انتقاد وارن اسپکتور خالق Deux Ex از عناوینی نظیر Uncharted و Heavy Rain

افشین سه شنبه 12 آبان 1394 - 14:43
انتقاد وارن اسپکتور خالق Deux Ex از عناوینی نظیر Uncharted و Heavy Rain
یکی از نوابغ تاریخ بازیسازی و خالق شاهکارهایی مثل Deus Ex یعنی Warren Spector به تازگی در رویداد PAX Australia انتقاد شدیدی از عناوینی مثل Uncharted ،Heavy Rain و ساخته های استودیوی Telltale کرده است.

 

به گفته Warren Spector:

"بازی های ویدئویی توانایی های فوق العاده ای برای داستان گویی به شیوه های جدید و ایجاد رابطه بین خالق و مخاطب دارند. بازی هایی مثل Heavy Rain و Uncharted به هیچ وجه به درستی از توانایی های این مدیوم هنری استفاده نمی کنند. در این عناوین، مخاطب در مسیرهای از پیش تعیین شده حرکت می کند و آزادی عمل از او گرفته می شود.

به سازندگان چنین عناوینی می گویم که اگر میخواهید استعداد خود در فیلمسازی را به رخ بکشید؛ خوب وارد دنیای سینما شوید! این کاری که شما می کنید بازیسازی نیست؛ بلکه فیلم سازیست.

در چنین عناوینی کاملا دست و پای مخاطب بسته می شود و داستان آنگونه که سازنده ها می خواهند تعریف می شود نه آنگونه که مخاطبین می خواهند. در بازی های ویدئویی باید مخاطبین خودشان داستان بازی را رقم بزنند؛ اما این عناوین تنها شما را در مسیرهای از پیش تعیین شده حرکت می دهند و شما باید با انجام کارهای محدود، به سمت ادامه ماجرا حرکت کنید.

داستانی که این عناوین می گویند بسیار زیباست ولی موضوع اینجاست که این داستان های زیبا متعلق به سازنده هاست نه خود گیمرها."

Warren Spector در مورد ادعای عناوینی مثل Heavy Rain و The Walking Dead در مورد آزادی عمل گیمرها و مهم بودن تصمیمات آن ها گفته است:

"تمام این تصمیماتی که ادعا می شود تاثیرگذار هستند، از قبل توسط نویسنده ها نوشته شده اند و تاثیر این تصمیمات در روند داستان، توسط سازندگان تعیین شده است. این یعنی محدود کردن گیمرها به میزان بسیار زیاد."

گفته های Warren Spector در خصوص Heavy Rain:

"داستان این عنوان فوق العاده است؛ ولی موضوع اینجاست که Heavy Rain فقط یک فیلم است با پنج فیلمنامه متفاوت. تنها کاری که شما به عنوان یک مخاطب انجام می دهید این است که یکی از این پنج فیلمنامه متفاوت را برای دیدن انتخاب می کنید."

استراتژیست استودیوی Naughty Dog یعنی "Arne Meyer" از انتقادات Warren Spector استقبال کرده و موافقت خود را با نظرات او اعلام کرده است.

Warren Spector در انتها اعلام کرده:

"امیدوارم که در آینده بیشتر شاهد عناوینی مثل Deus Ex: Human Revolution و Dishonored و Fallout باشیم."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
- دیدگاهتان فقط مربوط به این محصول و یا مشکلات و پیشنهادات مربوط به این محصول باشد.
- نظراتی شامل زمان ارسال، هزینه ارسال، کد پیگیری و .. را فقط از طریق صفحه تماس با ما بیان کنید.
- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد و در اختیار کسی نیز قرار داده نخواهد شد.
- از ایمیل معتبر استفاده کنید تا در صورت نیاز به پاسخگویی بیشتر از طریق ایمیل مکاتبه شود.