عدم عرضه نسل بعدی پردازنده های Intel و AMD در سال 2016

افشین چهارشنبه 19 خرداد 1395 - 14:47
عدم عرضه نسل بعدی پردازنده های Intel و AMD در سال 2016

اگر منتظر نسل بعدی پردازنده های اینتل و AMD هستید، یک خبر بد برای شما داریم، به نقل از DigiTimes، هر دو کمپانی عرضه پردازنده های جدید خود را به تعویق می اندازند. DigiTimes در گزارش خود تقاضای ضعیف بازار برای محصولات جدید و وجود مشکلاتی در مدیریت موجودی را دو محرک برای به تعویق انداختن عرضه پردازنده های جدید تا سال میلادی آینده دانسته است.

هرچند این می تواند از نظر تئوری درست باشد، اما لزوماً برای هیچ از این دو کمپانی نمی تواند متقاعد کننده باشد. AMD بارها تاکید کرده ابتدا پردازنده های Zen را برای کامپیوترهای شخصی، سپس برای دیتاسنترهای تجاری عرضه می کند. در حال حاضر AMD در هیچ یک از این حوزه محصولاتی با پتانسیل رقابت ندارد. نسل بعدی پردازنده های اینتل Kaby Lake و نسل بعدی پردازنده های AMD با کُد Zen شناخته می شود. در حالی که Zen موضوع خبرها و بحث های فراوانی بوده، اما Kaby Lake با توجه به اینکه بروزرسانی مختصری برای Skylake فعلی است، خیلی مورد توجه قرار نگرفته است. هر دو اینتل و AMD سال 2016 را برای عرضه محصولات جدید خود دست نشان کرده اند.
در حال حاضر پردازنده های کلاس FX، در بهترین حالت میان رده هستند، پردازنده FX-8350 با قیمت 159 دلار، گران ترین پردازنده AMD در فروشگاه آماژون است، از این رو هیچ محصول پرفروش رده بالاتری ندارد. اگر AMD بخواهد بازار محصولات گران تر از 200 دلار یک بار دیگر به دست بگیرد، عرضه چند پردازنده بر پایه معماری Zen می تواند مفید واقع شود. در همین حال پردازنده های کلاس Piledriver برای سیستم های ارزان قیمت تر حفظ می شوند. این می تواند یک استراتژی مشابه زمان عرضه Athlon 64 و Athlon 64 FX باشد، در آن زمان هر دو سری مذکور گران تر از محصولات پیش از خود بودند. از آنجایی که AMD در نظر ندارد امسال هیچ APU ای بر پایه هسته های Zen عرضه کند، بسیار بعید به نظر می رسد Zen ابتدا راه خود را در دنیای APUها و بویژه APUهای مخصوص لپ تاپ در پیش بگیرد. در نهایت AMD هنوز حدود نیم فصل از فصل جاری و همچنین یک فصل کامل (فصل سوم سال میلادی جاری) زمان دارد تا تولید پردازنده های FX را برای به حداقل رساندن شانس مواجه شدن با مشکل در آماده کردن محصولات جدید، مدیریت کند.

 

 

 

Kaby Lake اینتل می تواند با برخی مشکلات در موجودی روبرو شود اما لزوماً به معنای نیاز برای به تعویق انداختن نیست. هنگامی که اینتل پردازنده های موبایل (مخصوص وسایل قابل حمل) Haswell را معرفی کرد، این تراشه با سرعت پایینی وارد محصولات جدید شدند. سازندگان معمولاً ترجیح می دهند تراشه های جدید را با محصولات کاملاً جدید به خدمت بگیرند اما در آن زمان، تقاضا برای محصولات جدید بسیار ضعیف بود همین باعث شد تا بکارگیری پردازنده های Haswell بسیار کند باشد. البته سازندگان نیز ترجیح می دهند محصولات جدید خود را با بکارگیری پردازنده های جدید تولید کنند و این لزوماً مشکلی را پدید نمی آورد. با توجه به جهش کارایی قابل توجه هر نسل پردازنده های اینتل در مقایسه با نسل قبل، ریسک روی خوش نشان ندادن به پردازنده های جدید، کمتر از گذشته است.

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، Zen برای بخش هایی از بازار عرضه می شود که هم اکنون AMD حضور پررنگی در آن ندارد اما Kaby Lake اینتل می تواند به مرور جایگزین نسل فعلی در تمامی بخش های بازار شود و نیازی به عرضه سریع حس نمی شود.

همانطور که پیش تر اشاره شد، عطش اصلی برای پردازنده های Zen است، مدیر عامل این کمپانی در نمایشگاه کامپیوتکس 2016 اظهار داشت فصل جاری نمونه هایی از پردازنده های Zen را در اختیار شرکای اصلی خود و در فصل سوم، در اختیار شرکای بزرگ تر خود می گذارند. هرچند این مرحله اهمیت زیادی دارد، اما لزوماً ارتباط مستقیمی با عرضه در بازار مصرف کنندگان ندارند. به وضوح هر دو اینتل و AMD با شرکای خود وارد همکاری می شوند تا هم زمان با معرفی محصولات جدید، کامپیوترهایی مجهز به این پردازنده نیز روانه بازار شوند و معرفی صرفاً بر روی کاغذ محدود نباشد. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، شانس ناچیز معرفی و یا عرضه محصولات جدید در اواخر سال میلادی یا به طور دقیق ماه دسامبر است، چراکه اغلب کارکنان به تعطیلات می روند و یا سرگرم آماده کاری برای نمایشگاه CES هستند. همچنین عرضه محصولات جدید در ماه دسامبر، از نظر مالی اصلاً زمان خوبی نیست و نمی تواند درآمد قابل توجه ای از عرضه یک پلتفرم جدید در طول سال مالی جاری ایجاد کند. معمولاً ماه آخر سال، برای کسانی که به دنبال تهیه پردازنده جدید برای تعطیلات سال نو هستند، بسیار دیر است و زودتر دست به کار می شوند.

 

 

اگر ارائه نمونه های اولیه به OEMها از روز نخست ماه آگوست آغاز شود، شاید AMD بتواند در ماه اکتبر تا نوامبر پردازنده های جدید خود را عرضه کند. اگر ارائه نمونه های اولیه در فصل سوم که مدیر عامل AMD به آن اشاره داشت از انتهای ماه سپتامبر آغاز شود، احتمال به تعویق افتادن عرضه محصولات جدید بسیار زیاد است و عرضه هم زمان با نمایشگاه CES دور از انتظار نیست. بنابراین AMD یا پردازنده های جدید خود را در اواسط ماه نوامبر عرضه می کند و یا آن را به سال میلادی آینده موکول می کند. پس اگر نهایتاً تا ماه اکتبر عرضه نشوند، سال 2017 حتمی به نظر می رسد.

گفته می شود Zen با هدف ارائه کارایی برابر با Haswell  اینتل طراحی شده اما شانس ارائه کارایی بهتر نیز وجود دارد. بهترین سناریویی که می توان متصور شد، ارائه کارایی برابر با پردازنده های اینتل است که در چنین حالتی پردازنده های 8 هسته ای AMD با پردازنده های 8 هسته اینتل برابری خواهند کرد. با این حال با در نظر گرفتن فاصله بسیار زیاد از اینتل، دستیابی به آن می تواند بسیار دشوار باشد. حتی ارائه کارایی برابر با پردازنده ای اینتل نیز می تواند یک جهش بزرگ باشد و دیگر نیازی نباشد AMD با پردازنده های 8 هسته ای به رقابت با 4 هسته ای های اینتل پردازد. این مسله در عملکرد single-threaded نیز می تواند درست باشد که هم اکنون پردازنده 8 هسته ای FX-9590 در برخی شرایط از پردازنده Core i3 اینتل شکست می خورد.

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.