سامسونگ تولید حافظه‌های DDR4 با ظرفیت ۶۴ گیگابایت را آغاز کرد

افشین یکشنبه 9 شهریور 1393 - 08:11
سامسونگ تولید حافظه‌های DDR4 با ظرفیت ۶۴ گیگابایت را آغاز کرد
سامسونگ الکترونیکس اعلام کرد تولید انبوده رم‌های ۶۴ گیگابایت DDR4 را با تکنولوژی بافر درونی دوگانه (RDIMM) برای اولین بار در جهان آغاز نموده است.

این رم‌ها با تکنولوژی چاپ ۳ بعدی سیلیکون (TSV) و چگالی بالا برای استفاده در نسل آینده‌ی سرورهای قدرتمند تولید می‌شوند. RDIMM های جدید شامل ۳۶ تراشه‌ی DDR4 هستند. این تراشه‌های کم مصرف با تکنولوژی ۲۰ نانومتری و طراحی ۳ بعدی سامسونگ تولید می‌شوند. مدل ۶۴ گیگابایت از فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز بهره می‌برد. این رم‌ها از نسل بعدی پردازنده‌های "Xeon E5 "Haswell-EP پشتیبانی می‌کنند.

برای ساخت یک پکیج 3D TSV DRAM ، قالب‌های سیلیکونی تا ضخامت چند ده میکرومتر نازک می‌شوند، سپس درون آن‌ها صدها سوراخ ریز ایجاد می‌شود که این سوراخ‌ها اتصال عمودی میان لایه‌های سیلیکون را برای عبور الکترون‌ها ایجاد می‌کنند. به علت همین میان‌روهای سیلیکونی رم ۶۴ گیگابایتی که با استفاده از این روش ساخته شده، ۲ برابر سریع‌تر از یک رم معمولی عمل می‌کند در حالی که مصرف آن به نصف کاهش یافته است.

samsung 64gb tsv ddr4 dram module scheme

به دلیل این که معماری DDR DRAM از تعداد محدودی RDIMM برای هر کانال پشتیبانی می‌کند، برای افزایش مقدار رم در سرورهای آینده باید حجم ماژول‌های حافظه بالا برود. به همین علت از تولید رم‌های ۱۶ گیگابایتی با تکنولوژی TSV صرف نظر می‌شود و رم‌های ۳۲ و ۶۴ یا بالاتر را تولید می‌کنند. سامسونگ معتقد است با تکنولوژی چاپ ۳ بعدی قادر به قرار دادن بیشتر از ۴ تراشه‌ی DDR4 درون ماژول حافظه و رسیدن به چگالی‌های بالاتر است. این اقدام به گذر بازار حافظه از رم‌های DDR3 به DDR4 سرعت می‌بخشد.

dram-3dسامسونگ بازار چالش انگیز تولید حافظه‌ی کامپیوتری را با استفاده از هنر تکنولوژی 3D TSV تقویت می‌کند. جیحو بائک معاون بازاریابی حافظه‌ی سامسونگ در این باره می‌گوید:

معرفی رم‌های بسیار کم مصرف DDR4 ساخته شده با تکنولوژی چاپ ۳ بعدی قدمی بزرگ برای ما است که با معرفی نسل بعدی پردازنده‌ها در نیمه‌ی دوم سال آینده، سامسونگ را از بقیه تولید کنندگان جلو می‌اندازد.

بنا به گزارش گارنر، تا انتهای سال بازار جهانی حافطه به ارزشی بالغ بر ۳۸٫۶ میلیارد دلار شامل ۲۹.۸ میلیارد قطعه (یک گیگابایت برای هر تراشه)خواهد رسید. بیشتر از ۲۰٪ از این بازار را سرورها در اختیار دارند.

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.