دستاوردی دیگر برای AMD ؛ گواهی PCI Express کارت AMD Radeon RX 480 ابطال شد!

افشین پنجشنبه 28 مرداد 1395 - 01:30
دستاوردی دیگر برای AMD ؛ گواهی PCI Express کارت AMD Radeon RX 480 ابطال شد!

بالاخره ماجرای استحصال توان فراتر از محدوده مجاز از شکاف توسعه PCI-Express x16 توسط طراحی مرجع AMD Radeon RX 480 به ابطال تاییده PCI-Express این محصول انجامید. کنسرسیوم PCI-SIG که مرجع استانداردهای متعددی در صنعت سخت افزار است، رسماً طراحی مرجع RX 480 را از لیست محصولات دارای تاییده PCI-Express حذف کرد. طراحی مرجع کارت مذکور بیش از 75 وات انرژی از شکاف توسعه مادربرد استحصال می کند که با استانداردهای تعریف شده سازگاری ندارد.

 با حذف طراحی مرجع کارت گرافیک Radeon RX 480 از لیست محصولات دارای گواهی PCI-Express، از این پس AMD نمی تواند لوگو PCI-Express را بر روی بسته بندی طراحی مرجع این کارت و همچنین در لیست مشخصات محصول ذکر کند، این محدودیت تنها به طراحی مرجع RX 480 مربوط می شود و شامل کارت های کاستوم که از کانکتور 8 پینی بهره می گیرند نمی شود.

طراحی مرجع AMD Radeon RX 480 در مجموع دارای 6 فاز رگولاتور ولتاژ است که 50 درصد یا 3 فاز آن از کانکتور تغذیه 6 پینی PCIe و 50 درصد یا 3 فاز دیگر آن شکاف توسعه PCI-E تغذیه می کند. از آنجایی که توان مصرفی واقعی این کارت فراتر از 150 وات است و هر دو "کانکتور تغذیه 6 پینی PCIe" و "شکاف توسعه PCI-E" هر کدام حداکثر قادر به ارائه 75 وات انرژی (در مجموع حداکثر 150 وات) هستند، در چنین سناریویی بار اضافی از طریق شکاف توسعه مادربرد تامین می شود که پتانسیل آسیب زدن به مادربرد را داراست.

 

 

پس از محرز شدن این مشکل AMD به ناچار از طریق ارائه درایور ویژه ای به نگارش Crimson Edition 16.7.2، سهم فاز های وابسته به شکاف توسعه مادربرد را با هدف کاهش استحصال انرژی از مادربرد، تغییر و سهم فازهای وابسته با کانکتور تغذیه 6 پینی را افزایش داد. در حالی که این کار تا حد زیادی موثر بود، اما باعث کاهش توان کارت گرافیک و افت کارایی آن می شود و استحصال انرژی طراحی مرجع این کارت از شکاف توسعه PCI-Express همچنان از حد مجاز بیشتر است..

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.