آخباری از AMD ؛ تاریخ عرضه پردازنده های ZEN و گزارش مالی مطلوب شرکت

افشین شنبه 2 مرداد 1395 - 11:55
آخباری از AMD ؛ تاریخ عرضه پردازنده های ZEN و گزارش مالی مطلوب شرکت

به نظر می رسد روزهای سخت AMD رو به پایان باشد، جدیدترین گزارش مالی این کمپانی با در نظر گرفتن رکورد حاکم بر بازار کامپیوتر حاکی از رشد بسیار عالی گردش مالی در فصل دوم سال میلادی جاری است. گردش مالی AMD در فصل دوم  امسال با 23 درصد رشد نسبت به فصل گذشته و 9 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 1.027 میلیارد دلار رسیده است. درآمد عملیاتی (سود قبل از بهره و مالیات) غیر GAAP  این کمپانی در طول این مدت 3 میلیون دلار بوده است که منفی 8 میلیون دلار با استانداردهای GAAP فاصله دارد. در طول همین مدت AMD سود خالص 69 میلیون دلار را کسب کرده است.

جدول ذیل درآمد و گردش مالی AMD از حوزه های مختلف فعالیت این کمپانی را نشان می دهد. گزارش مالی اخیر AMD در مجموع بهبود وضعیت مالی این کمپانی به لطف چندین عامل مختلف را نشان می دهد. این کمپانی با فروش بخش بررسی محصول و بسته بندی خود به JV درآمد بدون احتساب مالیات 150 میلیون دلار را از آن خود کرد. ارزش کل این قرار داد 351 میلیون دلار است.

فروش APU ها در طول فصل دوم امسال در مقایسه با فصل اول همین سال از 460 میلیون دلار به 435 میلیون دلار کاهش پیدا کرده که البته بازهم در مقایسه با کمینه فروش 379 میلیون دلاری APU  ها در سال میلادی گذشته، رشد چشمگیری را نشان می دهد. در همین حال فروش AMD در دیگر بخش ها که طور ساده تر شامل تراشه های مورد استفاده در کنسول های بازی های پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان می شود، در مقایسه با فصل گذشته 60 درصد و در مقایسه با سال گذشته 5 درصد افزایش یافته است. به نظر می رسد فصل نخست امسال ضعیف ترین فصل فروش کنسول های بازی بوده است اما در همین حال هر دو سونی و مایکروسافت در حال تدارک کنسول های جدیدی هستند که بر افزایش درآمد AMD بی تاثیر نخواهد بود. نکته قابل توجه دیگر، افزایش سهم درآمد عملیاتی AMD  (84 میلیون دلار) از گردش مالی (592 میلیون دلار) این کمپانی در مقایسه با سال گذشته است که 27 میلیون دلار از 562 میلیون دلار بود.

 

 

به گفته مدیر عامل AMD، خانم لیزا سو، فروش پردازنده های گرافیکی AMD شاهد افزایش دو رقمی در نیمه دوم امسال است. در همین حال عرضه پردازنده های گرافیکی Polaris در فصل دوم امسال عرضه پردازنده های گرافیکی به بالاترین میزان خود در دو سال اخیر رسیده است. این کمپانی بر این باور است APUهای نسل هفتم با کُد Bristol Ridge طی ماه های آینده فروش خوبی خواهند داشت. در حقیقت Bristol Ridge از زمان بندی AMD جلوتر است و انتظار می رود خیلی زود عرضه شود.

خانم سو، در خلال کنفرانس مالی فصلی این کمپانی به برخی سوالات پیرامون پردازنده های Zen پاسخ داد. به گفته این مدیر ارشد AMD، با اینکه توزیع پردازنده های Zen در فصل پایانی سال میلادی جاری آغاز می شود، اما به دلیل محدودیت در تولید تا پیش از سال 2017 شانس تهیه این پردازنده ها برای شما بسیار ضعیف خواهد بود.

 

 

به گفته خانم سو، توزیع پردازنده های Zen  تا پیش از سال 2017 بسیار محدود خواهد بود. با اینکه ممکن است AMD برخی پردازنده های مخصوص دسکتاپ بر پایه Zen را از اواخر سال میلادی جاری توزیع کند اما موجودی آنها تا پیش از فصل نخست سال 2017 بسیار محدود خواهد بود. در حقیقت عرضه محدود پردازنده های Zen  در سال 2016 تنها تلاش برای عقب نماندن از برنامه های این کمپانی است و اغلب مردم تا پیش از سال 2017 قادر به تهیه آنها نخواهند بود، به عبارتی دیگر اگر قصد خرید یک کامپیوتر مبتنی بر پردازنده های Zen  را دارید، می بایست تا فصل نخست 2017 منتظر بمانید.

پردازنده های Zen علاوه بر دسکتاپ، در نهایت برای وسایل قابل حمل و سرورها نیز عرضه می شوند. هم اکنون برخی شرکای AMD در حال آزمایش گونه های مخصوص سرور Zen هستند و انتظار می رود در فصل دوم سال 2017 شاهد توزیع در پردازنده های سرور Zen در تعداد بالا باشیم.

یکی دیگر از حواشی مهم AMD که البته سود خوبی عاید این کمپانی خواهد کرد، همکاری با کنسرسیوم چینی THATIC در ساخت پردازنده های اختصاصی برای دولت چین است. هرچند این توافع برای AMD و بویژه سهامداران آن بسیار نویدبخش است، اما سایه منع قانونی به واسطه شکایت اینتل از این کمپانی به دلیل فروش طراحی های x86، این قرارداد را تهدید می کند. با اینکه اینتل و AMD دشمن قسم خورده یکدیگر هستند، اما در برخی موارد از جمله عدم فروش طراحی پردازنده به دیگر شرکت ها یا اگر بهتر بگوییم خلق یک رقیب جدید، با هم توافقات و قراردادهایی دارند که حالا اینتل از طریق همین توافقات می کوشد مانع از همکاری AMD با چین شود.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.