نقد و بررسی بازی Civilization VI

افشین دوشنبه 10 آبان 1395 - 20:52
نقد و بررسی بازی Civilization VI
Civilization VI Review

 

در حالی که تنوع در لیست بازی های سال میلادی موج می زند بازی های استراتژی اخیر روحی تازه به این سبک و صنعت بازی سازی دمیده اند. با عرضه تازه ترین نسخه سری Civilization بار دیگر زمان آن رسیده تا پا در کفش سران تاریخ گذاشته و تمدنی مقاوم در برابر آزمون زمانه بسازیم. هدایت تمدن های تاریخی همانند مهره های شطرنح در پس دوره های مختلف تاریخ یکی از سرگرمی های قدیمی و بزرگ هواداران بازی های رایانه ای است. موفقیت محتویات افزودنی نسخه پنجم این سری سبب شد تا سازندگان آن ساخت نسخه بعدی را به دست گرفته و بسیاری از مکانیک های محصولاتشان در نسخه ششم نیز دیده شود. یکی از شعار های بزرگ سازندگان در حین ساخت بازی تلاش برای ایجاد تنوع در راه های انجام بازی بود. حال زمان آن رسیده تا ببینیم آیا سازندگان به هدف خود رسیده اند یا خیر.

Civilization VI با صدای گرم بازیگر معروف Sean Bean آغاز می شود که راوی اصلی این نسخه است (معروف ترین راوی این سری تا کنون به احتمال مرحوم Leonard Nimoy بود) و در ادامه این موسیقی دلنواز و گاهی حماسی آهنگ ساز موفق Geoff Knorr است که شما را در بازی های زمان بر این سری (و همچنین به احتمال بارگذاری های طولانی) همراهی  و همزمان با گسترش تمدنتان تغییر می کند.

پتانسیل بالایی در سیستم Agenda وجود دارد گرچه پیاده سازی کنونی آن چندان دلچسب نیست

از اولین بهبودهای موجود در Civilization VI می توان به تعداد بیشتر شخصیت های تاریخی در این بازی اشاره کرد. در میان سران تاریخی بازی تنها گاندی بخاطر شخصیت خاصش که ناشی از یک مشکل فنی بود شهرت یافته که در ادامه تبدیل به یک ویژگی شد و حال سعی شده تا به وسیله سیستم Agenda (اهداف) این ایده به همه شخصیت های موجود تعمیم داده شود. پتانسیل بالایی در سیستم Agenda وجود دارد گرچه پیاده سازی کنونی آن چندان دلچسب نیست و انتخاب های شما را محدود می کند. به طور مثال در صورت همسایگی با کلوپاترا به احتمال شما تنها دو راه در پیش رو دارید, یا از همان ابتدا سپاهی قدرتمند برای شگفت زده کردن وی ایجاد کنید یا با خشم سپاهش رو به رو شوید.

از اولین تغییرات ملموس می توان به جایگزینی سیستم سیاست های اجتماعی با سیستم درخت شهروندی, استفاده از سیستم Amenities برای مدیریت شادی شهروندان و تمرکز مجدد بر روی مدیریت شهر به شهر آن (به همراه کنترل رشد جمعیت با سیستم Housing) و همچنین تغییر نحوه استفاده از گروه های کارگری اشاره کرد که این بار به طور آنی فرآیند ساخت خود را انجام می دهند اما تنها به طور محدود می توان از آن ها استفاده کرد.

گشت و گذار همیشه جایگاه ویژه ای در امثال Civilization داشته و دارند و این بار حتی بیش از گذشته بر روی اهمیت آن تاکید شده است. بر اساس منابع مختلفی که در نقشه بازی Civilization VI پیدا خواهید کرد شانس فعال سازی یکی از مکانیک های جدید بازی به نام Eureka را دارید که برای سرعت بخشی فعالیت های درخت تحقیقات و درخت شهروندیتان طراحی شده است و حتی شانس فعال سازی آن با یافت برخی ویرانه های موجود در نقشه را نیز دارید.

همانند گذشته سعی شده تا مکانیک های موفق گذشته به همراه برخی بهبودها و مکانیک های جدید ارائه شوند

در ادامه شاهد تغییرات دیگری نیز نظیر ساخته شده جاده ها به صورت خودکار توسط تجار, بهبود سیستم ترویج دین و امثال آن اشاره کرد اما برای مختصر و مفید بودن نقد و بررسی بیشتر بر روی تفسیر مکانیک های جدید تمرکز شده است و در کل بسیاری از مکانیک ها برای هواداران طبق انتظار آشنا هستند از آنجایی که همانند گذشته سعی شده تا مکانیک های موفق گذشته به همراه برخی بهبودها و مکانیک های جدید ارائه شوند

بازگشت مجدد سیستم دولتی (یا Governments که در نسخه قبل غایب بود) به سبب درخت شهروندی و ترکیب آن با کارت های کاردانی (Policy) که توسط درخت شهروندی آزاد می شوند و تمرکز بر روی فاکتورهای موثر بر روی محدودیت استفاده از آن ها باعث شده تا راه های گوناگونی برای مدیریت آسان تمدن ها برای شما ارائه شده اند.

Civilization VI

در راستای نظم دهی به واحدهای ساختمانی مختلف و مدیریت زمین های تحت اختیارتان سیستم جدید محله ها (Districts) در این نسخه معرفی شده است و ساختمان های مختلف در محله های مختصشان ساخته می شوند. شاید اولین نکته ای که در این مورد باید به آن توجه کنید تعیین محل ساخت این محله هاست که وابسته به شرایط جغرافیایشان بازدهی متفاوتی دارند.

در حالی که با سیستم Agenda سعی شده تا به رفتار سران تاریخی جهت داده شود و هوش مصنوعی نیروهای پراکنده وحشی موجود در نقشه نیز نسبتا بهتر شده (حداقل این نیروها این بار تهدید بزرگتری نسبت به قبل هستند) اما متاسفانه هوش مصنوعی کلی بازی هنوز جای کار دارد و این مشکل تنها محدود به موارد عیان مثل اعلام جنگ های بیهوده توسط سران نیست بلکه در موارد ریزتری نیز دیده می شود. به طور مثال هوش مصنوعی بازی بجای در نظر گرفتن دارایی کنونی شما به محض اینکه درآمدتان منفی شود تمدنتان را ورشکسته می داند با اینکه با خرج اندکی از دارایی هایتان می توانید مشکل را حل کنید. هوش مصنوعی وحشیان اطرفتان قابل تقدیر است

Civilization VI

از لحاظ ظاهری این بار بر روی طراحی هنری کارتونی بیش از گذشته تکیه شده و بدین سبب سیستم مورد نیاز برای اجرا بازی چندان بالا نیست. گرافیک کنونی ممکن است حداقل برخی را به یاد بازی های موبایل بیاندازد گرچه به احتمال محتویات پردازشی موجود در دورهای میانی و پایانی بازی فراتر از حد توان تبلت های کنونی باشد و هواداران بازی های موبایل می توانند از سری Civilization Revolution لذت ببرند (گرچه از لحاظ کیفیتی لزوما توصیه نمی شود).

از طرفی دیگر خوشبختانه موتور گرافیکی جدید حتی بیش از گذشته از modding (محتویات و تغییراتی که کاربران می توانند ایجاد کنند و به همگان ارائه دهند) پشتیبانی می کند و بدین سبب حداقل برخی از مشکلات مثل برخی کاستی های واسط کاربری شاید توسط هواداران حتی سریعتر از انتظار حل شوند. همچنین سازندگان فرصتی برای تمرکز بر روی جزئیات تصویری شهرها و نقشه بازی پرداخته اند و این بار سازندگان سلیقه بیشتری در نمایش نواحی کشف نشده بر روی نقشه به خرج داده اند. همچنین این بار چرخه روز و شب به همراه امکان هدایت بهتر دوربین بازی به سبب موتور گرافیکی کنونی به بازی اضافه شده است.

Civilization VI

در حالی که برای بخش تک نفره فعلا سناریوی خاصی ارائه نشده هواداران می توانند از سه سناریو در بخش چند نفره لذت ببرند اما این بخش هم کاستی های خود را دارد مثل عدم فعال بودن Co-op (همیار شدن با سایرین) به علت مشکلات فنی و با دستکاری فایل های بازی می توانید آن را فعال کنید.

در حالی که درهای این سری به سوی تمامی تمدن ها و سران تاریخی, روایات و حتی افسانه های مرتبط باز است برخی تمدن ها تا کنون همیشه در بازی حضور داشته اند و برخی خیر. متاسفانه تمدن ایران کهن که تقریبا در تمامی نسخه ها بجز نسخه اول و Revolution 2 (بازی موبایل) حضور داشته این بار حداقل فعلا در دسترس نیست. البته سکاها که ایرانی تبار بودند برای اولین بار در این بازی حضور دارند که به نظر می آید در تاریخ با ایران کهن درگیری هایی داشته اند (البته احتمال عدم صحت برخی اطلاعات موجود در موردشان بیش از حد معمول است مثل روایتی مربوط به مرگ کوروش در نبرد با تیره ای از سکاها به نام ماساگت ها که ملکه شان در آن زمان یعنی تومیریس رهبر کنونی سکاها در این بازی است) و همچنین به نظر می آید آخرین درگیری مربوط به زمان اشکانیان باشد و مهرداد دوم موفق شد سکاهای سیستان را به فرمان خود در آورد. از چهره های ایرانی این نسخه می توان به رهبر این نسخه اعراب یعنی صلاح الدین عیوبی و خیام به عنوان یکی از دانشمندان این نسخه نام برد (که شاید به این دو محدود نشود).

Civilization VI

آن دسته که به عنوان تازه وارد می خواهند از این نسخه لذت ببرند می توانند از بخش تمرننی, راهنمایی های مختلف مشاور در طول بازی و صفحه جامع راهنما استفاده کنند گرچه باز هم برخی اطلاعات شاید به طور مفید و کامل در اختیار هواداران قرار نگرفته باشد.

تغییرات مختلف اشاره شده گسترش تمدن در این نسخه را نسبت به نسخه قبل آسان تر کرده (چه با ایجاد شهر و چه با اعلام جنگ) و در این راه بجای پرداخت پول به دولت شهرها برای دوستی با آن ها باید برایشان نماینده بفرستید و ماموریت درخواستیشان را انجام دهید. با گسترش تمدنتان مسلما مدیریت بخش های مختلفش دشوارتر می شود اما شاید این مدیریت جاسوس هایتان باشد که نسبت به نسخه قبل بیش از حد به چشم می آید و هر محله نیاز به جاسوس خود برای دفاع از اطلاعات و منابعش را دارد.

Civilization VI

نکات مختلف برای اشاره در این بازی بسیارند (مثل امکان قرار دادن نیروهای پشتیبانی در کنار نیروهای دیگر در یک بخش از زمین) اما به موارد اشاره شده برای اختصار اکتفا می کنیم اما با در نظر گرفتن اینکه این بازی نسخه ششم این سری است شاید زمان آن رسیده بود تا جهشی بزرگ در این سری رخ دهد گرچه محصول کنونی به برکت تغییرات ریز مختلف بسیار لذت بخش است و به احتمال حتی توان بیشتری از نسخه قبل در زنده نگاه داشتن نام این سری را دارد.

سخن پایانی

در نهایت با اینکه برخی از ایده های جدید می توانستند بهتر پیاده سازی شوند محصول کنونی بسیار لذت بخش است و پتانسیل بالایی برای بهبود دارد و به احتمال یقین بسیاری از مشکلات در آینده با محتویات جدید رفع می شوند (که البته توجیه مشکلات کنونی نیست). همچنین خوشبختانه در مقایسه با نسخه قبل در زمان عرضه محتویات یبشتری در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است و باز هم سازندگان موفق به ارائه محصولی لذت بخش شده اند که می تواند ساعت ها شما را میخکوب کند.

 

نویسنده: امیرحسین آتشزاد

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.