Dishonored 2 Review

 

سال 2012، استودیو Arkane با بازی Dishonored خوش درخشید. Dishonored عنوانی بود که به جای محدود کردن بازیکن به یک چارچوب مشخص و از پیش تعیین شده، قدرت تفکر او را با طراحی مراحل فوق العاده اش به چالش می کشید. این بازی با ارائه دنیایی عظیم و پر جزئیات، این فرصت را به بازیکنان می داد که از خلاقیت شان هر طور که مایلند بهره ببرند.

Dishonored 2 ادامه دهنده راه پدرش است. استودیو Arkane تلاش کرده که در عین حفظ و بهبود همان فرمول موفق بازی Dishonored، روحی تازه به این نسخه بدمد. وقایع این بازی، 15 سال پس از نسخه قبل رخ می دهد. دخترک داستان ما امیلی کالدوین، حالا به ملکه ای بدل گشته که هیچ شباهتی به یک مقام سلطنتی ندارد و بیشتر به یک قاتل شبیه می ماند. به هر حال پدر و محافظش، کوروو آتانو، شخصیت اصلی نسخه قبل، وی را این طور بار آورده.

در Dishonored 2، شما در نقش امیلی و یا کوروو بازی خواهید کرد. در واقع بازی این حق انتخاب را به شما می دهد که از بین این دو یکی را برگزینید. اما شما هیچ گاه قادر نخواهید بود که شخصیت تان را در طول بازی عوض کنید. هم امیلی و هم کوروو، قابلیت های ماورا الطبیعی منحصر به فرد خودشان را دارند. قابلیت هایی که از آن ها برای رسیدن به هدف شان بهره خواهند برد.

شیوه بازی با هر کدام از این دو شخصیت، کاملا با دیگری متفاوت است. این موضوع باعث شده که ارزش تکرار بازی Dishonored 2 به مراتب افزایش یابد، چرا که هر شخصیت از متد مخصوص به خودش برای پیشروی در مراحل استفاده می کند. شیوه، یا بهتر بگوییم شیوه های به انجام رساندن یک مرحله با امیلی، کاملا با آن چه که کوروو برای موفق شدن در وظایفش انجام می دهد، متفاوت است. همین ویژگی بازیکن را تشویق می کند که حداقل هر یک از شخصیت ها را یک بار هم که شده امتحان کند.

Dishonored 2
 

اما مشکلی که امکان انتخاب شخصیت ایجاد کرده، سلب هر گونه فرصت برای ایجاد یک رابطه قوی بین کوروو و امیلی است. پس از انتخاب شخصیت اصلی، ارتباط وی با شخصیت دیگر برای مدت مدیدی قطع خواهد شد. در حالی که این دو پدر و فرزند اند و رابطه میان این دو و تاثیری که اعمال شان بر روی این رابطه می گذارد می توانست در روند داستان بازی بسیار جذاب باشد. اما افسوس که این رابطه زیر سایه امکان انتخاب شخصیت گم شده و اثری هم از آن در طول بازی دیده نمی شود.

مشکلی که امکان انتخاب شخصیت ایجاد کرده، سلب هر گونه فرصت برای ایجاد یک رابطه قوی بین کوروو و امیلی است

یکی از مهم ترین و برترین المان های Dishonored، دنیای بسیار جذابی بود که به تصویر می کشید. وقایع Dishonored 2 در سرکونوس، بخش دیگری از امپراطوری رخ می دهد که در عین زیبایی، ذاتی پر هرچ و مرج دارد. همانند نسخه قبل، طراحی هنری Dishonored 2 فوق العاده است. سرکونوس به قدری زیبا طراحی شده که گویی هر نقطه اش داستانی برای تعریف کردن دارد. بار فضاسازی Dishonored را همین طراحی هنری بر دوش می کشد که باعث شده دنیایی بسیار منحصر به فرد شکل بگیرد، دنیایی که بازیکنان را غرق در خود می کند.

با وجود پتانسیل بالقوه ای که Dishonored به لطف دنیای فوق العاده اش دارد، اما داستانش بسیار ساده و پیش پا افتاده نوشته شده. مشکلی که اولین نسخه از سری Dishonored هم از آن رنج می برد. البته داستان Dishonored 2 به هیچ عنوان بد نیست، اما به خودی خود هیچ گاه بازیکنان را جذب نمی کند. در واقع داستان این بازی در بین سایر المان های آن گم می شود و از نظر کیفیتی هیچ گاه پا به پای آن ها پیش نمی رود. به همین دلیل هم بازیکنان به مرور اشتیاق خود را برای دنبال کردن داستان بازی از دست می دهد.

Dishonored 2

البته باز هم باید تاکید کنیم که داستان Dishonored 2 در برابر دنیای این عنوان، همانند قطره ای در برابر اقیانوس است. در دست نوشته ها و کتاب هایی که در گوشه و کنار بازی پیدا می شوند، می توان داستان هایی جمع و جور، اما مهمی را خواهند که به دنیای Dishonored عمق می دهند. این داستان ها گاها به پیشینه شخصیت های بازی هم ربط پیدا می کنند و به تئوری های مختلف و تامل برانگیزی دامن می زند. نویسندگان بازی سعی کرده اند به ازای هر سوالی که پاسخ می دهند، یک پرسش دیگر مطرح کنند تا این دنیا همواره حس مرموز بودن خود را حفظ کند.

Dishonored 2 را می توان به چندین و چند روش مختلف بازی کرد. می توانید بازی را به صورت کاملا مخفی کاری و بدون کشتن حتی یک نفر به اتمام برسانید، یا قادر اید درست همانند یک بازی کاملا اکشن با آن برخورد کنید و دمار از روزگار تک تک دشمنان تان در بیاورید. نکته مهم این جا است که بین این شیوه های بازی مختلف، از بعد گیم پلی تعادل بی نظیری وجود دارد. همه شان جذاب و سرگرم کننده اند و دشواری ها و آسانی های خودشان را دارند. با این حال کاملا با یکدیگر متفاوت اند. کافی است یک بار بازی را به صورت مخفی کاری به پیش ببرید و یک بار هم اکشن، آن گاه متوجه خواهید شد که دو عنوان کاملا متفاوت را تجربه کرده اید.

درست همانند Dishonored یک، پایان بازی از بعد داستانی به شیوه بازی کردن شما وابسته است و این موضوع گیمر را در هنگام برگزیدن نحوه بازی کردنش محدود می کند.

اما متاسفانه درست همانند Dishonored یک، پایان بازی از بعد داستانی به شیوه بازی کردن شما وابسته است. در واقع شما با اکشن بازی کردن و کشتن دشمنان تان، پایان بد بازی را خواهید دید، ولی اگر مخفی کاری پیشه کنید و جان دشمنان تان را نگیرید، با پایان خوب بازی مواجه خواهید شد. این موضوع گیمر را در هنگام برگزیدن نحوه بازی کردنش محدود می کند، زیرا که اگر وی می خواهد بازی را با بهترین پایانش به اتمام برساند، باید دور یک سری از جذاب ترین مکانیزم های اکشن بازی را خط بکشد. بهتر بود که شیوه به اتمام رسیدن بازی، بر اساس یک سری از معیار ها و انتخاب های داستانی مشخص می شد، نه بر اساس گیم پلی.

نکته کلیدی در طراحی مراحل Dishonored، روند کاملا غیر خطی آن ها است. در واقع هر مرحله زمین بازی ای است که ابزار و وسایل مختلفی را در اختیار بازیکن قرار می دهد و از او می خواهد که به هر شکلی که دوست دارد، بازی کند! همین اصل هم سرلوحه طراحی مراحل Dishonored 2 قرار گرفته و مراحل چه از نظر وسعت و چه از نظر جزئیات به مراحل از نسخه قبلی وسیع تر و بزرگ تر شده اند.

Dishonored 2

Dishonored دو از قابلیت ذخیره و بارگذاری سریع بهره می برد. به این معنی که می توانید در هر لحظه بازی را ذخیره کرده و در صورت تمایل، به آن نقطه بازگردید. اما این ویژگی صرفا برای تصحیح اشتباهات سهوی نیست، بلکه بیشتر برای انجام آزمایش های عمدی است، زیرا همان طور که گفتیم Dishonored 2 یک زمین بازی است! در هر لحظه دوست دارید که چیز جدیدی را امتحان کنید. مایلید که ابزار و قابلیت های تان را در موقعیت های مختلف بسنجید و کارایی آن ها را بیازمایید. نباید از به کار گرفتن خلاقیت تان در Dishonored 2 بترسید، زیرا که خود بازی شما را انجام اعمال خلاقانه دعوت می کند!

هر مرحله زمین بازی ای است که ابزار و وسایل مختلفی را در اختیار بازیکن قرار می دهد و از او می خواهد که به هر شکلی که دوست دارد، بازی کند

قابلیت های هر شخصیت به گونه ای طراحی شده که بتوانند بهترین استفاده را از طراحی مراحل ببرند. برای رسیدن به هر هدفی، چندین و چند راه مختلف وجود دارد که برخی شان از طریق این قابلیت ها میسر اند. در واقع بازیکنان اگر خلاقانه عمل می کنند، می توانند راه های بسیار را برای به اتمام رساندن هر مرحله پیدا کنند.

در هر مرحله اصلی نیز چندین مرحله فرعی گنجانده شده که چالش برانگیز اند، اما پاداش خوبی هم برای بازیکن به ارمغان می آورند و می توانند بر روی روند مرحله اصلی نیز تاثیر بگذارند و مسیر جدیدی را برای رسیدن به هدف هموار کنند. اما دست یافتن به این مراحل فرعی به همین راحتی هم که فکر می کنید نیست و گاهی بازیکن باید به خوبی محیط بازی را زیر و رو کند تا سرنخی از آن ها بیابد. در واقع بازی سعی کرده با گنجاندن مراحل فرعی در دل مراحل اصلی، به بازیکن دلیلی برای گشت و گذار بیشتر در محیط هر مرحله بدهد.

فقط طراحی هنری نیست که دنیای بازی را زنده جلوه داده، بلکه حتی کم نقش ترین شخصیت ها هم به دنبال انجام کاری اند. اگر به سخنان آن ها گوش فرا دهید و با دقت آنان را زیر نظر بگیرید، روشی دیگر برای به انجام رسیدن مرحله پیدا خواهید کرد. به همین دلیل است که دنیای Dishonored 2، فوق العاده زنده به نظر می رسد. پیویستگی بین گیم پلی، طراحی مراحل و اتمسفر دنیای Dishonored تجربه بسیار منحصر به فردی را ایجاد کرده که در کمتر بازی ای می توان آن را دید.

آیتم های بسیاری هم در محیط بازی یافت می شوند که می توانند به طرق مختلفی قدرت های شخصیت ها را بهبود ببخشند. این ها هم اغلب به شیوه های زیرکانه ای در محیط بازی مخفی شدند و برای دست یافتن به آن ها، باید با دقت محیط اطراف تان را زیر و رو کنید. این هم عامل دیگری است که بازیکنان را به گشت و گذار در دنیای باشکوه Dishonored ترغیب می کند، زیرا که تاثیر این آیتم ها بر روی گیم پلی محسوس است و بازیکنان به راحتی آنان را از قلم نخواهند انداخت.

Dishonored 2

حال در نظر بگیرید که Dishonored 2، دو شخصیت اصلی دارد با قابلیت های متفاوت که با هر کدام می توان به شکل مخفی کاری و یا اکشن بازی کرد، محیط بازی هم اجازه می دهد که از روش ها و متد های مختلفی به هدف تان برسید و با آیتم های مختلف هم می توانید شخصیت های تان را به شیوه های گوناگون شخصی سازی کنید. در واقع این فاکتور ها موجب شده اند که ارزش تکرار بازی، فوق العاده بالا برود و هر بار تکرار هم می تواند منحصر به فرد و به اندازه بار اول جذاب باشد.

ارزش تکرار بازی، فوق العاده بالا است و هر بار تکرار هم می تواند منحصر به فرد و به اندازه بار اول جذاب باشد.

موسیقی بازی فوق العاده است و با محیط بازی همخوانی بسیار خوبی دارد. اما متاسفانه افکت های صوتی و صداگذاری ها چندان خوب از آب در نیامده اند. شخصیت های اصلی بر خلاف نسخه قبل این بار صامت نیستند، اما با این حال صدای کوروو بسیار بی روح کار شده و صداگذار این شخصیت در مقایسه با امیلی کار ضعیف تری ارائه داده. صدای بسیاری دیگر از شخصت ها هم آن چنان که باید و شاید نیست و بازیکن حس می کند که میان خود شخصیت و صدایش پیوندی وجود ندارد.

افکت های صوتی هم می توانند بسیار گمراه کننده باشند. برای مثال برخی از صداها درست از پشت سر بازیکن شنیده می شوند، در حالی که منبع آن ها سه طبقه با محل کنونی شخصیت بازیکن فاصله دارد! مشکل این جا است که اهمیت افکت های صوتی، در عناوین مخفی کاری بسیار زیاد است. زیرا که بازیکن با تکیه بر این افکت ها محیط پیرامون خود را شناسایی می کند. حال خودتان تصور کنید که مشکلاتی که مواجه افکت های صوتی در Dishonored 2 است، تا چه حد می توانند آزار دهنده باشند.

Dishonored با موتوره Void که نسخه ویرایش شده ای از Id Tech 5 است توسعه یافته و متاسفانه پر است از عیب و ایراد های تکنیکی. نسخه های کنسولی خالی از عیب و ایراد نیستند و نسخه پی سی هم پر است از مشکلات ریز و درشت. از پرفورمنس و نرخ فریم ضعیف بر روی سیستم های قدرتمند بگیرید تا مشکلات متعدد مربوط به موشواره. این که چرا سازندگان با یک پورت ضعیف ارزش کار شان را پایین می آورند برای ما سوال است. اما آن چه که عجیب تر است این است که چرا استودیو ها از اشتباهات سایر شرکت ها درس نمی گیرند و وقت کافی به بهینه سازی عناوین شان اختصاص نمی دهد. به هر حال نسخه پی سی Dishonored در حال حاضر وضعیت چندان خوبی ندارد و سازندگان هم قول عرضه به روز رسانی برای رفع مشکلات آن را داده اند.

Dishonored 2

Dishonored 2 ادای دینی است به عناوینی همانند Thief، یک جهان فوق العاده زیبا را به بازیکن ارائه می کند و به وی اجازه می دهد که وظایفش را به هر شکلی که دوست دارد در این دنیا انجام دهد. اگر عاشق ماجراجویی هستید و دنبال دنیایی غنی می گردید که بتوانید رمز و راز های آن را کشف کنید، Dishonored برای شما است.

محتویاتی که Dishonored 2 به بازیکن ارائه می کند، آن قدر جذاب و منحصر به فرد است که ارزش چندین بار تکرار را دارند. می توانید به هر روشی که دوست دارید از این بازی لذت ببرید، می توانید خلاقیت خود را به کار ببرید و صحنه هایی خارق العاده رقم بزنید. مطمئن باشید که Dishonored 2 هیچ گاه شما را ناامید نخواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.