در مقاطعی از بازی، بازیکن کنترل بتمن را به دست می گیرد و مسائل و مشکلات را به کمک نیروی فیزیکی این قهرمان حل می کند. اما گاهی هم لازم است که از در دیپلماسی وارد شد و این جا است که پای شخصیت سیاسی بروس وین به میان می آید. Telltale توانسته بالانس خوبی را در گیم پلی بازی ایجاد کند تا روند بازی یکنواخت و خسته کننده نشود.

 

Batman - The Telltale Series

 

یکی از القاب بتمن، بهترین کارگاه جهان است. برای نشان دادن این وجه از این قهرمان، Telltale سعی کرده که با یک سری پازل ذهن بازیکن را به چالش بکشد. این پازل ها که اغلب به فرم بررسی صحنه های جرم و پیدا کردن رابطه بین یک سری موجودیت اند، بسیار ساده طراحی شده اند و ابدا ذهن بازیکن را به چالش نمی کشند.

Telltale با پیاده سازی یک سری پازل بسیار ساده و پیش پا افتاده، پتانسیل پارل ها و معما ها را به هدر داده.

حتی بازیکن می تواند با امتحان کردن تمامی حالات ممکن، در زمان کمی جواب پازل ها را بدست بیاورد. در واقع پتانسیل این بعد از گیم پلی، خیلی بیشتر از این ها بود، ولی Telltale با پیاده سازی یک سری پازل بسیار ساده و پیش پا افتاده، این پتانسیل را به هدر داده. گیم پلی صحنه های اکشن هم به صورت دکمه زنی است. این صحنه ها به نوبه خود بسیار خوب کار شده اند و از آن جایی که تعادل خوبی در گیم پلی بازی وجود دارد، صحنه های دکمه زنی ملال آور و یکنواخت نمی شوند. اما متاسفانه برخی از صحنه های مبارزه از پیش تعیین شده هستند و حتی اگر بازیکن موفق به فشردن دکمه ی خواسته شده نشود، جریمه نمی شود و تغییری در روند بازی صورت نمی گیرد! به همین دلایل جذابیت صحنه های اکشن و اهمیت آن ها به مرور برای بازیکن کمرنگ می شود.

 

Batman - The Telltale Series

 

گرافیک فنی بازی Batman The Telltale Series تفاوت چندانی با دیگر آثار Telltale ندارد و طراحی کمیک مانندی دارد، اما عجیب است که همین گرافیک پیش و پا افتاده به سختی روی قوی ترین رایانه های شخصی اجرا می شود! مشکلات فراوان نسخه پی سی این عنوان به تجربه بازیکن لطمه وارد کرده. نرخ فریم در بسیاری از صحنه ها کاهش می یابد و حتی به صفر هم می رسد، صدا و تصویر گاها نا هماهنگ می شود و اجرای بازی ممکن است کاملا متوقف شود!

 

 

جمع بندی

 

بتمن Telltale کاملا با آن چه که از شوالیه سیاه گاتهام انتظار دارید متفاوت است. اما این بدین معنی نیست که Telltale در به تصویر کشیدن این قهرمان ناموفق بوده، اتفاقا کمی فاصله گرفتن از کلیشه ها و نگاه کردن به این قهرمان محبوب از پرسپکتیوی دیگر، داستان بسیار جذابی را رقم زده. بتمن را می توان از بازی های خوب Telltale دانست. روایت درگیر کننده ای دارد و از تب و تاب نمی افتد، داستانش هم برای همه مخاطبین، چه آن هایی که به دنیای بتمن اشراف کامل دارند و چه آن هایی که فقط نام او را شنیده اند جذاب است. اگر به دنبال یک داستان رمز آلود و درگیر کننده هستید و علاقه زیادی به قهرمانان کتاب های مصور و به طور کل بتمن دارید، توصیه می کنیم که این عنوان را تجربه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.