رکورد انتقال اطلاعات بوسیله WiFi شکسته شد؛ 6Gbps بین دو نقطه به مسافت 37.4 کیلومتر!

افشین جمعه 7 خرداد 1395 - 18:59
رکورد انتقال اطلاعات بوسیله WiFi شکسته شد؛ 6Gbps بین دو نقطه به مسافت 37.4 کیلومتر!

محققین آلمانی به تازگی به سرعتی برای انتقال اطلاعات بی‌سیم دست یافته اند که همه رکوردهای این حوزه را می‌شکند. سرعتی معادل با 6 گیگابیت بر ثانیه و آن هم بین دو نقطه با فاصله 37.4 کیلومتری! با ما در ادامه خبر همراه شوید تا ببینیم که شاهکار این مهندسین چگونه امکان پذیر شده است.

این رکورد با استفاده از یک فرستنده رادیویی که برای ارسال بهتر اطلاعات، تقویت شده است صورت گرفته که همین امر باعث شده بتوان از کارآیی این فرستنده در ارسال اطلاعات تا نقطه ای دور در فاصله 37 کیلومتری دست یافت. فاصله ای که بین مرکز تحقیقات دانشگاهی Cologne تا یکی از رادارهای فضایی یکی از زیر مجموعه های موسسه تحقیقاتی Fraunhofer در شهر مونیخ آلمان قرار دارد اندازه گیری شده است.

همچنین برای اطمینان از طی شدن صحیح مسیر پیش بینی شده در فضای خارجی جو، از یک سیستم بسیار قدرتمند راداری که بنا بر ادعای موسسه Fraunhofer، بزرگترین مجموعه رادار گنبدی دنیاست، استفاده شده است و به این ترتیب انجام تمامی مراحل با حداکثر دقت و محاسبات صورت گرفته تا بتوان به نتایج عالی این تحقیق دست یافت. این آزمایش زیر مجموعه ای از یکی از مراحل پروژه بزرگتری با نام ACCESS است که با همکاری دانشگاه اشتوتگارت، موسسه تحقیقاتی Fraunhofer و دانشگاه تکنولوژی کارلسروهه پیش می‌رود و هدف آن انتقال حجم وسیع اطلاعات به صورت بی‌سیم است.

 

 

برای اینکه به حجم کار انجام شده به صورت ملموس تری اشاره کنیم، باید به شما دوستان بگوییم که تماشای یک فیلم با محتوای HD یک ساعته توسط تلویزیون های اینترنتی مانند Netflix به حجم 3 گیگابایت اطلاعات منجر خواهد شد که محققین آلمانی در طی آزمایشات خود با تغییر فرکانس رادیویی انتقال توانسته اند دو برابر این اطلاعات را تنها در یک ثانیه جابجا کنند که واقعاً حجم بسیار زیادی است.

 

 

در این زمینه یکی از نمایندگان موسسه Fraunhofer می‌گوید:

تنها با تغییر فرکانس رادیوی و طول موجی که به آن رسیدیم، دستیابی به این سرعت و پهنای باند موثر بالا قابل دسترس بود و فقط در همین فرکانس (71 تا 76 هرتز) است که سرعت های انتقال اطلاعات بسیار بالا تحقق خواهند یافت. همچنین ما در ساخت گیرنده اطلاعات از تقویت کننده های با نویز پذیری بسیار پایین استفاده کرده ایم که توانایی بسیار بالایی در انتقال الکترون ها و به طبع اطلاعات، خواهند داشت و استفاده از آنها گیرنده را قادر ساخت تا بتواند سیگنال های بسیار ضعیف اطلاعاتی را از مسافت های بسیار دور دریافت، آشکار سازی و آماده کند.

همانطور که گفتیم هدف پروژه ACCESS انتقال اطلاعات بسیار زیاد در فواصل بسیار دور است و برای مثال می‌توان از کاربرد آن در انتقال اطلاعات از ماهواره ها و یا منابع دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توان با استفاده از این تکنولوژی در آینده می‌توان دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را به اقصی نقاط کره زمین ممکن کرد.

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.