چیپ های A9 شرکت Apple توسط دو شرکت TSMC و Samsung تولید شده اند!

افشین سه شنبه 7 مهر 1394 - 15:03
چیپ های A9 شرکت Apple توسط دو شرکت TSMC و Samsung تولید شده اند!

تقریباً از ماه جولای سال جاری میلادی شاهد خبر ها و شایعاتی بودیم که در آنها گفته می شد اپل تولید چیپست های A9 مورد نیاز برای آیفون های ۶ اس و ۶ اس پلاس خود را به شکل همزمان به دو کمپانی TSMC و سامسونگ سپرده و حالا گزارشی انتشار یافته از جانب Chipworks که متخصصین آن در زمینه ی مهندسی معکوس تخصص دارند به نوعی این شایعات و شنیده ها را تائید می کند.

اکنون گفته می شود مطابق بررسی های صورت پذیرفته به کمک اشعه اکس و سایر راهکارهای موجود مشخص گشته که در دو مدل یکسان از آیفون های اخیراً معرفی شده برند ساکن کوپرتینو، چیپست هایی تولیدی توسط کمپانی هایی متفاوت (سامسونگ و TSMC) به کار رفته.

مطابق مشاهدات صورت پذیرفته تراشه A9 به دست آمده از خطوط تولید شرکت کره ای سطحی برابر با ۹۶ میلیمتر مربع دارد در حالیکه همین عدد برای چیپ محصول TSMC به ۱۰۴.۵ میلیمتر مربع می رسد. نباید از یاد برد که طراحی و اجزای هر دو چیپست یکسان بوده و با آنچه که اپل توسعه داده مطابقت دارند و تنها فناوری ساخت است که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.

در حالیکه هر دو شرکت پیش تر اشاره شده از معماری FinFET دنباله روی می نمایند، غول تکنولوژی کره ای به فناوری تولید ۱۴ نانومتری دسترسی دارد ولی همتای آن، یعنی TSMC، قدری عقب تر بوده و تراشه ها را با تکنولوژی ۱۶ نانومتری آماده می کند.

Chipwork خاطر نشان کرده که ۱۰ درصد تفاوت در ابعاد چیپست ها نکته ی مهمی نیست و ضمناً هر دوی آنها در مصرف باتری و توان پردازشی نیز به مراتب بهینه تر از گذشته شده اند. البته یک نکته هم در این میان وجود دارد، آنهم اینکه ظاهراً بنچ مارک ها در حین آزمایش دو مدل مورد بحث اعداد و ارقامی قدری متفاوت را به ثبت رسانده اند.

نتایج تست های مذکور هنوز به صورت کامل انتشار نیافته ولی با توجه به برتری فناوری ساخت سامسونگ می توان انتظار داشت که چیپست های A9 تولیدی این شرکت بهتر از محصولات TSMC باشند، اما اینکه مقدار تفاوت دقیقاً چقدر است مسئله یست که برای روشن شدنش باید قدری منتظر بمانیم.

شایعات قبلی حکایت از این دارند که اپل عمده ی مسئولیت تولید چیپ های A9 آیفون های ۶ اس خودش را به سامسونگ واگذار کرده و TSMC به شکل محدود در این بحث کمک رسانی می کند، ضمناً معلوم نیست آیا وظیفه ساخت A9X‌ به کار رفته در آیپد پرو هم میان دو شرکت تقسیم شده یا خیر.ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.