AMD عرصه را به رقیب قدرتمندش Nvidia واگذار کرد!

افشین شنبه 25 اردیبهشت 1395 - 09:06
AMD عرصه را به رقیب قدرتمندش Nvidia واگذار کرد!

 

حتی اگر از مشتریان محصولات AMD نباشیم، رقابت این کمپانی با اینتل و انویدیا همواره به نفع مصرف کنندگان تمام می‌شود، اما در چنین ضوعی AMD بازار پردازنده را دو دستی تقدیم اینتل کرده و انویدیا نیز در بازار پردازنده‌های گرافیکی حکم فرمایی می‌کند. بسیاری امیدوار بودند با معماری ریزپردازنده گرافیکی Polaris، یک بار دیگر شاهد رقابت در بازار کارت گرافیک باشیم و یکه تازی انویدیا، آن هم با قیمت‌های نجومی‌اش، به پایان برسد.

وب سایت مشهور TechPowerUp به نقل از منابع خود در صنعت پردازنده‌های گرافیکی، برخی مشخصات جالب از دو پردازنده گرافیکی آتی AMD بر پایه نسل چهارم از معماری ریزپردازنده گرافیکی CoreNext با کد Polaris را منتشر کرده است. بر پایه این اطلاعات، AMD تنها دو پردازنده گرافیکی، متشکل از یک میان رده نیمه قدرتمند و یک رده پایین را برای رقابت با GTX 1080 و GTX 1070 تدارک داده است، اوضاع به همین بدی است که فکر می‌کنید! به نقل از TechPowerUp، بین این دو، پردازنده گرافیکی قدرتمند‌تر Ellesmere می‌تواند تنها دارای 32 واحد محاسباتی و نه 40 واحد باشد. دو تراشه‌ مورد بحث همان Polaris10 و Polaris11 هستند.

 


با این فرض که در بهترین حالت هر واحد پردازشی در برگیرنده 64 پردازنده جریانی (سایه زن) است، این تراشه در ‌‌نهایت تعداد 2،048 پردازنده گرافیکی دارد. جالب‌تر اینکه گفته می‌شود توان محاسباتی اعشاری single-precision این پردازنده گرافیک 5.5 ترافلاپس بر ثانیه است. این موضوع هنگامی نگران کننده می‌شود که قدرت کارت گرافیک FirePro W9100 بر پایه پردازنده‌های گرافیکی فعلی Hawaii/Grenada، آن هم با برخورداری از 2،816 پردازنده جریانی، 5.2 ترافلاپس بر ثانیه است. هرچند Ellesmere قدرتمند‌تر از نسل فعلی است، اما خبری از جهش کارایی برای جبران فاصله از انویدیا نیست.
در حالی که توان حرارتی پردازنده‌های گرافیکی برپایه تراشه Hawaii در بهترین حالت 250 وات بود، توان حرارتی تراشه جدید 150 وات است و درست همانند کارت گرافیک‌های جدید انویدیا، توان خود را تنها از یک کانکتور 8 پینی می‌گیرد. این تراشه دارای رابط حافظه 256 بیتی است و احتمالاً کارت‌های مبتنی بر آن دارای 8 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 یا GDDR5X باشند. گفته می‌شود اولین کارت گرافیک بر پایه این تراشه دارای حافظه GDDR5 با نرخ تبادل 7 گیگابیت برثانیه است. افزون بر بهبود مصرف و حرارت، AMD این پردازنده گرافیکی را به قابلیت‌هایی چون شتاب دهنده سخت افزاری رمزگشایی-رمزنگاری کُدک HVEC/H.265، استاندارد DisplayPort 1.3 و HDMI 2.0a تجهیز می‌کند.
TechPowerUp ادعا می‌کند تراشه کوچک‌تر و ضعیف‌تر Baffin تنها دارای 14 واحد محاسباتی متشکل از 896 پردازنده جریانی است. بنابراین با یک پردازنده گرافیکی رده پایین روبرو هستیم. گفته می‌شود این تراشه جایگزین Tobago، تراشه مورد استفاده در R7 360 می‌شود، بنابراین جز قوی‌تر بودن از تراشه Trinidad بکاررفته در R7 370، چیز دیگری را نمی‌توان متصور شد. قدرت محاسبات اعشاری single-precision این تراشه 2.5 ترافلاپس بر ثانیه و توان حرارتی آن تنها 50 وات ذکر شده است. انتظار می‌رود کارت‌های برپایه این تراشه دارای 4 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 با رابط 128 بیتی باشند.
اگر آنچه که نقل شد درست باشد، AMD هیچ گونه محصولی برای رقابت با GTX 1080 و GTX 1070، دست کم در آینده نزدیک، در دست ندارد.

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.