PCI-Express 4.0 سال 2017 عرضه خواهد شد

افشین شنبه 30 مرداد 1395 - 10:54
PCI-Express 4.0 سال 2017 عرضه خواهد شد

اسلات PCI-Express 3.0 پس از گذشت 4 سال از عرضه نسخه پیشین خود یعنی PCI-Express 2.0 معرفی شد. هم اکنون پس از گذشت 6 سال از عرضه این استاندارد، وقت آن رسیده است که منتظر نسخه جدید از این اسلات‌ پرکاربرد باشیم. به تازگی خبرهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد استاندارد PCI-Express 4.0 قرار است در سال آینده عرضه شود.

پس از معرفی و عرضه استانداردهایی نظیر M.2 و U.2 و فراهم کردن پهنای باند وسیع توسط این دو درگاه، اکنون نوبت به PCI-Express رسیده است تا با نابودی محدودیت‌ها، کاربران خود را بیش از پیش یاری کند. تیم پشتیبان از استاندارد PCI-Express امروز نقشه راه خود برای آینده را به نمایش گذاشت و نشان داد که در حالی که استاندارد PCI-Express 4.0 هنوز معرفی نشده است در حال کار بر روی اسلات PCIe 5.0 است.

با توجه به اطلاعات منتشر شده از سوی این تیم، استاندارد PCIe 4.0 قرار است با دو برابر کردن پهنای باند موجود، آن را از 8 GT/s در نسخه 3.0 به 16 GT/s برساند. البته این موضوع سبب نمی‌شود که امکان دو برابر کردن سرعت کارت‌های گرافیک مهیا شود بلکه با استفاده از این اسلات‌های جدید دیگر نیازی به استفاده از فناوری‌ SLI نخواهد بود.

 

 

بر طبق اطلاعات منتشر شده از سوی سایت TechPowerUp، اختلاف عملکرد میان دو رابط PCIe 1.1 x16 و PCIe 3.0 x16 در کارت‌های گرافیک، به تنها چند درصد خلاصه می‌شود و اگر PCIe 4.0 بتواند موجب بهبود عملکرد کارت‌های گرافیک شود جای تعجب خواهد داشت. اکنون این سوال پیش می‌آید که آیا انویدیا در معماری Volta و AMD در معماری Navi به سمت استفاده از این استاندارد جدید خواهند رفت یا خیر؟ شاید صحبت و پیش بینی در این مورد کمی زود باشد اما به زودی اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر خواهد شد.

آداپتور ConnectX-5 با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه اولین محصولی است که قرار است با استفاده از رابط PCIe 4.0 x16 راهی بازار شود.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.