محدودیت در سرعت پردازنده های PS4 و XONE دغدغه جدید بازی‌سازان!

افشین یکشنبه 15 شهریور 1394 - 14:17
محدودیت در سرعت پردازنده های PS4 و XONE دغدغه جدید بازی‌سازان!

 

سرعت پردازش و میزان حافظه ی رم از مهم ترین پارامترها در اجرای یک بازیِ کامپیوتری است و برهمین اساس افزایشِ این پارامترها چیزی است که از کنسول های بعدی انتظار داریم. اما پیشرفت در سرعت پردازش CPU ها به مراتب کمتر از پیشرفتی است که در پردازنده های گرافیکی مدرن دیده می شود.

کنسول های نسل کنونی از پردازنده های گرافیکی میان رده ، میزان حافظه ی رمِ خوب و البته CPU های کاملاً معمولی که در سیستم های PC عادی برای گیم دیده می شود برخوردارند.

برخی توسعه دهندگان با مشکلِ کمبود حافظه ی رم دست و پنجه نرم می کنند که همین امر باعث شده تا برخی بازی های مدرنِ PC رو به انتشار نیاز به حافظه ی رمِ 16 گیگابایتی داشته باشند اما تهیه کننده ی استودیویِ بازی سازیِ NeocoreGames آقایِ Zoltán Pozsonyi بیشتر نگرانِ محدودیت در سرعتِ پردازش پردازنده های کنسول ها است تا مشکلِ کمبود حافظه ی رم.

وی در این رابطه چنین می گوید که :

زمانی دستیابی به 512 مگابایت حافظه کل مردم روی زمین را خوشحال کرد و حتی کمتر از آن هم برای اجرای برنامه ها کافی بود - اما اگر 5 یا 6 سال بعد از همین الان را در نظر بگیریم حتی 8 گیگابایتِ رم هم برای کنسول های آن موقع کفایت نمی کند زیرا کامپیوترهایِ شخصیِ مدرن به مراتب پیشرفت خواهند کرد.

در نهایت 8 گیگابایت رمی که در کنسول های کنونی استفاده شده تفاوت چندانی را بین یک PC با کنسول ایجاد نمی کند و مهم تر از همه محدودیت در سرعت پردازش پردازنده های مرکزی و گرافیکی کنسول ها بیشر نگران کننده و ترسناک است.

البته ما تازه دومین سال از عرضه ی کنسول هایِ PS4 و Xbox ONE را سپری می کنیم و با توجه به اینکه برنامه های زیادی مثلِ استفاده از API های گرافیکی جدید و پردازش ابری برای این کنسول وجود دارد هنوز زود است تا در رابطه با آینده ی آنها قضاوت کنیم ، درست است که کامپیوترهای شخصیِ مدرنِ قدرتمند هستند اما تاکنون کنسول های نسل حاضر شرکت های سونی و مایکروسافت کاربران و گیمرها را راضی نگاه داشته.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.