پاسخ های Microsoft به نگرانی های مطرح شده پیرامون نقض حریم خصوصی در Windows 10

افشین سه شنبه 7 مهر 1394 - 15:08
پاسخ های Microsoft به نگرانی های مطرح شده پیرامون نقض حریم خصوصی در Windows 10
حدودا دو ماهی از زمان عرضه ویندوز ۱۰ می گذرد و عاقبت حجم بالای نگرانی های مطرح شده در رابطه با حریم خصوصی و امنیت نسخه نهایی ویندوز، مایکروسافت را بر آن داشت تا به اظهار نظر در این خصوص بپردازد.

 

تری مایرسون مدیر واحد ویندوز در قالب بیانیه ای بلند بالا، جزئیات همه روش های مورد استفاده در ویندوز ۱۰ برای جمع آوری و کاربرد داده را شرح داده که در ادامه توجه شما را به بخش هایی از این بیانیه جلب می کنیم.

مایرسون در این بیانیه مدعی شده «ویندوز ۱۰ از آن جهت اطلاعات کاربری شما را گردآوری می کند که عملکردی بهتر را از خود به نمایش بگذارد» و اینکه شما می توانید «مشخص نمایید سیستم عامل کدام اطلاعات تان را گردآوری کند.»

تاکنون نگرانی های متعددی در مورد محتوی داده های کرش این سیستم عامل مطرح شده، اما مایرسون اعلام نموده که مایکروسافت به هیچ وجه محتوی یا فایلی را از سیستم کاربرانش جمع آوری نمی کند و این شرکت «گام های متعددی را برداشته تا از بابت عدم جمع آوری اطلاعات هویتی کاربرانش نظیر اسم، آدرس ایمیل یا آی دی اکانت آنها اطمینان کسب کند.»

اما سوال اینجاست که مایکروسافت چه نیازی به این اطلاعات دارد؟ مایرسون اعلام داشته که مایکروسافت از این اطلاعات برای ارائه پچ در بازه زمانی «۲۴ ساعته» از زمان بروز یک کرش استفاده می کند.

اما یکی از بخش های مهم ویندوز ۱۰، دستیار دیجیتالی جدید کورتاناست که یکپارچه سازی آن با نسخه نهایی ویندوز نگرانی های متعددی را در مورد نقض حریم خصوصی کاربران به دنبال داشته است.

مایرسون اظهار داشته که حتی در صورت فعال سازی کورتانا، کاربر باز هم در مورد «اطلاعاتی که برای این منظور گردآوری می شوند کنترل کامل دارد و می تواند تنظیمات آن را در هر لحظه از نو تغییر دهد.»

با این حال، مدیر واحد ویندوز از اظهار نظر مستقیم در مورد برخی نگرانی های مطرح شده در مورد قابلیت های کورتانا و وان درایو در ارسال اطلاعات حتی پس از غیرفعال کردنشان خودداری نمود.

ویندوز ۱۰ همچنین دربرگیرنده قابلیت های خانواده (family features) است و به صورت پیش فرض به گونه ای تنظیم شده که داده های خود را برای ئالدین ارسال می کنند.

ارسال خودکار داده های هیستوری اینترنت کاربر برای والدین نیز نگرانی هایی را به دنبال داشته و اهالی ردموند در حال برنامه ریزی هستند تا این مساله را تغییر دهند.

مایرسون اظهار داشته، همه مشتریان ویندوز ۱۰ به زودی آپدیتی را برای قابلیت های خانواده سیستم عامل خود دریافت میکنند که تنظیمات پیش فرض جداگانه و دقیقی برای نوجوانان و اطفال دارد.

وی در ادامه گفت: ما همچنین مشغول کار روی راهکارهایی هستیم تا اعلان های دریافتی توسط اطفال و والدین در رابطه با گزارش فعالیت هایشان در ویندوز را بهینه نماییم.

روشن است که بیانیه امروز مایکروسافت، پاسخگوی همه نگرانی های مطرح شده در مورد آن نیست، با این همه شرکت مورد بحث اعلام داشته از هر گونه انتقاد پیرامون «رفتار این سیستم عامل در بخش تنظیمات حریم خصوصی اش» استقبال میکند و برای انتقال نظرات خود می توانید به سایت این شرکت با سایت مربوط به پروژه اینسایدر مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.