Wikipedia تعداد 381 حساب کاربری را به دلیل "ویرایش غیر منصفانه اطلاعات" مسدود کرد

افشین سه شنبه 10 شهریور 1394 - 21:46
Wikipedia تعداد 381 حساب کاربری را به دلیل "ویرایش غیر منصفانه اطلاعات" مسدود کرد

ویکیپدیا جزو پروژه هاییست که با ایده ای ساده شکل گرفت و به دلیل پتانسیل بسیار بالای خود به تدریج رشد کرد تا جایی که در حال حاضر این وب سایت به چندین زبان زنده (و غیر زنده) دنیا مقالاتی را در خود جای داده و مرجع کسب اطلاعات برای بسیاری از مردم دنیاست. اهمیت این وب سایت در حدی است که حتی گوگل هم برای قدرتمندتر کردن موتور جست و جوی خود از منابع ویکیپدیا استفاده می کند. اما یکی از انتقاداتی که همواره به ویکیپدیا وارد بوده عدم توانایی سنجش صحت اطلاعات است. به زبان ساده تر، نمی توان با اطمینان گفت مقاله ای که در ویکیپدیا می بینید اطلاعات صحیحی به شما می دهد یا خیر. موسسان این وب سایت همیشه تلاش کرده اند با سنجش ویرایش کنندگان سطح دقت اطلاعات عرضه شده در آن را بالا ببرند. اما از آنجا که هیچ کاری بدون مشکل نیست، حالا خبر می رسد مدیران سایت 381 حساب کاربری مربوط به ویرایش کنندگان اطلاعات خود را به دلیل ویرایش غیر منصفانه مسدود کرده است.

همچنین آنها 210 مقاله که توسط حساب های کاربری مسدود شده ویرایش شده بودند را نیز از فهرست خود حذف کرده اند. بیشتر این مقالات در حوزه های طبیعت، تجارت، سرمایه داران و هنرمندان بوده اند. بنیاد Wikimedia که در واقع صاحب اصلی ویکیپدیا به حساب می آید در مطلبی در بلاک خود با تائید حذف این تعداد مقاله اعلام کرد بیشتر آنها به گونه ای اطلاعات ناصحیح در اختیار مخاطبان قرار می داده اند و یا ناقض حقوق مربوط به مولفین (کپی رایت) بوده اند.

ویکیپدیا سال هاست تلاش می کند با حساب های کاربری مجعول مبارزه کند. این صاحبان این حساب ها با دریافت مبالغی از سوی کمپانی های مختلف اطلاعات مربوط به آنها را صفحات مرجع ویکیپدیا تغییر می دادند. برای مثال در سال 2013 بنیاد Wikimedia متوجه شد که یک شرکت مشاوره، هزاران صفحه مطلب برای نهادهایی که به آن پول پرداخت می کرده اند در ویکیپدیا ایجاد کرده است. قطعا چنین اتفاقاتی باعث سخت گیری بیشتر از سوی گردانندگان ویکیپدیا خواهد شد تا بتوانند باز هم اعتماد کاربران را به خود جذب کنند.

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.