Intel وب سایت خود را برای کاربران ایرانی مسدود کرد

افشین دوشنبه 7 تیر 1395 - 20:28
Intel وب سایت خود را برای کاربران ایرانی مسدود کرد

اگر شما همین حالا که این خبر را می‌خواهید سری به وبسایت اینتل بزنید مطمئناً بسیار تعجب خواهید کرد. پیغامی با تیتر بزرگ We're Sorry به شما نشان داده می‌شود. بله، درست حدس زدید. اینتل دسترسی کاربرانی ایرانی را محدود کرده است. در ادامه خبر با ما همراه باشید تا ببینیم داستان از چه قرار است و چرا این اتفاق افتاده است.

اینتل از آن جمله شرکت هایی بوده که محدودیت های خود را در مراتب بسیار پایین تری به نسبت بسیاری از شرکت های امریکایی برای کاربران ایرانی در نظر گرفته بود و دوران تحریم نیز محدودیت های دسترسی به بخش درایور ها و بخش سرور ها می‌شد. اما در دور جدید محدود سازی ها به نظر داستان بسیار فراتر از یک محدود سازی ساده در بخش های مختلف است و سایت اینتل به صورت کلی و با دستور مقام عالی قضایی در وزارت خزانه داری ایالات متحده بسته شده است. در متن توضیح نمایش داده شده در صفحه ابتدای سایت اینگونه توضیح داده شده:

 

متأسفیم!
درخواست شما برای دسترسی به سایت به دلیل اینکه ما معتقدیم شما در مکانی قرار گرفته اید که در لیست محدودیت های صادرات ایالات متحده قراردارد، مسدود شده است. ما به دلیل اینکه نمی‌توانیم درخواست شما برای دسترسی به بخش نرم افزار، سرویس ها و دانلود مربوط به فناوری را فراهم کنیم، عذر خواهی می‌نماییم.
شرکت Intel یک کمپانی ساکن در ایالات متحده است و تابع قوانین مدیریت صادرات این کشور است که توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده به صورت رسمی اعلام شده و بر طبق آن مجاز به فعالیت و معامله با کشورهایی است که دارای محدودیت های اعلامی نباشند.

 

 

همانطور که پیغام فوق را خواندید این بار دستور تحریم اینتل مستقیماً از سوی وزارت خزانه داری ایالات متحده صادر شده است و داستان مربوط به مباحث مالی و تجارتی است. البته تا پیش از این بسیاری از وبسایت ها در جهت عکس این اتفاق عمل کرده بودند و برای مثال گوگل اجازه دسترسی به بسیاری از سرویس های خود را برای ایرانیان ممکن کرده بود. اما در بخش سخت افزار داستان همچنان بسیار سخت گیرانه است و به مانند Nvidia که به صورت کامل بر روی کاربران ایرانی بسته است، اینتل نیز در این جهت قدم برداشته است.

لازم به ذکر دسترسی فقط برای IP های ایرانی محدود شده و با استفاده از روشهای تغییر IP و پروکسی می‌توان به این سایت دست یافت.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.